Choć wiele osób wychodzi z założenia, że po rozwodzie majątek należący do małżonków jest dzielony równo po połowie, w rzeczywistości nie zawsze tak się dzieje. Zdarzają się zawiłe, skomplikowane postępowania, podczas których strony wnoszą o przyznanie im większej części majątku, niż drugiemu małżonkowi. Kiedy taki wniosek jest uzasadniony? Jak wykazać przed sądem, że równy podział majątku nie będzie sprawiedliwy?
Przesłanki konieczne do spełnienia, aby sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek
Zamierzając wnioskować w sądzie o ustalenie nierównych podziałów majątku wspólnego po rozwodzie, należy spełnić dwie przesłanki przewidziane przez ustawodawcę. Pierwszą z nich jest obecność istotnych powodów, drugą zaś nierównomierne przyczynienie się małżonków do zgromadzenia majątku wspólnego. Jak można się łatwo domyślić, obie przesłanki są ze sobą ściśle związane i wzajemnie się przenikają. Muszą więc wystąpić wspólnie - brak jednej z nich jest jednoznaczny z brakiem szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez sąd. Podział majątku może więc przebiec korzystniej dla jednej ze stron, jednak wymaga to przedstawienia stosownej argumentacji. Żądanie większych udziałów musi być w pełni uzasadnione, inaczej sąd odrzuci wniosek.
Ważne powody mają znaczenie - wykaże je dobry adwokat rodzinny
Jedną z wyżej wymienionych przesłanek są ważne powody o charakterze majątkowym. Mają one duży wpływ na ocenę tego, czy obie strony w tym samym stopniu przyczyniały się do gromadzenia wspólnego dorobku. Przykładem może być wykazanie, iż były małżonek nie wywiązywał się ze swoich obowiązków rodzinnych albo w nieprawidłowy sposób gospodarował pieniędzmi, wydając je na własne przyjemności, a nie na przykład potrzeby dzieci. W serwisie Rozwód z Nią można znaleźć liczne porady i ważne informacje, dotyczące podziału majątku. Jeśli interesuje Cię pomoc prawna w sprawach rodzinnych lub szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie, koniecznie sprawdź, co na ich temat piszą prawnicy.
Kiedy złożyć wniosek o nierówny podział majątku wspólnego?
W sytuacji, gdy obie omówione przesłanki zostają spełnione, małżonek może żądać ustalenia innego podziału majątku, niż najczęściej zasądzany podział "po równo". Wniosek składa się w toku trwającego już postępowania albo w osobnym powództwie, zawierając w żądaniu wysokość majątku, który podlega podziałowi. Aby ustalić nierówne udziały, trzeba się spieszyć. Ich dochodzenie nie będzie bowiem możliwe po zakończeniu procedury, kiedy podział majątku zostanie już dokonany. Żeby mieć pewność, że postępowanie zakończy się dla nas pomyślnie i nie spóźnimy się ze złożeniem wniosku, warto skorzystać z pomocy adwokata rodzinnego. Kompleksowo zajmie się on naszą sprawą, dopilnuje wszelkich formalności i wesprze nas na każdym etapie prowadzonych działań.
Komentarze