Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Szybkie rozdanie... książkowe

Kategorie: Aktualności Konkursy
Utworzone: piątek, 15 listopada 2019

Dla wszystkich fanów portalu naszepiaseczno.pl oraz… książek, przygotowaliśmy niespodziankę - tzw. SZYBKIE ROZDANIE!

Tym razem do rozdania mamy wyjątkową książkę - NOWOŚĆ! Lekturę dla wszystkich, a niespodziankę dla tych, którzy pasjami zaczytują się w lokalnych (bo mieszkających w naszym powiecie), zdolnych autorach.

Cóż… wieczory coraz dłuższe! Jesienna, a już niedługo zimowa sceneria i nastroje na pewno będą sprzyjały chwili z książką! 

Atmosfera zbudowana, teraz fakty: mamy dla Was nie lada gratkę!

Do rozdania mamy książkę: "Naprawdę jaki jesteś" - ósmą powieść Agnieszki Walczak-Chojeckiej.

Wystarczy, że:

W widomości do nas (kontakt@naszepiaseczno.pl) napiszecie jaka miejscowość z naszego powiatu zagościła w powieści Agnieszki Walczak-Chojeckiej.
 

 Osoba, która wyśle najciekawszą w formie odpowiedź... otrzyma:

Powieść "Naprawdę jaki jesteś" z autografem autorki!

Rozdanie trwa do 18 listopada 2019 r. do godziny 15:00.

Szczęśliwy zwycięzca zabawy znajdzie swoje inicjały/nick na www.naszepiaseczno.pl oraz na naszym fanpage'u w poniedziałek 18 listopada 2019 r. do godziny 22:00.

Nagrodzonego prosimy o kontakt* e-mail’owy (kontakt@naszepiaseczno.pl).

Życzymy powodzenia i zapraszamy do śledzenia wpisów w zakładce KONKURSY w serwisie naszepiaseczno.pl.

UWAGA!
* Zwycięzca ma 14 dni kalendarzowych na kontakt z Organizatorem (termin liczony jest od dnia, w którym nasza redakcja prześle informecję o wygranej w konkursie). Jeśli zwycięzca nie nawiąże kontaktu z organizatorem, uznajemy iż zrezygnował z nagrody.

Więcej informacji o książce:

Żeby być szczęśliwym, trzeba być sobą.

Naprawdę jaki jesteś 

Agnieszka Walczak-Chojecka

Żeby być szczęśliwym, trzeba być sobą. Jednak w jaki sposób Herman ma to osiągnąć, jeśli sam nie potrafi zrozumieć siebie? Stara się żyć tak, jak oczekują tego społeczeństwo i apodyktyczny ojciec. Przynależy do grupy, która wyznaje argumenty siły. Podtrzymuje relację z zakochaną w nim piękną Marią. Tymczasem coraz bardziej czuje się uwięziony we własnym ciele. Starając się sprostać oczekiwaniom innych, zastawia na siebie pułapkę. Prawda, od której stara się uciec, może okazać się dla niego śmiertelna. Czy Herman dostanie szansę na ratunek?

Agnieszka Walczak-Chojecka powieścią "Naprawdę jaki jesteś" dołącza do grupy autorów, którzy nie boją się poruszać tematów trudnych i ważnych społecznie. Najnowszą książką udowadnia, że jest pisarką niezwykle empatyczną, która poczuwa się do odpowiedzialności, aby zabrać głos w kwestii będącej w stanie poróżnić wielu. Swoją opowieść przeniosła w lata 30. XX wieku, kiedy sytuacja osób szukających własnej tożsamości płciowej wydawała się jeszcze trudniejsza niż dziś…

Jej bohater Herman znalazł się w potrzasku. Od lat czuje, że toczy wewnętrzną walkę, jednak cały czas nie potrafi nazwać swoich odczuć. Choć dotychczas postępował zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa, a zwłaszcza apodyktycznego ojca, zaczyna zadawać sobie pytania, czy na pewno tak właśnie chce żyć.

