Prostownik jest urządzeniem pozwalającym doładować akumulator samochodowy po dłuższym wyłączeniu z eksploatacji. Dzisiejsze modele nie przypominają jednak prostowników sprzed lat - są nowoczesne, skuteczne i bezpieczne. Czym jednak będzie wyróżniał się najlepszy prostownik?
Napięcie akumulatora
W różnych autach używa się różnych akumulatorów. Standardowym rozwiązaniem dla pojazdów osobowych są akumulatory 12 V, ale najlepsze prostowniki pozwalają także na doładowanie baterii 16 V i 24 V stosowanych w większych i nowszych konstrukcjach. Przystosowanie prostownika do pracy z takimi akumulatorami wymaga zmiany koncepcji budowy i zastosowania dodatkowych układów kontrolnych, zatem ten sprzęt kosztuje więcej, ale dla profesjonalnych warsztatów dobry prostownik to absolutne must-have, więc cena nie gra tak dużej roli.
Prąd ładowania
Podstawowe modele prostowników wyposażone są w elektroniczne układy sterujące, które na bieżąco dostosowują prąd ładowania do potrzeb. Im mniejszy, tym bezpieczniejsze ładowanie, a im większy - tym krócej trwa cały proces. Ponieważ jednak podstawowy mechanizm dopasowania działa w dość wąskim zakresie, najlepsze prostowniki dają użytkownikowi możliwość świadomego wyboru konkretnego zakresu, np. 3,6 lub 7,2 A albo 7,5 lub 15 A. Dzięki temu można sprawnie ładować baterie różnego typu.
Rozruch
W sklepach, na przykład na stronie https://smartmoto.pl/pol_m_Warsztat_Akcesoria-rozruchowe_Prostowniki-355.html, dostępne są nie tylko podstawowe prostowniki, ale także modele z opcją rozruchu. Te tańsze dają prąd wystarczający do odpalenia niedużych silników benzynowych, a w pełni profesjonalne, które trafiają do najbardziej renomowanych warsztatów, nie tylko doładują dowolny akumulator, ale także obudzą duży silnik na ropę. Dobry prostownik z rozruchem daje nawet 480 A prądu rozruchowego, natomiast te najmniejsze często poniżej 200. To niewiele, ale w niektórych przypadkach nie ma potrzeby używania potężniejszej maszyny.
Temperatura pracy
Większość prostowników optymalnie działa w temperaturze pokojowej, a zakres ich tolerancji mieści się w granicach 0 do 40 stopni. Niektórzy producenci jednak zakładają użytkowania prostowników w idealnych warunkach i ten sprzęt pracuje na przykład tylko w zakresie 10-30 stopni. Praktycznie nie ma natomiast urządzeń dających możliwość pracy w temperaturach poniżej zera. Trochę szerszy zakres tolerancji wykazują prostowniki w górnych granicach i niektóre mogą być używane do 50 czy 60°C. To specyficzne warunki, których (na szczęście) nie osiąga się na co dzień w warsztatach, ale to dowodzi tylko tego, że dobry prostownik można rozpoznać nie tylko po cechach opisujących napięcie czy natężenie, ale także inne, pozornie mniej istotne cechy użytkowe.
Komentarze