Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Drastyczny wzrost cen za prąd w Piasecznie

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 30 września 2022 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

W związku z blisko sześciokrotnym wzrostem cen energii elektrycznej władze gminy Piaseczno szukają rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć rachunki za prąd.

Gmina Piaseczno jest w trakcie procedury przetargowej na dostawy energii elektrycznej od 1 stycznia 2023 roku. Umowa ma obowiązywać przez dwa lata.

- W związku z podaną w piątek 23 września informacją wicepremiera Jacka Sasina, że stawki na prąd dla samorządów miałyby zostać zablokowane na poziomie 618,24 zł za megawatogodzinę, nie wiemy jakie dalsze kroki podjąć odnośnie przetargu - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. - Czy rozstrzygać i liczyć na to, że stawki te zostaną zrewaloryzowane również dla już podpisanych umów? Przez jaki okres miałaby obowiązywać wskazana przez ministra cena? Bez wątpienia taka cena byłaby dla nas atrakcyjna, choć nadal dwa razy wyższa niż obecnie - zaznacza burmistrz.

Najniższa cena zaoferowana w przetargu wynosi blisko 2,1 tys. złotych brutto za megawatogodzinę i jest niemal 6 razy wyższa od stawek, które gmina płaci obecnie.

- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że ceny energii będą rosły i wprowadzaliśmy rozwiązania, które pozwalają obniżać rachunki za prąd, ale nie spodziewaliśmy się, że wzrost będzie aż tak drastyczny - podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. - Jeśli wzrost będzie dwukrotny, nadal będziemy szukać sposobów na oszczędzanie, ale mniej nerwowo, niż gdyby był to wzrost sześciokrotny.

Niższe koszty dzięki fotowoltaice
Gmina Piaseczno od kilku lat realizuje przedsięwzięcia, które mają zmniejszać zużycie prądu zarówno w należących do samorządu obiektach, jak i w ulicznych latarniach. Część budynków została wyposażona w instalacje fotowoltaiczne. Pojawiły się one między innymi na budynku Urzędu Gminy, Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, obiektach należących do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie.

Przyspieszona wymiana oświetlenia

Realizowana jest również wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

- Przeznaczyliśmy dodatkowe pieniądze na zakup 3000 lamp ledowych, aby przyspieszyć procedurę wymiany oświetlenia. W najbliższym czasie wymienimy ostatni 1000 spośród 12 tysięcy najbardziej energochłonnych lamp rtęciowych, które jeszcze do niedawna świeciły na terenie gminy - wylicza burmistrz. - Sprawdzamy też możliwość wymiany samych żarówek sodowych na ledowe, aby nie wymieniać wszystkich lamp tam, gdzie to nie jest konieczne.

Działania dotyczące oszczędzania energii elektrycznej będą jednym z priorytetów na przyszły rok. Z jednej strony gmina będzie się skupiała na działaniach, które mają zewnętrzne dofinansowanie, a z drugiej na tych, które są związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej.

- Oszczędzanie energii poprzez wyłączanie oświetlania rozważaliśmy w sytuacji gdyby cena rosła sześciokrotnie. Zobaczymy czy ceny zostaną zamrożone przez rząd i nie będzie już takiej konieczności - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Podkreśla, że lampy ledowe są już przyciemniane na noc a jeśli chodzi o wyłączanie oświetlenia analizowane są obecnie koszty takiego rozwiązania.

Rosną również ceny ogrzewania

Na temat konieczności oszczędzania energii, ale również ciepła w budynkach, burmistrz Daniel Putkiewicz rozmawia z kierownikami gminnych jednostek organizacyjnych, spółek komunalnych a także dyrektorami szkół i przedszkoli. Drastyczny wzrost cen dotyczy bowiem nie tylko prądu, ale również gazu, którym ogrzewane są gminne budynki oraz tego, z którego korzysta miejska ciepłownia, co przekładać się będzie na znacznie wyższe rachunki.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

SKM już w Piasecznie

SKM już w Piasecznie

Pierwsze pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej już wożą pasażerów do i z...

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Takie przetargi nie trafiają się zbyt często. Gmina Konstancin-Jeziorna...

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy st. sierż. Kamil Winnicki w dniu wolnym od służby,...

Ukradł wózek wart ponad 1500 złotych, został zatrzymany przez dzielnicowych

Ukradł wózek wart ponad 1500 złotych, został zatrzymany przez dzielnicowych

Z hali w Wólce Kosowskiej został skradziony wózek transportowy o wartości...

Najpierw ukradł kluczyki, później samochód - łup odebrali mu lesznowolscy policjanci

Najpierw ukradł kluczyki, później samochód - łup odebrali mu lesznowolscy policjanci

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 30-latkowi zatrzymanemu przez...

Dziennikarstwo obywatelskie

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...