Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Powiatowe plany na 2021 rok

Kategorie: Aktualności
Utworzone: czwartek, 4 lutego 2021 Źródło: Starostwo Powiatowe

Nowe ronda, drogi, chodniki, hala sportowa, mnóstwo projektów, wsparcie psychiczne dla dzieci i młodzieży, opieka i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami oraz dobra współpraca z organizacjami pozarządowymi - 2021 rok zamierzamy dobrze wykorzystać.

Ten rok będzie wyzwaniem dla samorządów, ale nie zwolnimy tempa. Na inwestycje mieliśmy przeznaczyć  33,8 mln złotych, ale na styczniowej sesji plan inwestycyjny został zwiększony do 40 mln zł! Udało się to dlatego, że 90% przetargów na prace budowlane, które ruszą w tym roku zdążyliśmy ogłosić pod koniec 2020 roku. Ceny ofertowe były wówczas niższe w związku z tym zaoszczędziliśmy 5,5 mln zł. Zarząd Powiatu mógł ogłosić wcześniej przetargi ponieważ miał zabezpieczenie środków finansowych w postaci uchwały o możliwości wyemitowania obligacji.

Budujemy

- Wybudujemy rondo w Piskórce - to drugie, po Krupiej Wólce - jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w powiecie, a także w Tarczynie na skrzyżowaniu Dobrowolskiego i Grójeckiej - mówi starosta Ksawery Gut. - Powstaną też ronda w Jazgarzewie przy cmentarzu oraz Jesówce, a także na skrzyżowaniu ul. Postępu i Leśnej w Wilczej Górze. Ulica Postępu przejdzie też modernizację od Żwirowej do skrzyżowania z drogą wojewódzką 721. Budowa skrzyżowania jest zadaniem województwa, a nie powiatu. Dochodzi tu jednak do wielu niebezpiecznych wypadków, dlatego staramy się o dofinansowanie z województwa, aby wybudować również skrzyżowanie Postępu z drogą 721.

Budynki Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii przejdą termomodernizację, wymienimy także ciepłociąg łączący je wszystkie.  Zbudujemy halę sportową wraz łącznikiem i warsztatami w szkole przy ul. Budowlanych w Górze Kalwarii, drogę w Sobikowie i Cendrowicach, drogi w byłej jednostce wojskowej w Górze Kalwarii, II etap ul. Szkolnej w Lesznowoli, ulicę Przyszłości w Łazach od zbudowanego w ubiegłym roku odcinka do drogi krajowej nr 7. Zakończymy też rozpoczętą w ubiegłym roku ul. Masztową i Produkcyjną. Przebudujemy drogę z Bielawy do Okrzeszyna - powstanie nowa jezdnia oraz pasy dla rowerów. Nową nawierzchnię zyskają drogi w Pracach Małych i Gąskach oraz Asfaltowa w Bąkówce. Uspokoimy ruch na Społecznej i 3 Maja  w Henrykowie-Uroczu poprzez wyniesienie  czterech skrzyżowań.

Zabezpieczyliśmy  środki na budowę utwardzonych poboczy od Krupiej Wólki do Krępy, jednak czekamy na informacje z gminy Prażmów dotyczącą harmonogramu prac przy budowie kanalizacji sanitarnej.

Do września planujemy zakończyć budowę ul. Dworskiej oraz mostu w Chylicach, ale w tym roku zaprojektujemy także dalszą część Dworskiej wraz z rondem na skrzyżowaniu ze Starochylicką.

Projektujemy

- Żeby powstała droga, rondo czy chodnik, najpierw musimy je zaprojektować. Chociaż tej pracy nasi mieszkańcy nie widzą, to jest to najbardziej skomplikowany proces w całej inwestycji - mówi Ksawery Gut. - W tym roku zaprojektujemy rondo w Głoskowie, drogi w Wojciechowicach i przez Kiełbaskę, chodnik od ronda w Piskórce do ronda w Krupiej Wólce, ścieżkę rowerową i odwodnienie wzdłuż Krasickiego w gminie Lesznowola oraz drogę wzdłuż torów między Żabieńcem a Zalesiem Górnym.

