Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Classica Calvaria - koncert Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: poniedziałek, 4 października 2021 Źródło: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Data wydarzenia: niedziela, 10 października 2021
Miejsce: Hala sportowa, Góra Kalwaria, ul. Białka Godzina: 17:00

W niedzielę 10 października o godzinie 17.00 zapraszamy w podróż po kompozycjach z początku XIX wieku. W wykonaniu Orkiestry Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego usłyszymy utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina oraz Franciszka Schuberta. Tym razem w cyklu Classica Calvaria wraz z orkiestrą wystąpi Zbigniew Raubo pianista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Koncert rozpocznie Uwertura Coriolan op. 62, którą Ludwig van Beethoven ilustruje dzieło literackie austriackiego poety Heinricha von Collina. Mistrzowsko łączy tu doskonałość formy z intensywnością uczuć. W kompozycji przewijają się dwa tematy w rozbudowanej formie sonatowej - pierwszy ukazujący złość i żądzę zemsty Coriolana, rzymskiego patrycjusza skazanego na banicję, drugi zaś - liryczny, wyrażający głos sumienia bohatera.

Warto zaznaczyć, że Coriolan powstał w czasie, gdy Beethoven zmagał się już z głuchotą, a jednocześnie w okresie największej twórczej płodności kompozytora, który wówczas napisał m.in. cztery symfonie, cztery koncerty, pięć kwartetów, tria, sonaty i właśnie uwertury.

Kolejnym dziełem, które usłyszymy będzie VIII Symfonia h-moll Franciszka Schuberta, zwana "Niedokończoną". Chociaż jej "niedokończoność" była przez wielu poddawana w wątpliwość. Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym - mówił o symfonii Schuberta Johannes Brahms, dyrygując tym utworem. Schubert stworzył pod względem formalnym dzieło niezwykle innowacyjne, którym targają romantyczne emocje i namiętności. Zagadkowość, nowatorstwo i melodyczna szlachetność uczyniły z VIII Symfonii jedno z najważniejszych i najbardziej znanych dzieł w dziejach gatunku. Składają się na nią dwa barwne obrazy, pod względem tempa i charakteru zbytnio ze sobą niekontrastujące, treścią wyrażające sedno romantycznych idei w muzyce europejskiej.

Już po przerwie wybrzmi koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu prof. Zbigniewa Raubo z towarzyszeniem orkiestry. Utwór został ukończony wczesną wiosną 1830 roku, jeszcze w Warszawie, inspirowany uczuciem do Konstancji Gładkowskiej, choć ostatecznie zadedykowany Delfinie Potockiej. Pianistyczna faktura utworu została ukształtowana przez technikę określaną jako styl brillant. Wirtuozeria tego stylu została doprowadzona do swego apogeum i przezwyciężona przez powrót tematów do klasycznej, mozartowskiej prostoty. Typowa struktura cyklu: allegro - adagio - presto, przeszła w strukturę: maestoso - larghetto - vivace, w której maestoso oznacza na zmianę ożywionego lub zadumanego marsza, w której larghetto jest nokturnem, a vivace - tańcem, stylizacją kujawiaka.

Jesteśmy przekonani, że wieczór spędzony z Beethovenem, Chopinem i Schubertem w znakomitej interpretacji orkiestry symfonicznej PZLPiT pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego oraz spotkanie z mistrzem fortepianu Zbigniewem Raubo, dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń.

PROGRAM:
1) Ludwig van Beethoven - Uwertura Coriolan op. 62
2) SYMFONIA NR. 8 H-MOLL "NIEDOKOŃCZONA" FRANZ SCHUBERT

----- przerwa ---

Fryderyk Chopin - II Koncert fortepianowy f - moll, op. 21
1. Allegro Maestoso
2. Larghetto
3. Allegro vivace

Wystąpią:
Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE
Jacek Boniecki - dyrygent
Zbigniew Raubo - fortepian
Olgierd Łukaszewicz - narrator

Orkiestra Symfoniczna PZLPiT "Mazowsze"

Nie sposób wyobrazić sobie zespołu pieśni i tańca bez kapeli. Jednak w przypadku zespołu ,,Mazowsze" takie wyobrażenie, to o wiele za mało. ,,Mazowsze" może pochwalić się orkiestrą symfoniczną, której umiejętności i poziom muzyczny porównywalne są z najlepszymi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Mazowsze poprowadzi Dyrektor Zespołu Maestro Jacek Boniecki.

