Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Czy zakłady sportowe są legalne w Polsce?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: czwartek, 15 listopada 2018

Do brania udziału w grach hazardowych przyznaje się około 50% Polaków. Jedną z odmian gier hazardowych, która budzi największe emocje, są natomiast zakłady bukmacherskie. Czy w naszym kraju zakłady sportowe są legalne? Gdzie szukać bukmacherów działających zgodnie z prawem? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Co do zasady gry hazardowe w Polsce - w tym również zakłady sportowe - są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je podmioty posiadające wymagane prawem zezwolenia i koncesje. I tak działanie branży bukmacherskiej w naszym kraju uregulowała znowelizowana ustawa hazardowa, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. - Część nielegalnych podmiotów zdecydowała się opuścić nasz rynek, część firm niestety nadal oferuje swoje usługi wbrew polskiemu ustawodawstwu, aczkolwiek odnotowaliśmy dosyć istotny spadek szarej strefy - do białej strefy przeszło około 40% rynku - mówił agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Borkowski ze stowarzyszenia "Graj Legalnie". Jak zatem znaleźć legalnego bukmachera?

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - jak ich szukać?

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy hazardowej, legalnie w Polsce mogą działać jedynie operatorzy zakładów wzajemnych, którzy otrzymali licencję ministerstwa finansów. Zobowiązuje ona m.in. do posiadania siedziby na terenie Polski, opłacania tutaj 12% podatku obrotowego, a także weryfikowania wieku i tożsamości graczy - tak, by z usług korzystały jedynie osoby pełnoletnie. Informacje odnośnie przyznawanych koncesji - czy to na działanie w lokalach stacjonarnych czy w Internecie - resort finansów publikuje na swojej stronie internetowej. Szukając legalnego bukmachera w pierwszej kolejności należy więc zajrzeć na serwis ministerstwa, a później - bezpośrednio na stronę operatoraLegalni bukmacherzy publikują tam informacje o posiadanej koncesji MF, o jej numerze, dacie otrzymania i obowiązywania, czasem nawet umieszczają skany dokumentów. 

Bukmacherzy bez licencji resortu finansów, pod groźbą wysokich kar finansowych, jeszcze przed wejściem w życie ustawy hazardowej musieli wycofać się z Polski. Ich strony internetowe trafiają natomiast do specjalnego, powadzonego przez organy administracji państwowej rejestru - w ciągu 48 godzin od umieszczenia w rejestrze strona musi być zablokowana przez dostawcę Internetu. Wielu operatorów próbuje jednak omijać zakazy ministerstwa, np. zmieniając nazwy swoich domen. Należy na to zwracać szczególną uwagę, bo udowodniona gra u bukmacherów bez koncesji MF jest zagrożona karą grzywny także dla gracza. W 2018 r. może ona wynieść nawet ponad 3,6 mln zł!

Podsumowując - zakłady sportowe w Polsce są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je firmy bukmacherskie z pozwoleniem ministerstwa finansów. To ważne dla graczy z wielu względów. Legalni bukmacherzy muszą działać w oparciu o zaakceptowane przez resort regulaminy, mają też obowiązek utrzymywania stabilnej sytuacji finansowej - tak by gracz miał pewność, że bez problemu otrzyma ewentualną wygraną. Pełnej ochronie podlegają także jego wszelkie dane osobowe. Co więcej, grając tylko u legalnych bukmacherów klienci przyczyniają się do wzrostu ich przychodów - część z nich operatorzy przeznaczają np. na sponsoring klubów sportowych, a także organizację wielu promocji, z których znów korzystają gracze. Jak więc widać, warto grać legalnie!

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę (29 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała...

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Funkcjonariuszki jadące na służbę, przy ulicy Słonecznej w Lesznowoli,...

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 61-letni kierujący pojazdem...

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego piaseczyńskiej komendy...

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Komisariatu Policji w Konstancinie - Jeziornie poszukują sprawcy...

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

Gmina Piaseczno przekaże łącznie 5,6 mln złotych na drogowe inwestycje,...

Dziennikarstwo obywatelskie

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...