Poza tym powstaną projekty chodników w Jeziorzanach, Przypkach i Janówku, ul. Sadowej w Baszkówce, chodnika na Piaseczyńskiej w Złotokłosie, drogi z Krępy do Czarnego Lasu oraz między Gabryelinem a Kamionką. Drogi między ul. Brzozową a Marianki w Górze Kalwarii, chodnika w Brześcach, chodnika na Akacjowej w Nowym Prażmowie, drogi w Czarnowie oraz projekt chodnika od mostu na ul. Chylickiej do ul. Kołobrzeskiej w Konstancinie-Jeziornie. 

W Stefanowie powstanie projekt ulicy Ułanów od ul. Granicznej do ul. Złotych Piasków - na skrzyżowaniu Ułanów i Granicznej zaprojektujemy rondo.

- W fazie uzgodnień są natomiast skrzyżowania w Żabieńcu i Baniosze, które będziemy budować na drodze krajowej nr 79 - mówi Ksawery Gut.

Wspieramy

- Problemy psychiczne dzieci i młodzieży to zagadnienie, z którym borykamy się na świecie od lat. Mamy świadomość, jak dużo trudności emocjonalnych dzieci i młodzieży generuje przedłużający się stan epidemii i izolacji. Dlatego też zależy nam aby jak najlepiej wspierać dzieci, młodzież, a także rodziców - mówi Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu.

Potężnym zakresem działań wypełniającym najbliższy rok i kolejne dwa lata jest uruchamiane właśnie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.  Celem jest pomoc młodym osobom doświadczającym kryzysu psychicznego w miejscu zamieszkania, w szkole, w najbliższym dziecku środowisku, czyli w formule innej niż tradycyjna pomoc ambulatoryjna. Centrum zostanie uruchomione w 2021 r., na ten cel remontujemy pomieszczenia przy ul. Szkolnej 20 w Piasecznie, by swoje zadania projektowe mógł tam realizować POIK i oddział dzienny poradni EZRA.

Z uwagi na trudną do przewidzenia sytuację epidemiczną i poziom obowiązujących ograniczeń planujemy również  kontynuować spotkania dla rodziców w ramach Akademii Czujnego Rodzica w formie spotkań online, poruszając tematy zgłaszane nam przez rodziców. Planujemy również cykl warsztatów wspierających kompetencje wychowawcze rodziców, jednak  specyfika tej formywsparcia wymaga spotkań bezpośrednich, nie online, zatem czekamy na złagodzenie obostrzeń epidemicznych. Planowany przez nas cykl spotkań potrwa kilka miesięcy.

Pomagamy

W tym roku rozpoczniemy realizację programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom. Będziemy nadal rozwijać funkcjonowanie Powiatowej Bazy Wolontariatu oraz programów służących wsparciu osób z niepełnosprawnościami takich jak Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej oraz Opieka Wytchnieniowa.

Opracowaliśmy też koncepcję powstania Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnościami i liczymy, że w roku 2021 będzie uruchomiony nabór wniosków do tego programu.

- Planujemy utworzenie rodziny zastępczej zawodowej o charakterze pogotowia rodzinnego - to dla nas priorytet, którego realizację zakłóciła epidemia. Na początku roku 2020 pojawiła się możliwość utworzenia takiej formy pieczy zastępczej, ale COVID-19 zmusił nas do przełożenia procedury utworzenia jej na bezpieczny czas. Liczymy, że rok 2021 będzie takim bezpiecznym czasem  - mówi Ewa Lubianiec.

W ramach likwidacji barier transportowych uzyskaliśmy dofinansowanie z PFRON (z Programu Wyrównywania Różnic między Regionami III ) na zakup dwóch samochodów dostosowanych do przewozu osób  z niepełnosprawnościami dla Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jeden został już zakupiony, a drugi pojawi się niedługo.

