Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Budowa basenu ruszy w tym roku

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 25 lutego 2022 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Gmina Piaseczno otrzymała już pozwolenie na budowę nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Piasecznie. Trwają prace nad projektem wykonawczym i przygotowaniem dokumentacji przetargowej. Budowa nowoczesnego, ekologicznego i atrakcyjnego architektonicznie obiektu przy ul. Chyliczkowskiej powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Harmonogram dla tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji zakłada, że realizacja prac budowlanych powinna rozpocząć się za kilka miesięcy.
- Cieszę się, że prace przygotowawcze dobiegają końca. Projekt został dopasowany do potrzeb gminy, ale też do jej możliwości - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. - Braliśmy pod uwagę koszty zarówno samej budowy, jak i późniejszego utrzymania obiektu. Ekologiczne rozwiązania, które zakłada projekt, nie tylko sprzyjają środowisku, ale także pozwolą obniżyć koszty użytkowania.

O budowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego na terenie nieruchomości przy ul. Chyliczkowskiej, przekazanej gminie na ten cel przez Agencję Nieruchomości Rolnych, mówi się od 2017 r. W 2019 samorząd zlecił firmie Agraria Sp. z o.o. wykonanie wstępnego studium wykonalności dla budowy basenu z towarzyszącą infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Następnie wraz z SARP Warszawa został przygotowany i przeprowadzony konkurs architektoniczny na projekt basenu krytego w Piasecznie. Na ogłoszony w grudniu 2019 r. konkurs wpłynęły 22 prace, spośród których w maju 2020 r. sąd konkursowy, pod przewodnictwem profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Ewy Kuryłowicz, wybrał najlepszy jego zdaniem projekt pływalni. Zwycięska pracownia P2PA z Wrocławia pod koniec listopada 2020 r. podpisała umowę na wykonanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Ścisła współpraca z projektantami

- Specjalnie powołany międzywydziałowy zespół pracowników Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno współpracował z projektantami basenu, by ostatecznie zaakceptować kolejne fazy dokumentacji: od koncepcji wielobranżowej, przez projekt budowlany, aż po projekt wykonawczy wraz z kosztorysami, przedmiarami robót i wszystkimi dokumentami niezbędnymi do rozpoczęcia budowy - mówi wiceburmistrz Robert Widz. Co ważne, 29 października 2021 r. gmina Piaseczno otrzymała pozwolenie na budowę nowego basenu. - Bardzo się cieszymy, że etap projektowania przebiegł tak sprawnie, szybko i bezproblemowo, dzięki czemu jesteśmy już na etapie przygotowywania dokumentacji do ogłoszenia przetargu na budowę - dodaje wiceburmistrz.

Dwa baseny, wodny plac zabaw i saunarium

Budynek nowego basenu powstanie u zbiegu ul. Chyliczkowskiej i nowo projektowanej ul. Mazurskiej. Projekt basenu jest projektem nowatorskim, wpisującym się w trendy współczesnej architektury, jednocześnie jest utrzymany w formie pawilonu w parku, stanowiącego element całego założenia dla terenów rekreacyjno-sportowych nad Perełką.
W budynku będzie do dyspozycji wydzielona część z basenem sportowym o sześciu torach długości 25 m i stałej głębokości 2 m. W strefie przeznaczonej dla rodzin z dziećmi znajdą się: basen o głębokości 1,1 m do nauki pływania, wodny plac zabaw, dwie zjeżdżalnie, niecka z masażami wodnymi i dwa baseny jacuzzi. Niezależnie będzie można również skorzystać z bogatego programu saunarium. W holu basenu przewidziano przestrzeń dla kawiarni. Szatnie zaprojektowano w taki sposób, by ułatwić korzystanie z basenu rodzinom z małymi dziećmi. Obiekt dostosowano do przepisów FINA oraz przewidziano w nim widownię na 300 osób, co umożliwi organizację zawodów sportowych.

