Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Witaminy z grupy B - co warto o nich wiedzieć?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 12 sierpnia 2022 Źródło: Artykuł Partnera

Witaminy z grupy B odpowiadają za bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, a przez część osób są one uważane nawet za najważniejsze ze wszystkich witamin. Jest to o tyle ciekawe, o ile wiele osób deprecjonuje ich działanie, a zdecydowanie częściej mówi się o witaminie C oraz D. To powoduje, że warto dokładniej przyjrzeć się witaminom B, których jest dość sporo, a których suplementacja może znacznie poprawić funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to istotne m.in. przy zwiększonej aktywności fizycznej, czy też podczas rekonwalescencji po przebytej chorobie.

Czym są witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B to szereg związków, które m.in. łagodzą napięcie nerwowe, pozytywnie wpływają na kondycję umysłu, a także minimalizują negatywny wpływ stresu na organizm. Warto jednak zaznaczyć, że organizm nie jest przystosowany do ich magazynowania, dlatego należy je regularnie dostarczać przez odpowiednio zbilansowaną dietę.

Gdy jednak nie jest to możliwe, warto wybrać odpowiednie suplementy diety, które pomogą uchronić przed negatywnym wpływem niedoborów witamin z grupy B. Obecnie można znaleźć wiele preparatów, które zawierają różne rodzaje tego typu związków, a bogatą ofertą z tego zakresu może pochwalić się m.in. sklep SFD ( https://sklep.sfd.pl/Witaminy-k172.html). Można tam znaleźć wiele wartościowych suplementów diety, które pozwolą zadbać o zdrowie własnego organizmu.

Jakie są rodzaje witaminy B?

Generalnie witamin z grupy B jest dość dużo, jednak warto przynajmniej pokrótce je wymienić i opisać. To oczywiście nie wszystkie z nich. Co więcej, warto przyjrzeć się im działaniu, przynajmniej z uwagi na te najbardziej istotne.

 • Witamina B1 (tiamina, aneuryna) - jej działanie ma pozytywny wpływ na koncentrację i pozwala zwalczać rozdrażnienie. Co więcej, przyspiesza gojenie ran oraz bierze udział w przetwarzaniu węglowodanów przez organizm.
 • Witamina B2 (ryboflawina) - ma niebagatelny wpływ na ogólne funkcjonowanie układu nerwowego, pozytywnie wpływa na kondycję skóry oraz oczu.
 • Witamina B3 (niacyna, witamina PP) - jest przydatna w walce z podwyższonym cholesterolem, rozszerza naczynia krwionośne, a tym samym jest ona niezbędna dla całego układu sercowo-naczyniowego.
 • Witamina B4 (cholina) - ma wpływ na tzw. gospodarkę lipidową organizmu. Zaobserwowano także jej pozytywne działanie na pracę serca oraz innych mięśni.
 • Witamina B5 (kwas pantotenowy) - ta forma witaminy B bierze udział w syntetyzowaniu hormonów steroidowych, neuroprzekaźników, a także innych witamin. Co więcej, oddziałuje na przemiany białkowo-tłuszczowe.
 • Witamina B6 (pirydoksyna) - Za jej sprawą organizm przede wszystkim zwiększa swoje możliwości pod kątem wchłaniania białek oraz witamin z grupy ADEK.
 • Witamina B7 (witamina H, biotyna) - jej największe zastosowanie przypisuje się ogólnej kondycji włosów, paznokci oraz skóry. 
 • Witamina B8 (inozytol) - szczególnie wpływa na zdrowie wątroby. Jednak zauważono, że ma także pozytywny wpływ na pamięć oraz koncentrację.
 • Witamina B9 (kwas foliowy) - ta witamina B najczęściej wymieniana jest w związku z okresem ciąży wśród kobiet, ponieważ ma ona znaczny wpływ na rozwój układu nerwowego płodu.
 • Witamina B10 (kobalamina) - ma ona duży wpływ na potrzeby produkowania czerwonych krwinek w organizmie człowieka.
 • Witamina B12 (metylokobalamina) - ma ona kluczowe znaczenie w kontekście utrzymywania prawidłowego metabolizmu energetycznego, a także uczestniczy w procesach podziału komórek.
 • Witamina B13 (kwas orotowy) - jest ona kluczowa w kontekście metabolizmu kwasu foliowego. Wspomaga także ogólne funkcje wątroby.
 • Witamina B17 (amigdalina) - jest ona popularyzowana od niedawna. Głównie z uwagi na fakt, że wykazuje się jej zbawienny wpływ na walkę z komórkami nowotworowymi, które w założeniu mają być niszczone przez amigdalinę. Co więcej, mówi się o jej działaniu zapobiegającym przerzutom.

W suplementacji nie tylko witamin z grupy B, ale także wszelkiego rodzaju innych związków, kluczowe jest to, aby pochodziły one ze znanego źródła. W ten sposób dba się o to, aby nie dostarczyć do organizmu substancji szkodliwych, dlatego warto wybierać preparaty sprawdzonych producentów z oficjalnych dystrybucji. Przykładem takiego połączenia jest sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/), który w swojej ofercie posiada szeroki wybór z zakresu odżywek oraz suplementów diety.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Gratulacje dla Julii Borowieckiej – Wicemistrzyni Świata w tańcu sportowym

Gratulacje dla Julii Borowieckiej – Wicemistrzyni Świata w tańcu sportowym

Julia Borowiecka została Wicemistrzynią Świata w tańcu sportowym. We...

Mimo zakazu prowadzenia pojazdów, po raz kolejny wsiadł za kierownicę..

Mimo zakazu prowadzenia pojazdów, po raz kolejny wsiadł za kierownicę..

32-latek liczył na to, że będzie bezkarny - nie respektował sądowego...

Niebawem może ruszyć przebudowa drogi 721

Niebawem może ruszyć przebudowa drogi 721

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzki planuje niebawem ogłosić przetarg na...

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Od środy 14 września zmienią się rozkłady jazdy linii lokalnych L-2, L-5,...

Ostatnie prace drogowe na ul. Geodetów

Ostatnie prace drogowe na ul. Geodetów

Dobiega końca przebudowa ulic Energetycznej, Rubinowej i Geodetów. Otwarcie...

Dziennikarstwo obywatelskie

I Piaseczyńskie Zakończenie Sezonu Motocyklowego

I Piaseczyńskie Zakończenie Sezonu Motocyklowego

Już w sobotę 17 września 2022 roku klub motocyklowy Gremium MC zaprasza na...

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Zmiany rozkładów jazdy linii L-2, L-5, L12 i L13

Od środy 14 września zmienią się rozkłady jazdy linii lokalnych L-2, L-5,...

Smaczne pożegnanie lata w PIASECZNIE!

Smaczne pożegnanie lata w PIASECZNIE!

Już 2 września do Piaseczna powrócą miłośnicy gotowania „na czterech...

OBI w nowej odsłonie – pierwszy taki market w Polsce

OBI w nowej odsłonie – pierwszy taki market w Polsce

Sieć OBI otworzyła swój najnowocześniejszy sklep w zupełnie nowej...

22 czerwca w Piasecznie odbędzie się Stand-up: Kostelecki, Baraniecki, Kozłowski

22 czerwca w Piasecznie odbędzie się Stand-up: Kostelecki, Baraniecki, Kozłowski

Zapraszamy na wieczór z komedią. Kto wystąpi? Roman Kostelecki -...