Wspieramy obywatelskie projekty

Rozumiemy, że zmniejszanie środków i wsparcia dla organizacji pozarządowych może spowodować  ich mniejszą aktywność, a to one doskonale wypełniają zadania w zakresie kultury i sportu, tworząc różnorodną ofertę dla mieszkańców powiatu. Mniejsze środki to też  zwiększenie występowania problemów psychicznych, zdrowotnych, ale także wykluczenie dla osób, które dzięki organizacjom korzystają z usług społecznych. Dlatego w Programie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na 2021 rok zakładamy przeznaczenie ponad 5 mln zł na działania realizowane przez organizacje. 

- Ułatwiamy naszym organizacjom pozarządowym funkcjonowanie w rzeczywistości pandemii, wyrażamy zgodę na uruchomienie alternatywnych sposobów realizacji zadań czyli form zdalnych, zmniejszamy wymogi dotyczące rezultatów, staramy się współpracować uwzględniając ograniczanie powstałe nie z winy organizacji tylko trwającego stanu epidemii - mówi wicestarosta Zdzisław Lis. - Dlatego nie zmniejszyliśmy, a zwiększyliśmy kwotę środków na realizację zadań.

W związku ze stanem epidemii chcemy również aby organizacje, które wykonują zadania w zakresie kultury i sportu miały większą dowolność - być może tak jak w zeszłym roku, nie będzie można pewnych projektów realizować ze względu na obostrzenia - dlatego w tym roku planujemy przeznaczyć większe środki na "małe granty". Jest to forma finansowania działań, która nie narzuca organizacjom wykonywania konkretnych zadań.

W tym roku nie zrezygnujemy z Budżetu Obywatelskiego - będziemy realizować kilkadziesiąt projektów, które zwyciężyły w drugiej edycji. Liczymy też, że mieszkańcy wykażą się jeszcze większą kreatywnością i złożą dużo ciekawych wniosków.

- W trudnej sytuacji znaleźli się nasi przedsiębiorcy oraz mieszkańcy, którzy stracili pracę. Dlatego piaseczyński Powiatowy Urząd Pracy pracuje na pełnych obrotach -mówi Zdzisław Lis. - Organizuje szkolenia, przyznaje środki na działalność gospodarczą, aktywizuje osoby bezrobotne, oraz realizuje zadania w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym Tarczy 6.0 - wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19.

Chcemy być nadal otwartym urzędem, który jak najlepiej reaguje na potrzeby mieszkańców i który realizuje zadania oraz inwestycje ważne dla Was.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

VI FESTIWIAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO

VI FESTIWIAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO

Centrum Kultury zaprasza na kolejną edycję cyklu koncertów muzyki...

Jednokierunkowy ruch na drodze 721. Zmiany w komunikacji

Jednokierunkowy ruch na drodze 721. Zmiany w komunikacji

Wykonawca przebudowy drogi wojewódzkiej 721 na odcinku od Piaseczna do...

Specjalny samolot krążył nad gminą i robił superdokładne zdjęcia

Specjalny samolot krążył nad gminą i robił superdokładne zdjęcia

W czwartek (11 kwietnia) nad gminą Konstancin-Jeziorna krążył...

Wyniki wyborów samorządowych w powiecie

Wyniki wyborów samorządowych w powiecie

Poniżej zagregowaliśmy dla Państwa linki do wyników wyborów w powiecie...

Tajemnica 16. piętra w Hugonówce

Tajemnica 16. piętra w Hugonówce

W sobotę, 13 kwietnia o godz. 18.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na...

Dziennikarstwo obywatelskie

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

Formuła wydarzenia ma na celu połączenie sportu z XVI wieczną historią...

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

W dniu 28.03.2024r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się coroczna...

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy...

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

„SHOW jak z bajki" – tegoroczna produkcja Cyrku Korona to plejada...

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

W biały dzień wyrzucił szczeniaka z drugiego piętra! Mężczyzna został...