Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

V FESTIWAL FILMOWY ŚWIAT MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: poniedziałek, 19 września 2022 Źródło: KDK
Data wydarzenia: piątek, 23 września 2022 - niedziela, 25 września 2022
Miejsce: Konstanciński Dom Kultury Hugonówka

"A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana (...)" - pamiętne słowa Zdzisława Maklakiewicza z "Rejsu".

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na V Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół, na którym nie będzie nudy! Będzie się działo, i to sporo! Przegląd kina niezależnego młodych filmowców, kultowe filmy Maklaka, spotkania z udziałem m.in. Kingi Dębskiej, Tomasza Raczka, Marka Piwowskiego, Olgi Bołądź oraz Gala Finałowa i koncert Czesław Śpiewa Solo.  Na Festiwalową publiczność czeka też potańcówka w stylu PRL, spacer "Filmowy Konstancin" i warsztaty filmowe dla młodzieży.

Organizator: Konstanciński Dom Kultury
Partnerem Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół jest Studio Munka.

Festiwal jest poświęcony Maklakowi - Zdzisławowi Maklakiewiczowi oraz jego przyjaciołom: wybitnym aktorom, reżyserom, ikonom polskiego filmu i sceny oraz wszystkim twórcom kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina, wśród których znaleźli się, m.in. Janusz Kondratiuk, Jerzy Gruza, Marek Piwowski, Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Kowalewski, Bożena Stachura, Iga Cembrzyńska, Ewa Szykulska, Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Materna czy Olgierd Łukaszewicz. W programie tegorocznej jubileuszowej V edycji Festiwalu projekcjom również towarzyszyć będą spotkania z twórcami: Kingą Dębską, Markiem Piwowskim, Olgą Bołądź, Agnieszką Elbanowską i Piotrem Trojanem. Wydarzeniem specjalnym towarzyszącym Gali Festiwalu będzie koncert Czesława Mozila.

Ideą Festiwalu jest przypominanie ponadczasowych filmów z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz poszukiwanie wśród współczesnych twórców właściwego mu dystansu, ironii oraz humoru i nawiązań do współczesnego życia. W tym roku podczas pierwszego dnia Festiwalu publiczność zobaczy kultowe filmy "Rejs", "Wniebowzięci" i "Jak to się robi". Pokazy poprzedzi spotkanie z przyjacielem Maklaka, wybitnym reżyserem "Rejsu" Markiem Piwowskim.

W sobotę na Festiwalową publiczność czekają pokazy filmów Studia Munka i filmów konkursowych - finałowa 9 uznana przez Jury za produkcje najlepiej oddające "ducha Maklaka". Program został zaplanowany tak, by mogły w nim uczestniczyć całe zainteresowane kinem rodziny. Na młodzież (12 +) czekają warsztaty filmowe, podczas których poznają tajniki tworzenia krótkich filmów na smartphonach (zapisy). Niezależnie od wieku na gości festiwalowych czeka spacer "Filmowy Konstancin" (zapisy), który poprowadzi Adam Zyszczyk, a wieczorem potańcówka w klimacie PRL-u w altanie w Parku Zdrojowym.

W niedzielę w programie pokazy filmów Studia Munka i spotkania z ich reżyserami m.in. Olgą Bołądź (reżyserka filmu "Alicja i Żabka") oraz Piotrem Trojanem (reżyserem filmu "Synthol"). O polskiej komedii dyskutować będą Kinga Dębska, Jerzy Kapuściński, Stanisław Pieniak i Agnieszka Elbanowska. Rozmowę poprowadzi Tomasz Raczek. Festiwal zakończy Gala Finałowa i koncert Czesław Mozil Solo.

