O atutach blachy trapezowej po latach stosowania jej w budownictwie nad Wisłą nie trzeba przekonywać nikogo. Ta formowana mechanicznie metalowa alternatywa dla dachówki zdecydowanie przemawia do inwestorów z łatwością wkupującą się w łaski projektantów estetyką oraz najzwyczajniej kosztami materiału i obróbki. Z powodzeniem ułożymy ją na dachu, ale też na fasadzie lub obiektach nieregularnych kształtach. Obecnie najprawdopodobniej nie ma w Polsce województwa, powiatu, czy nawet miejscowości, gdzie nie znaleźlibyśmy tej funkcjonalnej metody krycia budynków. W niniejszym tekście postaramy się przekonać was do tego, coraz bardziej popularnego rozwiązania.
Blacha trapezowa - nie tylko konstrukcja dachów!
Chociaż blacha trapezowa laikom może kojarzyć się z pokryciem dachowym, na które stawiają inwestorzy w wypadkach zabudowy przemysłowej, w rzeczywistości wraz z rozwojem nowych technologii produkt ten ewoluował tak dalece, że dziś z łatwością dobierzemy odpowiedni kształt, surowiec i kolor do każdego rodzaju obiektu. Powinniśmy także zdawać sobie sprawę z szerszego zastosowania tego pokroju blach, które użyte mogą być w formule konstrukcyjnej, ale i osłonowej. Blacha trapezowa osłonowa to produkt do zastosowania naściennego, zwłaszcza w halach produkcyjnych, gdzie potrzebne jest pokrycie termoizolacji (hale ciepłe) a także ochrona pierwotnej warstwy blachy (hale zimne). Ich profil stanowi bardzo szeroki zakres grubości, co zdaje egzamin w rozmaitych zastosowaniach budowlanych.
Tymczasem blacha trapezowa, którą widzimy na dachach, to właśnie blacha konstrukcyjna, charakteryzująca się odpowiednio grubymi warstwami powłok ochronnych od strony zewnętrznej oraz emulsją gruntującą od wewnątrz. Ta ostatnia do spółki z ociepleniem i warstwą osłonową dachu (membrana, papa, etc.) tworzyć będzie kompletną kompozycję w układzie pokrycia dachowego.
Blacha trapezowa to wedle profesjonalnych dekarzy materiał najwyższej trwałości
O przewadze blach trapezowych nad pozostałymi blaszanymi surowcami stosowanymi w budownictwie i dekarstwie stanowi fakt, iż formowane w trapezy arkusze mogą odznaczać się znacznie większą grubością, niż na przykład blachy płaskie. Ten stan rzeczy przelewa się naturalnie na ich trwałość i odporność na różnorodność polskiego klimatu i związanych z nim skrajnych temperatur.
Ponadto montaż blach, wliczając w to niezbędne obróbki blacharskie, okazuje się tak bezproblemowy, że przestajemy przejmować się kosztami i czasem prac fachowców. Produkt jest lekki i łatwo się nim manewruje, zwłaszcza gdy wynajęta przez nas ekipa dysponuje specjalnym sprzętem do łączenia niekiedy obszernych arkuszy. Zdaniem specjalistów z Polskiego Centrum Dachowego blacha trapezowa w odsłonie z powłoką poliestrową o różnorodnej palecie bądź zwyczajna formowana blacha alucynkowa stanowią na dzień dzisiejszy wybór najlepiej łączący w sobie wysoką jakość i trwałość z niewygórowaną ceną. Dlatego, jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na konkretny materiał, zapytaj o blachy trapezowe i ich rodzaje dostępne w Twojej hurtowni!
Komentarze