- W przyszłości planujemy wybudować w sąsiedztwie pływalni również letnie baseny odkryte - zapowiada burmistrz Daniel Putkiewicz. Zgodnie z założeniami gminy oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, cały teren położony między przyszłym basenem a Jeziorką ma pozostać terenem o charakterze parkowo-rekreacyjnym. - W ramach konkursu otrzymaliśmy od architektów również propozycję zagospodarowania całego terenu tzw. porzeczek. Należy pamiętać, że teren ten nie jest naszą własnością, jednak gmina podejmuje starania, których celem jest jego przejęcie i dalsze zagospodarowanie - podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.

Nowoczesna architektura i ekologiczne rozwiązania

Nadziemna konstrukcja budynku będzie wykonana z elementów drewnianych. Drewno jest obecnie uznane za najbardziej ekologiczny materiał budowlany, co oznacza minimalizowanie tzw. śladu węglowego. Piaseczyński basen będzie pierwszym w Polsce obiektem basenowym wykonanym z zastosowaniem tego rodzaju technologii na tak dużą skalę.
Aranżacja wnętrz jest podporządkowana głównej idei zastosowania drewna i obejmuje kompleksowo dobór materiałów wykończeniowych, oświetlenia i systemu informacji wizualnej. Zaprojektowana zieleń i obiekty małej architektury podkreślają charakter całej inwestycji.
- Obiekt ten został zaprojektowany z dużą starannością i dbałością o detale w zakresie zagospodarowania terenu i samego budynku - podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. - Inwestycja ta to imponujące zamierzenie, które będzie wyróżniać się zarówno pod względem technicznym, jak i użytkowym. Nie tylko zaspokoi potrzeby mieszkańców, jeśli chodzi o nowy obiekt basenowy, ale też stanie się elementem ciekawej architektury i zaczątkiem nowego terenu rekreacyjnego w mieście.

Projekt przewiduje nowoczesne i najwyższej jakości rozwiązania przy realizacji samego basenu. Niecka zostanie wykonana ze stali nierdzewnej, a woda będzie przygotowywana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii uzdatniania wody, w tym ozonowania. Do tego wysokiej jakości system wentylacji, wewnętrzna instalacja elektryczna, instalacja ogrzewania, chłodzenia - a wszystko sterowane w ramach systemu BMS. Inwestycja będzie korzystać z odnawialnych źródeł energii. Energia elektryczna będzie pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w kotły kogeneracyjne.
Inwestycja ta będzie też korzystać z odnawialnych źródeł energii co pozwoli m.in. na zmniejszenie emisji CO2. Na dachu obiektu przewidziano instalację fotowoltaiczną o mocy 50kW. Podłączenie instalacji do budynku zaprojektowano w taki sposób, aby w przyszłości można ją było łatwo rozbudować bez ingerencji w obiekt. Basen będzie też korzystał z energii elektrycznej z agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy elektrycznej 40 kW i mocy cieplnej 80kW.

Zarządzanie budynkiem będzie odbywało się z wykorzystaniem systemu BMS , który będzie umożliwiał bieżący nadzór nad pracą urządzeń technologii basenowej, wentylacji, wod-kan czy elektrycznej, a także alarmował o ewentualnych awariach poszczególnych urządzeń co usprawni prace serwisowe. System BMS wraz z systemem sterowania oświetleniem DALI będzie także odpowiadał za pracę oświetlenia w wybranych obszarach obiektu.
Główne zasilanie w ciepło przewidziano z własnej kotłowni gazowej współpracującej z modułem kogeneracyjnym wytwarzającym ciepło i energie elektryczną dla potrzeb własnych , jednak rozwiązaniem docelowym jest podłączenie budynku do nowo projektowanej kotłowni, która ma powstać w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. - Takie rozwiązania pozwalają gminie zabezpieczyć potrzeby kosztownego utrzymania budynku we własnym zakresie, niezależnie od zewnętrznych firm dystrybucyjnych - podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. - Technologia basenowa została zaprojektowana z użyciem wysokoefektywnego odzysku ciepła z wód popłucznych basenu z odzyskiem zarówno wody, jak i ciepła. Dodatkowo zaprojektowany został odzysk ciepła ze ścieków sanitarnych (szarych). Woda z dachu i powierzchni utwardzonych magazynowana będzie w zbiorniku podziemnym i wykorzystywana do podlewania, a także w zbiornikach retencyjnych w sąsiedztwie budynku. Woda z posadzek dla pieszych w całości rozprowadzona zostanie na terenie własnym działki.

