Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje? Zapisz się na kursy UDT!

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 26 marca 2018

Stałe podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie nowych umiejętności stało się już normą w świecie XXI wieku, gdzie atrakcyjne stanowiska pracy są zarezerwowane tylko dla tych, którzy są gotowi nieustannie dbać o swój rozwój. Właśnie dla takich osób są kursy UDT, które pozwalają w krótkim czasie zyskać praktyczną wiedzę oraz nowe umiejętności.

Dla kogo przeznaczone są kursy UDT?

Nie ma nazbyt wielu szczególnych ograniczeń, wskazujących na to, kto nie może przystępować do kursów UDT. Przeciwwskazaniem do podejmowania takich szkoleń może być jedynie zły stan zdrowia, uniemożliwiający późniejsze podjęcie pracy w konkretnym zawodzie. Przez “zły stan zdrowia" rozumie się znaczną niepełnosprawność, kłopoty ze wzrokiem - utratę widzenia lub choroby uniemożliwiające bezpieczne prowadzenie pojazdów, jak np. epilepsja. 

Kursy UDT przeznaczone są do osób, które ukończyły 18 r.ż., jednocześnie nie ma wyznaczonej górnej granicy wieku osób, które mogą przystępować do szkoleń. Ponadto kursanci powinni posiadać wykształcenie minimum podstawowe. Oznacza to, iż na szkolenia UDT mogą zapisać się zarówno młode osoby, które ukończyły obowiązek szkolny, jak i ci, którzy pragną podnieść lub zmienić swoje kwalifikacje, w celu utrzymania dotychczasowego stanowiska pracy lub znalezieniu nowej, lepiej płatnej posady.

Warto dodać, iż pomimo, że kursy UDT kojarzą się raczej w głównej mierze z zawodami wykonywanymi głównie przez mężczyzn (o czym będzie można się przekonać w dalszej części artykułu), to nie ma żadnych przeciwwskazań mówiących o tym, że z zapisów na te szkolenia powinny zrezygnować kobiety.

Dlaczego warto zapisać się na kursy UDT?

Istnieje szereg korzyści, jakie niesie za sobą zapis na kursy UDT. Wśród głównych wymienić można m.in:

 1. Krótki czas szkolenia. W obecnych czasach, gdzie bardzo liczy się czas, szkolenia trwające kilka tygodni lub nawet dni, na których przekazuje się tylko maksimum skoncentrowanej niezbędnej wiedzy, bez niepotrzebnych treści są wysoko cenione. A taką formę przyjmują właśnie zwykle kursy UDT.
 2. Możliwość uzyskania państwowych uprawnień (o ile tylko odbywany kurs zakończony jest egzaminem przed komisją UDT, potwierdzającym osiągnięcie właściwych kwalifikacji). Uprawnienia UDT, jako że jest to instytucja państwowa, respektowane są na terenie całego kraju, a także (ze względu na prestiż i wysoki poziom szkoleniowy) także w wielu państwach Unii Europejskiej, jak np. w przypadku uprawnień na wózki widłowe.
 3. Uprawnienia UDT są bezterminowe. Oznacza to, iż uprawnienia zdobywane w następstwie ukończenia kursów UDT nie muszą być odnawiane.
 4. Centra szkoleniowe są popularne i łatwo dostępne. Pomimo iż główna siedziba Urzędu Dozoru Technicznego znajduje się w Warszawie, wcale nie trzeba się tam udawać w celu uzyskania potwierdzenia swoich kwalifikacji. Kursy UDT odbywają się w lokalnych firmach szkoleniowych, które na czas egzaminu mogą zaprosić inspektorów UDT do siebie, w celu przeprowadzenia egzaminu.
 5. Większe kwalifikacje = lepsze możliwości znalezienia pracy. Podniesienie kwalifikacji w każdym przypadku może wyjść tylko i wyłącznie na dobre. Dla pracowników, którzy mają stałą pracę, może oznaczać podwyżkę i uznanie w oczach przełożonych. Natomiast dla osób, które szukają pracy, może stanowić przepustkę do otrzymania wymarzonego stanowiska.
 6. Niska cena. Koszt kursów UDT jest znacznie niższy niż koszt odbywania podobnych szkoleń poza granicami kraju. Wielu Polaków pracujących na stałe za granicą, decyduje się na zdobywanie uprawnień w kraju, nawet pomimo dodatkowych kosztów przelotu.
  A to oczywiście tylko główne plusy, jakie daje zapis na kursy UDT.