Sytuacja zaczyna się komplikować jeszcze bardziej, kiedy dostaje zadanie, którego głównym obiektem jest jego przyjaciel z czasów szkolnych. Wraz z ponownym pojawieniem się Lucjana, w Hermanie budzą się wspomnienia, które przez lata starał się wyprzeć z pamięci.

W głowie Hermana roi się od sprzecznych oczekiwań, które zdominowały jego życie. Z jednej strony czuje potrzebę personalnej zemsty, na osobie która wykorzystała go w młodości. Z drugiej strony pragnie wykazać się przed kierownictwem organizacji oraz przed ojcem. Z trzeciej zaś czuje konieczność okazania lojalności wobec przyjaciela, który od zawsze był mu bliski, a także wobec zakochanej w nim Marii. Najmocniej jednak boryka się z niemożnością akceptacji tego, kim jest, z niedopasowaniem pomiędzy ciałem a duszą.  Szuka dla siebie ratunku, otrzymuje od medyków całkowicie błędne diagnozy, by w końcu znaleźć nieoczekiwane wyzwolenie.

Agnieszka Walczak-Chojecka zabrała głos w debacie na temat tolerancji. W dobie wszechogarniającego nas hejtu jej powieść jest bardzo aktualna i potrzebna. Swojego bohatera wykreowała, opierając się na opowieściach z pierwszej ręki. Od osoby, która musiała stoczyć niełatwą walkę, by czuć się naprawdę szczęśliwa. Dzięki temu historia Hermana przesycona jest emocjami, które towarzyszą osobom walczącym o swoje prawdziwe ja.

Ciekawostką są także wplecione w książkę fakty historyczne, jak choćby te mówiące o pierwszych operacjach korekty płci, które miały miejsce w latach trzydziestych. Mało kto wie, że takiemu zabiegowi, jako pierwsza Polka, poddała się mistrzyni kraju w oszczepie Zofia Smętkówna, po operacji znana jako Witold Smętek. Autorka wspomina o tej postaci w swojej powieści przesyconej malowniczym obrazem dawnej Warszawy oraz pobliskiego Konstancina. Jak piszą pierwsi, zachwyceni "Naprawdę jaki jesteś" czytelnicy, robi to w sposób subtelny, używając pięknego języka, bez zbędnego patosu. Według nich ta książka to świeży powiew w literaturze.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Cholerne cioty! - Mieczysław splunął na chodnik z obrzydzeniem. - Dalej, dajmy im popalić! - Skinął na swoich kolegów.

Chłopakom nie trzeba było dwa razy powtarzać. Ręce aż same rwały się do bójki, gorąca krew wrzała w żyłach, odkąd tylko się spotkali, cienkie, a zarazem twarde gazowe rurki i lśniące stalą kastety rozpalały im dłonie. Było ich czterech, co oznaczało liczebną przewagę. Wszyscy, oprócz Hermana, ochoczo pognali na drugą stronę ulicy i już po chwili zakłębiło się pod klubem niczym w kurniku. Niech sobie cioty nie myślą, że wolno paradować po ulicach w pończoszkach, gorszyć porządne społeczeństwo!

Wymierzenie kary powinno pójść łatwo, a jednak jeden z napadniętych okazał się nad wyraz zwinny. Okręcił się sam wokół siebie, zawirował i wbił Mieczysławowi ostrze obcasa w górną część stopy, aż ten zawył z bólu na całą okolicę. Przebierańcowi udało się wyrwać z rąk napastnika i już po chwili znalazł się na przeciwległym chodniku, gdzie jednak czekał na niego Herman.