Nowa droga i pętla autobusowa

W sąsiedztwie basenu powstanie też nowe połączenie drogowe - ul. Mazurska, którą dojedziemy od ul. Żeromskiego do ul. Chyliczkowskiej. Blisko basenu, na skrzyżowaniu ulic Mazurskiej i Chyliczkowskiej, powstanie rondo. Projekt ul. Mazurskiej przewiduje też utworzenie pętli autobusowej.

- Skoordynujemy budowę nowej drogi oraz samego basenu, tak aby do pływalni zapewnić dogodne połączenia drogowe z chodnikami, ścieżką rowerową i komunikacją publiczną - mówi wiceburmistrz Robert Widz.
Przetarg na budowę basenu powinien zostać ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Po zapewnieniu finansowania inwestycji i wyłonieniu wykonawcy rozpocznie się budowa. Na pływalnię pójdziemy najprawdopodobniej za dwa, maksimum trzy lata.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Dzień Strażaka i Piknik Strażacki w Piasecznie

Dzień Strażaka i Piknik Strażacki w Piasecznie

8 maja 2022 roku na parkingu miejskim przy ul. Zgoda odbędą się uroczyste...

Festyn Dni Józefosławia 2022

Festyn Dni Józefosławia 2022

3-5 czerwca 2022 roku Sołectwo Józefosław oraz Centrum Kultury w Piasecznie...

Zaczynamy przebudowę Pod Bateriami

Zaczynamy przebudowę Pod Bateriami

Prace rozpoczynamy w najbliższą środę 25 maja, na razie bez zamknięcia....

Samodzielna zamiana metek w sklepie jest oszustwem!

Samodzielna zamiana metek w sklepie jest oszustwem!

34-latek w trakcie zakupów zamieniał metki na artykułach przemysłowych....

Zmiana organizacji ruchu na ul. Energetycznej

Zmiana organizacji ruchu na ul. Energetycznej

Nowa jezdnia ulicy Energetycznej jest już prawie gotowa. W związku z tym od...

Zatrzymany z marihuaną w słoiku

Zatrzymany z marihuaną w słoiku

Policjanci z Lesznowoli zatrzymali 44-letniego obywatela Ukrainy, który...

Dziennikarstwo obywatelskie

Targowisko Miejskie działa także w soboty

Targowisko Miejskie działa także w soboty

W soboty na Targowisku Miejskim przy ul. Jana Pawła II 59 w Piasecznie działa...

Sprzątamy swoje małe podwórko – Dzień Ziemi w Józefosławiu 2022

Sprzątamy swoje małe podwórko – Dzień Ziemi w Józefosławiu 2022

Z okazji Dnia Ziemi, w dniu 23 kwietnia 2022 roku Sołtyska Józefosławia wraz...

Posprzątajmy Jeziorkę – Operacja Czysta Rzeka

Posprzątajmy Jeziorkę – Operacja Czysta Rzeka

23 kwietnia 2022 roku zapraszamy na operację Czysta Rzeka / Posprzątajmy...

Sadzenie Lasu Dobrej Woli 2022

Sadzenie Lasu Dobrej Woli 2022

9 kwietnia 2022 roku odbędzie się Sadzenie Lasu Dobrej Woli, na terenie...

Każdy może zostań właścicielem wozu strażackiego

Każdy może zostań właścicielem wozu strażackiego

Prawdziwa gratka nie tylko dla strażaków. Samochód pożarniczy marki Star...