Kursy UDT - najpopularniejsza tematyka

Kursami UDT określa się wszystkie spośród popularnych szkoleń, które kończą się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Zadaniem komisji jest sprawdzenie kwalifikacji wszystkich osób, które związane są w jakiejś mierze z dozorem technicznym lub też obsługą urządzeń technicznych podlegających pod dozór techniczny. 

Wymienione powyżej urządzenia techniczne to:

- urządzenia ciśnieniowe;
- zbiorniki niskociśnieniowe przeznaczone do przechowywania materiałów trujących, żrących lub ciekłych zapalnych;
- zbiorniki bezciśnieniowe przeznaczone do przechowywania materiałów trujących, żrących lub ciekłych zapalnych;
- urządzenia transportu bliskiego ( w tym np. wózki widłowe);
- przenośniki krzesełkowe i kabinowe;
- dźwigniki.

Osoby, chcące podjąć pracę wymagającą obsługiwania wyżej wymienionych urządzeń są zobowiązane zdać stosowne państwowe egzaminy w celu potwierdzenia zdobycia kwalifikacji umożliwiających ich prawidłową oraz bezpieczną obsługę. Przyczynić się do tego mają popularne kursy UDT.

Jakie są najpopularniejsze kursy UDT?

Do najpopularniejszych kursów UDT, po których można uzyskać bezterminowe uprawnienia należą:

- kursy na wózki widłowe,
- kursy na sprężarki,
- kursy na podesty ruchome,
- kursy na ładowarki teleskopowe,
- kursy na na suwnice,
- kursy na żurawie HDS,
- kursy spawania światłowodów.
A to oczywiście tylko część z szerokiej oferty kursów UDT. Każda poszczególna grupa urządzeń dozoru technicznego posiada symbol na oznaczenie kategorii swoich uprawnień.

Kategorie uprawnień UDT, które możesz zdobyć na kursach:

I tak, według podziału samego Urzędu Dozoru Technicznego:

- istnieją dwie kategorie uprawnień na ciągniki: IW oraz IIW, różniące się dopuszczalnym typem sterowania;
IS i IIS to symbole oznaczające uprawnienia na suwnice;
w przypadku sterowania żurawiami wymagana jest jedna z kategorii: IŻ, IIŻ, lub IIIŻ, w zależności od sprzętu, który ma być obsługiwany oraz ograniczeń dotyczących udźwigu;
symbolami IP i IIP określa się kwalifikacje pozwalające na obsługę podestów ruchomych oraz podestów ruchomych przejezdnych;
- zdobycie kategorii IU uprawnia do poruszania się układnicami;
- natomiast IL - dźwignicami linotorowymi;
- aby obsługiwać wyciągi towarowe należy ukończyć kurs kategorii IWT;
obsługa dźwigów wymaga zdobycia uprawnień o symbolu ID lub IID;
- urządzenia do manipulacji kontenerami można obsługiwać po odbyciu kursów UDT oznaczonych symbolem IK; natomiast do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych należy posiadać uprawnienia IWJO, IIWJO lub IIIWJO, w zależności od typu wózka.

Jak zapisać się na kursy UDT?

W celu zapisania się na kursy UDT, należy znaleźć w swojej okolicy centrum szkoleniowe, które zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń oraz pośredniczy w organizowaniu szkoleń na wybraną uprzednio kategorię. 

W większości przypadków, cyfry użyte w symbolach kategorii oznaczają zakres uprawnień w kolejności, gdzie rzymskie I oznacza najszersze uprawnienia, a III - najwęższe. Przed zapisem na kursy UDT warto jednak upewnić się, czy w przypadku każdego typu urządzeń wygląda to tak samo. 