Ten odruchowo zacisnął drobną dłoń na przedramieniu zbiega, dziwiąc się sam sobie, że ma tyle siły i wigoru. Wiedział, że musi capnąć, uchwycić, podstawić nogę, bo przecież inaczej koledzy zwymyślaliby go od łajz i patałachów, a na to nie mógł pozwolić. Wydął więc pogardliwie usta i syknął złowrogo nieznajomemu do ucha, żeby się nie miotał. Przybliżył do niego twarz i… zamarł.

- Lucjan? - wyszeptał z niedowierzaniem.

Pod mocnym makijażem rozpoznał twarz dawnego kolegi, z którym w szkolnych latach kradł może nie konie, ale śliwki z ogrodu sąsiada na pewno. Popatrzył na niego zdziwiony. Kiedyś zdawał mu się męski, nieugięty, nawet gdy był jeszcze chłopcem. Miał wtedy w sobie siłę, jaką Herman sam bardzo chciał dysponować. A teraz? Łaził po ulicach w damskich ciuchach… Obrzydlistwo.

Dawny kolega spojrzał na niego przenikliwie zielonymi oczami i uśmiechnął się blado, trochę ze smutkiem, a trochę ze zdziwieniem, jakby i on nie mógł uwierzyć, że spotykają się w takich okolicznościach. Herman uniósł zaciśniętą pięść i już miał się zamachnąć, a jednak się zawahał i rozluźnił uchwyt. Co jest? Przyszedł tu przecież, żeby bić, żeby pokazać siłę, rozgnieść na miazgę, a jednak wypuścił z rąk chłopaka, bo nie umiał rozpoznać uczuć, które nagle nim zawładnęły.

 

O autorce:

Agnieszka Walczak-Chojecka mama uzdolnionej aktorsko nastolatki, żona i zapalona podróżniczka.

Od zawsze tworzyła - swój pierwszy wiersz napisała w wieku pięciu lat. Ukończyła Filologię Słowiańską na UW, zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyła się mieszkając prawie pięć lat w Belgradzie. Na wiele lat pochłonęła ją praca w biznesie. Zajmowała najwyższe stanowiska - w tym Dyrektora Marketingu i Doradcy Zarządu, w dużych korporacjach. W połowie 2012 roku zakończyła pracę w firmach i powróciła do twórczości. Owocem tego są powieści: "Dziewczyna z Ajutthai", "Gdy zakwitną poziomki", "Włoska symfonia", trzytomowa "Saga Bałkańska", "Królowa Gwiazd" oraz najnowsza "Naprawdę jaki jesteś".


 


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

Życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy...

Kradzież artykułów spożywczych i alkoholowych - wiesz kim są sprawcy?

Kradzież artykułów spożywczych i alkoholowych - wiesz kim są sprawcy?

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji ...

Hulajnogą w gniazdo łabędzi

Hulajnogą w gniazdo łabędzi

Dwóch nastoletnich chłopców wrzuciło hulajnogę elektryczną do stawu w...

Będzie się działo, czyli imprezowy rozkład jazdy

Będzie się działo, czyli imprezowy rozkład jazdy

Koncerty, jarmarki, potańcówki i festiwale. Tegoroczny kalendarz imprez...

Wiesz kim jest ten mężczyzna? Zadzwoń!

Wiesz kim jest ten mężczyzna? Zadzwoń!

Policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego piaseczyńskiej komendy...

Jednokierunkowy ruch na drodze 721. Zmiany w komunikacji

Jednokierunkowy ruch na drodze 721. Zmiany w komunikacji

Wykonawca przebudowy drogi wojewódzkiej 721 na odcinku od Piaseczna do...

Dziennikarstwo obywatelskie

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

W dniu 28.03.2024r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się coroczna...

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy...

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

Formuła wydarzenia ma na celu połączenie sportu z XVI wieczną historią...

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

„SHOW jak z bajki" – tegoroczna produkcja Cyrku Korona to plejada...

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

W biały dzień wyrzucił szczeniaka z drugiego piętra! Mężczyzna został...