Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Dobrostan w naszych szkołach i przedszkolach

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 26 czerwca 2022 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Gmina Piaseczno otrzymała wyróżnienie i tytuł Lidera Dobrostanu za dążenie do realizacji idei dobrostanu w naszych placówkach oświatowych.

Od 2021 roku współpracujemy z Akademią Dobrostanu Sensor prowadzoną przez Ewę Radanowicz, wieloletnią dyrektor szkoły w Radowie Małym. Dzięki wprowadzonym w tej szkole zmianom uczniowie uzyskali znacznie lepsze wyniki egzaminów zewnętrznych niż w latach wcześniejszych. Jednak głównym celem, który przyświecał inicjatorom, była zmiana podejścia do wszystkich uczestników procesu nauczania i stworzenie przyjaznych warunków dla kreatywności i rozwoju nauczycieli.

- Bo w szkole czy przedszkolu kluczowe nie są i nie powinny być programy i stopnie, tylko człowiek. Ta prosta prawda w codziennym funkcjonowaniu często jest zapominana - mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. - Reformę edukacji planuje się na poziomie centralnym, tworząc ustawodawstwo i impulsy do rozwoju, jednak prawdziwa jakościowa zmiana w procesie uczenia się wykuwana jest oddolnie, w codziennej pracy szkół i przedszkoli.

W 2021 roku dyrektorzy prowadzonych przez gminę Piaseczno przedszkoli i szkół przeszli szkolenie pt. "Dobrostan pod lupą w szkole i przedszkolu - diagnoza na rzecz zmiany na lepsze". Szkolenie w formie warsztatów dotyczyło projektowania zmian na lepsze, diagnozy potrzeb człowieka, ale także kreatywnego rozwiązywania problemów i wdrażania rozwiązań. Spotkanie to było impulsem, który pokazał dyrektorom potrzebę wprowadzenia zmian i zadbania o dobrostan wszystkich uczestników procesów kształcenia, rozpoczynając od dyrektora jako lidera zmian. W kolejnym kroku przedszkola i szkoły zajęły się autodiagnozą swoich placówek prowadzoną wspólnie z uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Autodiagnoza placówki jest pierwszym, najważniejszym elementem zmiany i rozpoczyna proces myślenia o niej i o tym, co nas otacza. Dokument uwzględnia trzydzieści obszarów, które porządkują konkretne działania na rzecz spełnienia standardów Dobrostanu, opartych na piramidzie potrzeb Maslowa. Część pierwsza to diagnoza potrzeb podstawowych - fizjologicznych i poczucia bezpieczeństwa, druga zaś dotyczy potrzeb wyższego rzędu, tj. przynależności, szacunku, uznania i samorealizacji. Każda z placówek wyciąga inne wnioski, które mają najistotniejsze znaczenie i wymagają poprawy właśnie w tej placówce.

- Cieszę się ogromnie, że udało mi się zachęcić dyrektorów do spojrzenia na ich placówki z boku, z innej perspektywy. Hasło "out of the box" dotyczy również niestandardowego, nieszablonowego podejścia do współpracy z nauczycielami i rodzicami - mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. - Ogromnie doceniam pracę naszych dyrektorów i wierzę, że do końca roku 2022 wszystkie nasze placówki nie tylko otrzymają certyfikat Lidera Dobrostanu, ale przede wszystkim będą dbać o dobrostan nauczycieli, uczniów, pracowników, rodziców i kadry zarządzającej. Tego wszystkim życzę, bo edukacja potrzebuje nowego kształtu, nie tylko w podstawie programowej.

Certyfikaty Lidera Dobrostanu otrzymały już:

- Szkoła Podstawowa w Głoskowie,
- Szkoła Podstawowa w Jazgarzewie,
- Przedszkole nr 1,
- Przedszkole nr 4,
- Przedszkole nr 6,
- Przedszkole nr 9,
- Przedszkole nr 10,
- Przedszkole nr 11.

Za realizację programu w swoich szkołach wyróżniona została również gmina Piaseczno.

- Zależy nam na tym, żeby nasze szkoły i przedszkola były estetyczne, dobrze wyposażone i zapewniały wysoki poziom kształcenia, ale również gwarantowały dzieciom poczucie bezpieczeństwa, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym, i aby dawały szansę rozwoju indywidualnych predyspozycji oraz kształtowania relacji społecznych - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. - W dzisiejszych, trudnych czasach troska o dobrostan, zwłaszcza młodych ludzi, wydaje się wyjątkowo ważna.

- Nagrodę, którą miałam przyjemność odebrać, dedykuję dyrektorom i nauczycielom za ich gotowość i chęć wprowadzania w piaseczyńskiej edukacji zmian na lepsze - mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 będzie można...

Jazda próbna zakończona kolizją

Jazda próbna zakończona kolizją

49-letni mężczyzna przed zakupem wymarzonej toyoty postanowił sprawdzić jej...

XVIII JARMARK PIASECZYŃSKI

XVIII JARMARK PIASECZYŃSKI

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” to hasło tegorocznych...

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

W piątek (22 września) obchodzimy Dzień bez Samochodu, który jest...

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

9 września 2023 roku zapraszamy na bieg FROG RACE, który odbędzie się na...

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Kradzieże sklepowe stały się udręką wielu sprzedawców. Aby ten proceder...

Dziennikarstwo obywatelskie

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

26-letnia Anna Gwiazda z Bielawy jest najlepszym przykładem na to, że...

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa walka o zdrowie i życie Milenki Miech, uczennicy Szkoły Podstawowej...

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Przed mieszkańcami Józefosławia najsmaczniejszy event tej wiosny. W pierwszy...

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...