Wydarzenie zainspirowane jest nurtem rzeki Małej. Narodziło się z wędrówek jej brzegiem, z poznawania jej bagien i rozlewisk, z obserwacji jej zniszczenia i odrodzenia, z podglądania powracających bobrów oraz ze wspomnień ludzi, którzy dawniej pływali albo łowili w Małej ryby.
Razem z zaprzyjaźnionymi twórczyniami i twórcami chcemy sięgnąć do poezji, pisarstwa, fotografii i inspiracji aktywistycznych aby zaprosić Was do namysłu nad naszą relacją z rzekami i ich ekosystemami oraz do wspólnego działania dla lepszej przyszłości - zasobnej w wodę i pełną biologicznej różnorodności.
PROGRAM ŚWIĘTA WODY (29 maja 2022):
11.00 - 11:15 Otwarcie spotkania - polana nad Jeziorką przy Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka
11.15 - 12.30 - "Mały bobrowniczy" warsztaty dla dzieci i spotkanie z Joanną Kowalczyk - Bednarczyk inspirowane książką "Mały Bóbr"
12:30- 14:00 - spacer przyrodniczo-edukacyjny po starorzeczu Jeziorki - Roman Głodowski - Stowarzyszenie NASZ BÓBR
15:00 - rozpoczęcie części pokazowej i spotkań autorskich - sala multimedialna w Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka
15:00 - 16:00 - "Mała. Ukryty skarb Konstancina" - spotkanie i pokaz fotografii Daniela Petryczkiewicza z udziałem Magdaleny Siemaszko z Centrum Ochrony Mokradeł CMOK
16.00 - 18:00 "Jak zostać Siostrą Rzeką" - spotkanie autorskie z Cecylią Malik oraz pokaz filmu "Siostry Rzeki"
18.00 - 19:30 "Bobry wieczór w Konstancinie" - spotkanie autorskie z Adamem Robińskim
19.30 - 21:00 "Czytanie Wody: Wisła" - spotkanie autorskie i fotograficzne z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim
Do refleksji i rozmowy zaprosiliśmy:
Magdalenę Siemaszko - działaczkę społeczną i badaczkę, biolożkę i antropolożkę, koordynatorkę projektu “Pamiętajmy o Mokradłach" w Centrum Ochrony Mokradeł (CMoK).
Joannę Kowalczyk-Bednarczyk - pisarkę, biegaczkę i blogerkę (bieganizm.pl), autorkę książki dla dzieci "Mały bóbr".
Cecylię Malik & Siostry Rzeki - twórczynie, aktywistki i performerki, autorki głośnych aktywistycznych performance jak "Matki Polki na wyrębie" czy "Warkocze Białki" oraz filmu "Siostry rzeki".
Małgorzatę Lebdę - poetkę, naukowczynię, ultramaratonkę, która w 2021 roku w ramach projektu "Czytanie wody: Wisła", przebiegła ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek - od źródła do ujścia.
Rafała Siderskiego - twórcę wizualnego, fotografa, który był partnerem Małgosi w przygodzie wzdłuż Wisły.
Adama Robińskiego - pisarza, felietonistę, krajoznawcę, autora książek: “Hajstry", “Kiczery" i najnowszej - “Palace na wodzie. Historia polskich bobrów".
Romana Głodowskiego - obrońcę bobrów i przyrody, aktywistę, prezesa Stowarzyszenia Nasz Bóbr.
Wszystkich nas połączyła w pewnym momencie rzeka Mała i odtwarzanie jej tożsamości - dlatego patronuje nam Stara Wierzba z Rozlewiska, narratorka, strażniczka i symbol rzeki Małej.
Serdecznie zapraszamy!
Komentarze