Konkurs

Ważnym elementem Festiwalu jest konkurs filmowy zarówno dla profesjonalistów, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oraz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona Festiwalu środki - dystans, humor, ironię czy sarkazm. Konkurs ma charakter otwarty i demokratyczny.  Co roku cieszy się on rosnącym zainteresowaniem twórców, którzy w Festiwalu postrzegają możliwość zaprezentowania się szerokiej widowni. W tym roku o nagrody rywalizuje ponad 60 niezwykle różnorodnych produkcji. Finałową 9 z największą dozą "ducha Maklaka", wybraną przez jury pod przewodnictwem Jerzego Kapuścińskiego, będzie można obejrzeć 24 i 25 września w KDK Hugonówka. Finaliści konkursu, oprócz nagród zyskują także uznanie poza przestrzenią Festiwalu, a niektórzy podejmują współprace z tak ważnymi instytucjami jak np. Studio Munka, które jest partnerem wydarzenia.

Zdzisław Maklakiewicz (1927 - 1977)

Polski aktor teatralny i filmowy. Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej. W 1947 roku podjął studia aktorskie w Krakowie, potem w PWST w Warszawie - dyplom uzyskał w 1950 roku. Próbował studiować reżyserię, lecz nie ukończył tych studiów. Był aktorem Teatru Syrena, Teatru Polskiego, Teatru Ludowego w Warszawie. W wielu filmach (m.in. Andrzeja Kondratiuka) grywał razem z Janem Himilsbachem, którego był przyjacielem. 2 sierpnia 2009 prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Maklakiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Jak uczestniczyć w V Festiwalu Filmowym Świat Maklaka

Zapraszamy do Hugonówki wszystkich kinomanów i nie tylko, którzy chcieliby poczuć tego wyjątkowego ducha "Świata Maklaka".

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka
ul. Mostowa 15
05-510 Konstancin-Jeziorna

Bilety na Galę Finałową i koncert Czesław Mozil Solo do nabycia na hugonowka.pl i w kasie KDK Hugonówka.

Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny, na warsztaty dla młodzieży i spacer "Filmowy Konstancin" obowiązują zapisy (tel. 22 484 20 20)

Szczegóły na hugonowka.pl, festiwalmaklaka.pl oraz na profilach FB/Konstanciński Dom Kultury i FB /swiatmaklaka

Co warto zobaczyć - program

Program

Piątek, 23.09.2022

19:30 Spotkanie z Markiem Piwowskim

20:00 Maraton Filmowy Maklaka

  • "Jak to się robi"
  • "Wniebowzięci"
  • "Rejs"

Sobota, 24.09.2022

12:00 Pokazy filmów konkursowych i filmów Studia Munka

14:00 Warsztaty filmowe dla młodzieży (zapisy)

17:00 Spacer "Filmowy Konstancin" (zapisy)

19.00 Potańcówka w klimacie PRL

Niedziela, 25.09.2022

12:00 Pokazy filmów konkursowych i filmów Studia Munka

15:00 Spotkanie z Olgą Bołądź i Piotrem Trojanem

16:00 Rozmowy wokół polskiej komedii z udziałem Kingi Dębskiej, Stanisława Pieniaka, Edyty Markiewicz-Brzozowskiej i Agnieszki Elbanowskiej. Rozmowę prowadzi Tomasz Raczek.

19:00 Gala Finałowa i koncert Czesław Mozil Solo "Małe piwko z korzeniami"

21:00 Pokaz zwycięskiego filmu V edycji Festiwalu

Zapraszamy!


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 będzie można...

Jazda próbna zakończona kolizją

Jazda próbna zakończona kolizją

49-letni mężczyzna przed zakupem wymarzonej toyoty postanowił sprawdzić jej...

XVIII JARMARK PIASECZYŃSKI

XVIII JARMARK PIASECZYŃSKI

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” to hasło tegorocznych...

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

W piątek (22 września) obchodzimy Dzień bez Samochodu, który jest...

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

9 września 2023 roku zapraszamy na bieg FROG RACE, który odbędzie się na...

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Kradzieże sklepowe stały się udręką wielu sprzedawców. Aby ten proceder...

Dziennikarstwo obywatelskie

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

26-letnia Anna Gwiazda z Bielawy jest najlepszym przykładem na to, że...

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa walka o zdrowie i życie Milenki Miech, uczennicy Szkoły Podstawowej...

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Przed mieszkańcami Józefosławia najsmaczniejszy event tej wiosny. W pierwszy...

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...