Po zapisie na kurs UDT jesteśmy zobowiązani do zapłaty oraz systematycznego uczęszczania zarówno na zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne - przygotowujące do wykonywania zawodu.

Ile kosztują kursy UDT?

Ceny kursów UDT są bardzo zróżnicowane w zależności od wybranej kategorii oraz od oferty konkretnego centrum szkoleniowego. Z zasady te obejmujące szersze uprawnienia są nawet dwu- trzykrotnie droższe od szkoleń na najwęższą kategorię - III. Przyjmuje się, że średni koszt kursów UDT wynosi:

 • w przypadku uprawnień IW i IIW - od ok. 500 do 800zł
 • IS i IIS - ok. 350-450zł
 • IŻ i IIŻ - ok. 500 - 800zł
 • IP i IIP - ok. 800 - 900zł
 • IU - ok. 700 - 800zł
 • IL - ok. 700 - 800zł
 • IWT - ok. 600-700zł
 • ID i IID - ok. 550 - 650zł
 • IK - ok. 600 - 700zł
 • IWJO, IIWJO, IIIWJO - ok. 500 - 1000zł (w tym przypadku ceny są najbardziej zróżnicowane, ponieważ kategoria uprawnień obejmuje aż trzy ich typy).

Zaprezentowane stawki mogą oczywiście różnić i się oraz odbiegać od ofert proponowanych przez najbliższe firmy szkoleniowe.

Na cenę kursu UDT wpływa m.in.:

- renoma oraz wielkość centrum szkoleniowego;
- wielkość miasta, w którym przeprowadzane są kursy;
- konkurencyjność;
- wielkość grupy szkoleniowej;
- ilość godzin ćwiczeń praktycznych oraz teoretycznych.

Kursy UDT - podsumowanie

Zdobycie nowych uprawnień po odbyciu kursu UDT może znacząco przyczynić się do poprawy warunków pracy - czy to poprzez awans na nowe, lepsze stanowisko, czy podwyżkę, czy w końcu całkowitą zmianę miejsca pracy. 

Współcześnie bardzo ceni się wykwalifikowanych pracowników, którzy poza stażem pracy posiadają także ważne certyfikaty potwierdzające ich umiejętności. Pomimo iż kursy UDT kończą się państwowym egzaminem - są one także respektowane przez większość krajów Unii Europejskiej, dlatego też wiele osób, po ich zaliczeniu udaje się na zachód w celu znalezienia dobrze płatnej (nawet dwu- czy trzykrotnie lepiej niż w kraju) pracy zarobkowej.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Dni Konstancina w stylu belle époque – parada, piknik i koncert

Dni Konstancina w stylu belle époque – parada, piknik i koncert

To będzie weekend pełen wrażeń. 3 i 4 czerwca zapraszamy na Dni...

Zniszczył meble ogrodowe, ekspedientce groził pozbawieniem życia

Zniszczył meble ogrodowe, ekspedientce groził pozbawieniem życia

Uwagę 30-latka trzykrotnie przykuły meble ogrodowe w jednym ze sklepów na...

Budujemy nowe drogi do węzła Antoninów

Budujemy nowe drogi do węzła Antoninów

Gmina Piaseczno od kilku lat realizuje inwestycje drogowe, które mają...

Prace wyburzeniowe na terenie TDP Park w Piasecznie

Prace wyburzeniowe na terenie TDP Park w Piasecznie

Właściciel nieruchomości położonej przy ul. Okulickiego 7/9 w Piasecznie...

PGE gra dalej z FC Lesznowola

PGE gra dalej z FC Lesznowola

Lokalny Klub FC Lesznowola, od 2012 roku, konsekwentnie dąży do rozwoju. Jego...

naszepiaseczno - Czwórka nieletnich odpowie za kradzież

naszepiaseczno - Czwórka nieletnich odpowie za kradzież

Wkrótce sąd rodzinny podejmie decyzję w sprawie czwórki nastolatków...

Dziennikarstwo obywatelskie

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Przed mieszkańcami Józefosławia najsmaczniejszy event tej wiosny. W pierwszy...

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...