Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwań nowego miejsca pracy, doskonale wiesz, jak duże znaczenie ma dobre przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Najważniejszym z nich jest zawodowe CV. Oto wskazówki odnośnie jego treści, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny życiorys.
Podstawowe dane
Profesjonalny życiorys powinien zawierać Twoje dane osobowe. Warto pamiętać, że prawidłowy zapis to najpierw imię, potem nazwisko. Jeżeli nie starasz się o stanowisko pracownika naukowego, niech Cię nie kusi poprzedzanie imienia i nazwiska tytułem naukowym. Rekruter wywnioskuje poziom Twojego wykształcenia na podstawie informacji o jego przebiegu. Skróty inż. czy mgr mogą zostać odebrane jako przejaw megalomanii.
Nie zapomnij umieścić Twojego adresu zamieszkania i aktualnych danych do kontaktu. Sprawdź czy w trakcie ich zapisywania nie popełniłeś błędu.
Wykształcenie
Gdy opisujesz wykształcenie, wymieniaj poszczególne jego etapy w odwróconej chronologii. Na górze listy powinny znajdować się szkoły, które ukończyłeś jako ostatnie. Wymieniając placówki, zakończ na szkole średniej. Umieszczanie informacji o podstawówce lub przedszkolu nie wygląda profesjonalnie. Jeżeli w toku Twojej nauki pisałeś pracę dyplomową o tematyce związanej z pracą, o którą się starasz, koniecznie o tym wspomnij.
Doświadczenie pracownicze
Podobnie jak w przypadku wykształcenia, wymieniaj poszczególne miejsca pracy zachowując odwróconą chronologię. Opisując okres zatrudnienia, podawaj miesiąc i rok. Jeżeli będziesz posługiwał się wyłącznie latami, rekruter może podejrzewać, że chcesz w ten sposób ukryć krótki czas zatrudnienia w danej firmie.
Informacje dodatkowe
Koniecznie napisz o swoich dodatkowych umiejętnościach. Szczególnie jeżeli w ogłoszeniu na Pracuj.pl wspomniano o kompetencjach, które są szczególnie atrakcyjne u kandydatów. Pamiętaj, aby każda umiejętność była poparta konkretnym przykładem z życia zawodowego.
Komentarze