Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Zmiany w programie Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 1 października 2021 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

W ostatnich tygodniach nastąpiło wiele zmian związanych z funkcjonowaniem programu Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca. Przybyły nowe przywileje i ulgi, ale też zmienił się regulamin. Warto wiedzieć, co się zmieniło.

Aplikacja Karty Mieszkańca

Po pierwsze nie każdy jeszcze wie, że od początku 2021 roku dostępna jest elektroniczna wersja karty, którą można wyświetlać w swoim smartfonie. Aplikacja dostępna jest w najpopularniejszych sklepach internetowych z aplikacjami - zarówno na system Android, jak i na iOS. Jest to wygodna forma posługiwania się kartą. W aplikacji, oprócz wyświetlania samej karty, jej daty ważności i przypisanych ulg, dostępne są inne funkcje ułatwiające korzystanie z miejskiej infrastruktury. Pod ręką, a właściwie pod palcem mamy dostęp do aktualizowanej co dziesięć sekund pozycji autobusów miejskich, aktualnego rozkładu jazdy, wyszukiwarki połączeń autobusowych, gminnych komunikatów i aktualności. W łatwy sposób możemy skorzystać z miejskich rowerów lub wnieść opłatę za parkowanie auta.

Posiadanie aplikacji to także dostęp do indywidualnego konta, przez które można wnioskować o przedłużenie ważności karty, zgłosić jej zagubienie, poprawić swoje dane lub skorzystać z wielu innych udostępnionych przez konto opcji. Dla wygody możemy dodać do swojej aplikacji także karty innych członków naszej rodziny i przełączać się między nimi.

Zniżki na opłaty miesięczne za parkowanie

Zgodnie z regulaminem miejskich parkingów płatnych posiadaczom Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca przysługuje zakup biletu miesięcznego ze zniżką po zgłoszeniu się do biura strefy osobiście lub e-mailowo. Wkrótce bilet ze zniżką będzie też można nabyć bezpośrednio w parkometrze. Szczegółowe wysokości opłat miesięcznych za postój na miejskich parkingach płatnych zostaną podane niebawem.

Karta Mieszkańca na stołówkach szkolnych

Od stycznia tego roku we wszystkich szkolnych stołówkach została wprowadzona kontrola płatności za obiady na podstawie Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca. Wszyscy korzystający ze szkolnych obiadów powinni przy odbieraniu posiłku przyłożyć kartę do czytnika i w ten sposób zgłosić odbiór obiadu, jednocześnie dając intendentowi informację o tym, czy posiłek jest opłacony. Zastosowanie tej metody spowodowało zlikwidowanie problemu ściągalności płatności za obiady w szkolnych stołówkach. Szkoły zyskały także możliwość automatycznej obsługi płatności za obiady przez system komputerowy. Zrealizowana została również możliwość dokonywania automatycznych zwrotów nadpłat na koniec semestrów.

Tańsze obiady dla rodzin wielodzietnych

Pod koniec wakacji Rada Miejska wprowadziła zmiany w programie działań wspierających rodziny wielodzietne na terenie gminy Piaseczno. Wprowadzono wyrównanie stawek obiadowych pomiędzy najdroższą stołówką prowadzoną przez gminę a stołówkami prowadzonymi przez ajentów. Rodziny wielodzietne korzystające ze stołówek prowadzonych przez ajenta mogą zwracać się do gminy z wnioskiem o zwrot różnicy w cenie obiadu. Wnioski rozpatrywane są kwartalnie, a zwroty odbywają się bezgotówkowo w formie przelewów na konto wskazane we wniosku.

