Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Poniatówka stanie się wizytówką Piaseczna

Kategorie: Aktualności
Utworzone: sobota, 25 września 2021 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Rozpoczyna się remont i renowacja  jednego z najcenniejszych piaseczyńskich zabytków. Poniatówka nie tylko odzyska dawny blask, ale również otworzy swoje wnętrza dla mieszkańców i turystów.

Przygotowania do tej inwestycji były długotrwałe. Zaczęły się wiele lat temu znalezieniem nowego lokum dla lokatorów traktowanego jako budynek komunalny zabytku. Konieczne było też uregulowanie kwestii własnościowych, a w końcu podjęcie przez radnych decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego.

Dworek odzyska dawną świetność

W pierwszej kolejności konieczne było wykonanie badań konserwatorskich. W oparciu o ich wyniki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków dał Gminie wytyczne do rewitalizacji. Nakazał w maksymalnym stopniu zachować istniejące elementy budynku i odtworzyć te, które uległy całkowitemu zniszczeniu, ale są widoczne np. na zachowanych fotografiach. W uzgodnieniu z MWKZ powstał projekt remontu i renowacji Poniatówki.

- Rewitalizacja zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmie prace budowlane, w tym również te, które mają zabezpieczać budynek i przywrócić jego dawny wygląd. W dalszej kolejności zajmiemy się renowacją niezwykle cennych polichromii, które zostały odkryte na ścianach budynku podczas prac badawczych - mówi Burmistrz Daniel Putkiewicz. - Drewniane czy metalowe detale, np. balustrady schodów czy zdobienia ganku, zostaną zdemontowane i przekazane do renowacji specjalistycznym pracowniom.

W ramach prac budowlanych zostaną między innymi odtworzone drzwi i okna, które kiedyś znajdowały się w elewacji budynku. Zachowana stolarka okienna i drzwiowa z XVII i XIX w. ma z kolei zostać odrestaurowana. Podobnie piece kaflowe, zabytkowe posadzki czy klatka schodowa wraz z balustradami.

W ramach prac budowlanych wzmocniona zostanie więźba
dachowa i wykonane będzie nowe pokrycie dachowe wraz z obróbką blacharską. Wykonawca zajmie się też izolacją i ociepleniem ścian fundamentowych.

Po renowacji Poniatówka zmieni kolor. Usunięte zostaną tynki zewnętrzne, a w ostatnim etapie prac budynek zyska tynk w stonowanym odcieniu z palety zieleni. Taki kolor tynku został bowiem odkryty jako najstarszy. W niszy elewacji wschodniej ponownie pojawi się rzeźba Fortuny.

Koszt renowacji zabytku wyniesie 5,3 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2023 roku.

- Mamy nadzieję, że zrewitalizowany budynek stanie się wizytówką Piaseczna. A planowane zagospodarowanie jego wnętrza przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów - mówi Burmistrz Daniel Putkiewicz.

Kawiarnia i nowoczesne muzeum

Zgodnie z opracowaną koncepcją zagospodarowania budynku Poniatówki, miałaby się ona stać siedzibą filii Muzeum Piaseczna. Jeden z pokoi na parterze budynku zostanie przekształcony w kawiarnię, która pomieści około 15 gości. Na zewnątrz powstanie taras, który w sezonie będzie mógł pełnić rolę kawiarnianego ogródka.

Część muzealna ma być poświęcona dwóm związanym z zabytkiem postaciom historycznym - kamerdynerowi króla Stanisława Augusta i staroście piaseczyńskiemu Franiciszkowi Ryxowi oraz założycielce funkcjonującej na tym terenie szkoły społecznej Cecylii Plater-Zyberk, która w późniejszym okresie kupiła dworek.

- W związku z tym, że nie posiadamy zbyt wielu historycznych artefaktów, ale posiadamy ciekawą historię, chcemy połączyć historyczne wnętrza z multimedialnymi narzędziami, które pozwolą przybliżyć czasy naszych bohaterów - mówi dyrektor Biura Promocji i Kultury Łukasz Wyleziński.

Koncepcja zagospodarowania budynku zakłada odtworzenie m.in. odnalezionych pod powłokami malarskimi ścian tapet i polichromii. Pomieszczenia muzealne miałyby zostać urządzone w duchu epoki naszych bohaterów Franciszka Ryxa i Cecylii Plater-Zyberk. A w starych meblach i przedmiotach mogłyby się ukrywać nowoczesne narzędzia multimedialne pozwalające na aktywne poznawanie historii. Na cele ekspozycyjne mają zostać wykorzystane również pięknie sklepione piwnice.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 będzie można...

Jazda próbna zakończona kolizją

Jazda próbna zakończona kolizją

49-letni mężczyzna przed zakupem wymarzonej toyoty postanowił sprawdzić jej...

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

W piątek (22 września) obchodzimy Dzień bez Samochodu, który jest...

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

9 września 2023 roku zapraszamy na bieg FROG RACE, który odbędzie się na...

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Kradzieże sklepowe stały się udręką wielu sprzedawców. Aby ten proceder...

Kuba Sienkiewicz w Józefosławiu

Kuba Sienkiewicz w Józefosławiu

9 września 2023 roku odbędzie się kolejny koncert w ramach Józefest w...

Dziennikarstwo obywatelskie

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

26-letnia Anna Gwiazda z Bielawy jest najlepszym przykładem na to, że...

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa walka o zdrowie i życie Milenki Miech, uczennicy Szkoły Podstawowej...

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Przed mieszkańcami Józefosławia najsmaczniejszy event tej wiosny. W pierwszy...

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...