W obecnych czasach prowadzenie działalności gospodarczej czy też spółki wiąże się z ogromem formalności. W grę wchodzą nie tylko obowiązki dnia codziennego, ale także różnego rodzaju skomplikowane rozliczenia podatkowe. Z tego powodu pomoc księgowej bądź księgowego lub też biura rachunkowego wydaje się niemal niezbędna.
Księgowy/a czy biuro rachunkowe?
To pytanie, które najczęściej pojawia się w głowach przedsiębiorców. Nie podlega wątpliwości, że oba rozwiązania niosą za sobą zarówno wady, jak i zalety.
Kluczowe znaczenie ma tu jednak kwestia bezpieczeństwa w przypadku potencjalnych błędów rozliczeniowych. W tym przypadku znaczną przewagą, z perspektywy zainteresowanego tego typu usługami, cieszą się biura rachunkowe. Pracownika zatrudnionego na stanowisku księgowego można obciążyć jedynie do kwoty wynoszącej równowartość jego trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia. Bądź co bądź, może zdarzyć się, że suma zawinienia będzie znacznie wyższa. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku biur rachunkowych. Te można z kolei obciążyć nawet kilkusettysięczną kwotą.
Nie mniejsze znaczenie mają także same opłaty. Nie od dziś wiadomo, że koszt utrzymania pracownika jest bardzo duży. Z tego powodu zatrudnianie księgowego czy księgowej na etat jest zupełnie nieopłacalne. Dotyczy to w szczególności małych oraz średnich przedsiębiorstw, które nie potrzebują, aby dana osoba była w pełni zaznajomiona z ich sytuacją finansową.
Biuro rachunkowe - koszt
Trudno jest jednoznacznie ocenić koszta współpracy z biurem rachunkowym. Składa się na to wiele czynników, jak np. rodzaj oraz wielkość przedsiębiorstwa, liczba zatrudnionych, miesięczne obroty, niezbędne rozliczenia, a także renoma oraz indywidualna wycena biura.
Średnie ceny biur rachunkowych w Warszawie
Biorąc pod uwagę powyższe, warto przyjrzeć się uśrednionym cenom. Bądź co bądź, nadal należy mieć na względzie, że ostatecznie koszt będzie zależał od wspomnianych czynników. Im więcej rozliczeń i usług potrzebuje przedsiębiorca, tym większa cena współpracy.
1. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów - 150-200 złotych netto
Zgodnie z brzmieniem art. 24a ustawy o PIT do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów są obowiązane osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą. Zdaje się, że to podstawowa i najpopularniejsza usługa oferowana przez biura rachunkowe, bowiem dotyczy największego grona zobowiązanych.
2. Obsługa kadrowo-płacowa - 35-50 złotych netto za osobę
Tutaj warto zaznaczyć, że koszt jest ściśle powiązany z liczbą zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Z reguły biura rachunkowe obniżają stawkę za osobę przy większej ilości pracowników. Zdarza się także, że w przypadku umów zlecenie czy też umów o dzieło obowiązują inne, niższe stawki.
3. Pełna księgowość - 500-1000 złotych netto
Nie bez powodu widełki cenowe pełnej księgowości są tak rozbieżne. Wiele zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, gdyż każde z nich wymaga innych usług. Inaczej bowiem wyglądają rozliczenia w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, a inaczej dla spółek. Istotnym czynnikiem jest także wielkość danego przedsiębiorstwa oraz jego miesięczne obroty.
źródło: https://www.e-pok.pl/
Komentarze