Więcej darmowych linii L

W styczniu br. przybyło też linii L z bezpłatnym przejazdem dla posiadaczy Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca. Do puli linii darmowych zostały włączone tzw. linie prażmowskie, czyli L17 i L19, na zasadach wzajemności. Przybyły także nowe dodatkowe linie: L23 obsługująca odpowiednio Żabieniec, Siedliska i Chylice oraz L52 z Grochowej, Łbisk do Piaseczna i dalej przez Chyliczki do Chylic. Zmianom uległy również trasy niektórych dotychczasowych linii L. Aktualna lista linii objętych darmowym przejazdem na podstawie ważnej Karty Mieszkańca przedstawia się następująco: L2, L5, L12, L13, L17, L19, L23, L24, L25, L32, L39, L52. Bezpłatny przejazd dotyczy całej długości tras tych linii. Szczegółowy wykaz zmian można znaleźć w aktualnościach na stronie internetowej www.karta.piaseczno.eu.

Prawo do darmowych przejazdów

Warunkiem darmowego przejazdu jest ważna karta. Przejazd bez karty lub z nieważną kartą traktowany jest jak przejazd bez biletu i w takim przypadku kontroler uprawniony jest do wystawienia wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej. Wysokość opłaty jest różna i zależy od czasu jej uregulowana. Szczegółowe stawki opłat dodatkowych zawarte są na stronie internetowej www.ztm.waw.pl.

Okazanie karty wyświetlonej przez aplikację w telefonie (bez konieczności okazania wersji plastikowej) także uprawnia do darmowego przejazdu, jeśli data umieszczona w aplikacji wskazuje ważność karty w dniu kontroli.

Komunikacja z Warszawą

Korzystając z komunikacji na liniach innych niż linie L, pasażer zobowiązany jest do zakupu biletu na przejazd. Na Piaseczyńskich Kartach Mieszkańca można kodować tańsze bilety długookresowe (30- i 90-dniowe). Takie bilety można nabyć jedynie w Punktach Obsługi Pasażera ZTM. Jeden z takich punktów znajduje się na dworcu PKP w Piasecznie. Kodowanie biletu odbywa się jedynie na plastikowej wersji tradycyjnej karty. ZTM Warszawa nie dopuszcza sprzedaży długookresowych biletów elektronicznych.

Zmiany w regulaminie

Aby nadążyć proceduralnie za wprowadzanymi udogodnieniami, konieczna stała się zmiana regulaminu programu Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca i Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny.

Wprowadzone zostały m.in. szczegółowe zapisy odnoszące się do wersji elektronicznej kart, zasad kontroli i przedłużania ważności kart oraz zapisy precyzujące wysyłanie powiadomień o końcu ważności karty.

Jedną z ważniejszych zmian, która wpływa na brak możliwości odwoływania się od wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej w przypadku braku ważnej karty podczas kontroli biletów, jest zmiana mówiąca o wysyłaniu przypomnienia o terminie ważności karty. Wysyłane przez urząd powiadomienia należy traktować jedynie jako opcję dodatkową, która nie zwalnia posiadacza karty z pilnowania terminu jej ważności. W przypadku gdy nie otrzymamy wiadomości lub z przyczyn technicznych otrzymamy ją z opóźnieniem, lub gdy trafi do "spamu", fakt ten nie będzie brany pod uwagę przy rozstrzyganiu reklamacji przez firmy kontrolujące bilety. Posiadacz karty ma możliwość bieżącej kontroli jej daty ważności przez aplikację albo przez stronę internetową: www.karta.piaseczno.eu/logowanie/, i powinien być świadomy tego, że karta nie jest przyznawana "na zawsze", tylko na okres dwóch lat od dnia wydania.

Nowy regulamin obowiązuje od 16 września 2021 roku i jest opublikowany na stronie programu Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca: www.karta.piaseczno.eu. Zachęcamy do lektury.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę (29 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała...

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Funkcjonariuszki jadące na służbę, przy ulicy Słonecznej w Lesznowoli,...

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 61-letni kierujący pojazdem...

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego piaseczyńskiej komendy...

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Komisariatu Policji w Konstancinie - Jeziornie poszukują sprawcy...

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

Gmina Piaseczno przekaże łącznie 5,6 mln złotych na drogowe inwestycje,...

Dziennikarstwo obywatelskie

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...