Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Panele fotowoltaiczne na dachu Urzędu i w innych gminnych obiektach

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 20 grudnia 2021 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Gmina Piaseczno inwestuje w ekologiczne rozwiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii. Na dachu Urzędu Miasta i Gminy zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne. Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii pojawiły się również w obiektach sportowych czy wodociągach.

W ostatnich tygodniach zakończyła się budowa instalacja fotowoltaicznej w układzie on-grid na dachu siedziby Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5. Zamontowano 66 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 390 Wp co daje łączną moc 25,74 kWp.

Wiosną zbudowana została instalacja o łącznej mocy 50 kWp na terenie stacji uzdatniania wody PWiK Piaseczno przy ul. Żeromskiego. Farma fotowoltaiczna na terenie SUW pozwoli na częściowe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną obiektu.

Energię słoneczną wykorzystują też obiekty sportowe. Instalacje fotowoltaiczne pojawiły się również na obiektach sportowych. Dwie większe na Stadionie Miejskim w Piasecznie (20 kWp) i basenie (28 kWp). Mniejsze instalacje (po 5 kWp) Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji wykonał na boiskach w Jazgarzewie, Złotokłosie, Głoskowie i Chylicach.

Dwa odnawialne źródła energii będą zasilać przebieralnię, która została zbudowana podczas modernizacji powstała w ramach przebudowy street workout’u w Parku im. Książąt Mazowieckich w Piasecznie. Na dachu zostaną zamontowane dwa panele fotowoltaiczne o mocy nominalnej nie mniejszej niż 360 Wp oraz dodatkowo mini generator wiatrowy o mocy 480 W.

Z kolei podczas przebudowy stołówki w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Piasecznie przy ul. Głównej 50 zainstalowana została pompa ciepła na potrzeby podgrzewu ciepłej wody o mocy 7 kW.

- Przy planowaniu kolejnych inwestycji uwzględniamy już ekologiczne rozwiązania, w tym wykorzystujące odnawialne źródła energii - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. - Duża instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła zamierzamy wykorzystać m.in. w projektowanej obecnie szkole w Julianowie.

Na dachu nowej gminnej szkoły planowana jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 150-200 kWp. Pompa ciepła o mocy grzewczej  min.150 kW będzie wykorzystywana do podgrzewu ciepłej wody oraz instalacji grzewczej w okresie przejściowym.

Pompa ciepła na potrzeby podgrzewu ciepłej wody pojawi się również w zaplanowanej do budowy w 2022 roku świetlicy przy ul. Ogrodowej 9 w Głoskowie Letnisku.

Instalacja fotowoltaiczna pojawi się również na dachu Domu Dziennego Pobytu Seniora przy ul. Szkolnej 18 w Piasecznie. Będzie się składała z 52 paneli monokrystalicznych o mocy 410W ( łączna moc zainstalowana 21,32 kW) wraz z konstrukcją wsporczą i inwerterem 20 kW.

Wykorzystanie OZN planujemy również w nowym obiekcie sportowym w Piasecznie, czyli na basenie przy ul. Chyliczkowskiej. Obecnie trwają ostatnie prace nad projektem wykonawczym tego obiektu. Po ich zakończeniu będzie wiadomo jakie instalacje i o jakiej mocy powstaną przy okazji tej inwestycji.

Na razie wiadomo, że największa fotowoltaiczna instalacja pojawi się na dachu Centrum Edukacyjno-Multimedialnego. Według projektu instalacja ma składać się z 280 paneli monokrystalicznych o mocy modułu 400 W, czyli łączna moc instalacji to 112 kWp.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Funkcjonariuszki jadące na służbę, przy ulicy Słonecznej w Lesznowoli,...

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę (29 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała...

Kobieca Osobowość Roku 2022

Kobieca Osobowość Roku 2022

Konkurs Kobieca Osobowość Roku Gminy Piaseczno 2022 został ogłoszony....

Milion złotych dotacji na remont „Domu Zośki”

Milion złotych dotacji na remont „Domu Zośki”

Gmina Piaseczno otrzyma 1 000 000 zł dotacji na remont zabytkowego...

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Komisariatu Policji w Konstancinie - Jeziornie poszukują sprawcy...

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

Gmina Piaseczno przekaże łącznie 5,6 mln złotych na drogowe inwestycje,...

Dziennikarstwo obywatelskie

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...