Jacek Boniecki
Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. T. Sygietyńskiego, dyrygent. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako asystent, a następnie dyrygent w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pełnił funkcje kierownicze oraz artystyczne w Teatrze Muzycznym "Roma" w Warszawie, w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Od 2012 roku związany jest z Zespołem "Mazowsze".  
W swoim dorobku artystycznym ma między innymi przygotowanie i prowadzenie takich oper, jak: Carmen; Aida, Traviata, Nabucco czy Straszny dwór Stanisława Moniuszki oraz takich baletów, jak: Coppélia Léo Delibesa, Dziadek do orzechów oraz większość znanych operetek.

Zbigniew Raubo
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego, którego został asystentem. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest laureatem Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, zdobywcą VI nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz IV nagrody w Konkursie im. Ferenca Liszta w Utrechcie.
Występował z wybitnymi polskimi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski czy Renard Czajkowski.
W swoim repertuarze posiada ponad trzydzieści utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in.: występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu "Poolse Meesters" w Belgii, czy kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu "Campos do Jordao" w Brazylii.

Olgierd Łukaszewicz - aktor filmowy i teatralny urodził się 7 września 1946 roku w Chorzowie.
Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Działał w wielu teatrach studenckich, występował w Teatrze Stu. Karierę rozpoczynał w Krakowie, w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela). Był aktorem scen warszawskich: Teatru Dramatycznego, Współczesnego, Powszechnego, Studio i Narodowego. Na teatralnych deskach Łukaszewicz wystąpił m.in. w "Zemście" , "Świętoszku", "Ameryce", "Sprawie Dantona", sztuce "Lot nad kukułczym gniazdem", "Kordianie" i wielu innych. Stworzył również wiele wybitnych kreacji w spektaklach telewizyjnych. Łukaszewicz wystąpił też m.in. w filmach: "Brzezina", "Lekcja martwego języka", "Wierna rzeka", "Seksmisja", "C.K. Dezerterzy", "Zabij mnie, glino", "Ubu Król", "Generał Nil" czy "Mistyfikacja".

Wstęp wyłącznie z wejściówkami.
Wejściówki będą do odbioru w dniu koncertu od godz. 14.00 w hali sportowej przy ul. Białka.
Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Serdecznie zapraszamy!

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Mimo zakazu prowadzenia pojazdów, po raz kolejny wsiadł za kierownicę..

Mimo zakazu prowadzenia pojazdów, po raz kolejny wsiadł za kierownicę..

32-latek liczył na to, że będzie bezkarny - nie respektował sądowego...

Niebawem może ruszyć przebudowa drogi 721

Niebawem może ruszyć przebudowa drogi 721

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzki planuje niebawem ogłosić przetarg na...

Spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak-Chojecką

Spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak-Chojecką

W najbliższy czwartek, 8 września o 18.00, zapraszamy na spotkanie autorskie...

Remont ul. Raszyńskiej – utrudnienia w ruchu

Remont ul. Raszyńskiej – utrudnienia w ruchu

W poniedziałek 05.09.2022 r. na ul. Raszyńskiej w miejscowości Nowa Wola i...

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Od środy 14 września zmienią się rozkłady jazdy linii lokalnych L-2, L-5,...

Dziennikarstwo obywatelskie

I Piaseczyńskie Zakończenie Sezonu Motocyklowego

I Piaseczyńskie Zakończenie Sezonu Motocyklowego

Już w sobotę 17 września 2022 roku klub motocyklowy Gremium MC zaprasza na...

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Od środy 14 września zmienią się rozkłady jazdy linii lokalnych L-2, L-5,...

Smaczne pożegnanie lata w PIASECZNIE!

Smaczne pożegnanie lata w PIASECZNIE!

Już 2 września do Piaseczna powrócą miłośnicy gotowania „na czterech...

OBI w nowej odsłonie – pierwszy taki market w Polsce

OBI w nowej odsłonie – pierwszy taki market w Polsce

Sieć OBI otworzyła swój najnowocześniejszy sklep w zupełnie nowej...

22 czerwca w Piasecznie odbędzie się Stand-up: Kostelecki, Baraniecki, Kozłowski

22 czerwca w Piasecznie odbędzie się Stand-up: Kostelecki, Baraniecki, Kozłowski

Zapraszamy na wieczór z komedią. Kto wystąpi? Roman Kostelecki -...