Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Senior zasłabł? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji

Kategorie: Aktualności
Utworzone: środa, 22 grudnia 2021 Źródło: Materiał Partnera

Oferty pracy dla opiekunek zaznaczają, że wiedza typowo medyczna nie jest konieczna do wykonywania tego zawodu. Mimo to warto mieć pewną, podstawową, orientację w tych tematach, ponieważ znacznie ułatwi to zajmowanie się osobami starszymi. Zasłabnięcia mogą zdarzyć się niemal każdemu bez względu na stan zdrowia. Jeżeli wiemy, co robić w tej sytuacji praca opiekunki stanie się łatwiejsza.

Jak opiekunka osób starszych może rozróżnić zasłabnięcie od omdlenia?

Oba te pojęcia: zasłabnięcie i omdlenie są często używane zamiennie, jednak oznaczają inny stan zdrowia chorego. Zasłabnięcie jest stanem znacznego osłabienia, jednak podopieczny ma wtedy kontakt z otoczeniem, choć bywa on niepełny. Całkowite opadnięcie z sił jest zazwyczaj zapowiedzią omdlenia, którego przy odpowiedniej reakcji opiekunki osób starszych, można uniknąć.

Całkowite omdlenie charakteryzuje się krótką utratą przytomności połączoną z zupełnym rozluźnieniem mięśni, co prowadzi do upadków. Między innymi dlatego są to tak niebezpieczne zjawiska- osoby starsze są wyjątkowo narażone na złamania i zranienia.

Powodem zasłabnięć i omdleń są problemy w działaniu układu krążenia, ale równie często sprzyjają im: spadek ciśnienia, spadek poziomu cukru we krwi podopiecznego, a w czasie upałów szczególnie niebezpieczne odwodnienie. Opiekunka osób starszych może zauważyć u seniora symptomy zbliżającego się zasłabnięcia, takie jak: duszności, zawroty głowy, wzmożona potliwość lub skarżenie się na problemy z widzeniem. Uważność i szybka reakcja pomoże w uniknięciu przykrych konsekwencji, jak upadek i np. stłuczenia. Warto pamiętać, że nawet jedno takie doświadczenie może wprowadzić u osób starszych strach przed następnym. Stąd ważna jest szybka i spokojna reakcja opiekunki, a także późniejsze zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

O każdym takim przypadku należy zawiadomić rodzinę podopiecznego a przede wszystkim jego lekarza. Częste zasłabnięcia a tym bardziej omdlenia mogą być zapowiedzią poważniejszych chorób. Dlatego tu wyjątkowo przyda się znajomość języka niemieckiego z dziedziny medycyny.

Opieka osób starszych w Niemczech - ABC w przypadku zasłabnięcia.

Zazwyczaj zasłabnięcia i omdlenia ustępują już po kilku minutach, nie znaczy to, że można je lekceważyć. Wręcz przeciwnie opiekunka osoby w podeszłym wieku powinna być szczególnie wyczulona na tego typu przypadki. Najważniejsze to zachowanie spokoju i trzymanie się kilku zasad:

Po zauważeniu niepokojących objawów lub jeśli podopieczny sam powie, że dzieje się coś złego, należy zapewnić seniorowi bezpieczną pozycję, półsiedzącą, na płaskim podłożu z nogami uniesionymi do góry. Opiekun osób starszych powinien zapewnić komfort i bezpieczeństwo.

Następnie warto rozluźnić ubranie podopiecznego: rozpiąć kołnierzyk koszuli, lub kilka guzików bluzki, po czym uchylić okno, żeby zapewnić dostęp do świeżego powietrza.

Opiekun osób starszych w Niemczech, powinien pamiętać, że w takich przypadkach nie należy podawać seniorowi żadnych płynów ani lekarstw. Nie wolno również wykonywać żadnych gwałtownych ruchów: potrząsać ani szarpać czy polewać wodą osoby, która zasłabła.

Dopiero kiedy sytuacja się unormuje, a podopieczny dochodzi do siebie, opiekunka może podać szklankę chłodnej wody i bardzo powoli pomóc wstać. Warto zmierzyć ciśnienie krwi a jeśli senior choruje na cukrzycę również poziom cukru.

Jeżeli jednak tętno i oddech osoby starszej są zatrzymane, a cała sytuacja przedłuża się, należy natychmiast wezwać służby medyczne. Telefonicznie udzielą oni fachowych porad, co robić oczekując na przyjazd karetki.

Czy opiekunki osób starszych mogą zapobiegać zasłabnięciom? I tak i nie. W niektórych przypadkach można jedynie minimalizować zagrożenia z nimi związane, to znaczy asekurować podopiecznych i zapewnić im szybki powrót to pełnej świadomości. Jest jednak sporo prostych do spełnienia sposobów na unikanie takich incydentów. Rolą opiekunów jest zadbanie by senior był odpowiednio odżywiony, zachował higienę snu. W miarę możliwości warto utrzymać aktywność fizyczną. Częste spacery dotlenią organizm.

ATERIMA MED - https://www.aterima-med.pl/

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Konstancin-Jeziorna zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę (29 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów zagrała...

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Jechały na służbę – widząc rozbity pojazd natychmiast zareagowały

Funkcjonariuszki jadące na służbę, przy ulicy Słonecznej w Lesznowoli,...

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Jechał na cudzej karcie kierowcy, ale to ON poniesie konsekwencje

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 61-letni kierujący pojazdem...

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci odzyskali ramy rowerowe

Policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego piaseczyńskiej komendy...

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Kradzież w drogerii! Rozpoznajesz tego mężczyznę?

Policjanci z Komisariatu Policji w Konstancinie - Jeziornie poszukują sprawcy...

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

5,6 mln złotych na inwestycje drogowe powiatu

Gmina Piaseczno przekaże łącznie 5,6 mln złotych na drogowe inwestycje,...

Dziennikarstwo obywatelskie

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Warsztaty Firma to JA – temat Digital Marketing

Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie zaprasza na nowy cykl bezpłatnych...