Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Utworzone: wtorek, 22 listopada 2022 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku z uruchomieniem buspasa i zwiększonym zainteresowaniem transportem publicznym. 

Uruchomienie w październiku 2022 r. buspasa na ul. Puławskiej wciąż wywołuje emocje. Kierowcy narzekają na wydłużony czas dojazdu do i z Warszawy, ale pasażerowie doceniają znaczące skrócenie czasu dojazdu metra Wilanowska.

- Mamy też niezadowolonych pasażerów, którzy narzekają na tłok w autobusach, szczególnie na linii 739 - przyznaje wiceburmistrz Robert Widz. - Po blisko 6 tygodniach funkcjonowania buspasa sytuacja się stabilizuje, zgodnie z przewidywaniami Zarządu Dróg Miejskich. Teraz, kiedy wiadomo jakie są efekty funkcjonowania buspasa, wraz z ZTM pracujemy nad tym, aby polepszyć jeszcze warunki dla pasażerów transportu publicznego - dodaje.

Więcej kursów 709

Chodzi przede wszystkim o dodatkowe autobusy do obsługi linii 709, co zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i poprawi sytuację pasażerów podróżujących ulicą Puławską. Problem z tłokiem w autobusach linii 739 zauważa również ZTM. Od września zwiększona została częstotliwość kursowania linii obsługującej Józefosław i Julianów, ale nadal nie jest to rozwiązanie odpowiadające w wystarczającym stopniu na potrzeby pasażerów. Możliwość wprowadzenia autobusu przegubowego na linii 739 uzależniona jest od technicznych warunków przejazdu takim autobusem po trasie. W 2020 r. wykonany został przejazd techniczny i wykluczył taką opcję ze względu na brak możliwości zawracania autobusu przegubowego na pętli przy cmentarzu.

- Zrobiliśmy więc analizę możliwości i kosztów przebudowy pętli i zdecydowaliśmy o przebudowie skrzyżowania ul. Julianowskiej z ul. Przesmyckiego i ul. Techniczną, które - ze względu na poprawę bezpieczeństwa - i tak musi być przebudowane - informuje wiceburmistrz Robert Widz. W lutym 2021 projektant rozpoczął prace nad projektem przebudowy tego skrzyżowania w połączeniu z planowaną budową ul. Mazurskiej aż do ul.  Żeromskiego. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla tej inwestycji spodziewane jest w II kwartale 2023 r.

Linia wahadłowa dla Józefosławia

- To, plus fatalny stan ul. Wilanowskiej (która również jest w trakcie projektowania z terminem uzyskania decyzji w II kwartale 2023 r.) wyklucza raczej zastosowanie autobusów przegubowych na tej linii - zaznacza wiceburmistrz Robert Widz. - Rozpatrujemy więc uruchomienie dodatkowej linii "wahadłowej" z Józefosławia do PKP Jeziorki, która dowoziłaby pasażerów do ul. Puławskiej lub do pociągów SKM i KM na stacji PKP Jeziorki, z częstotliwością stanowiącą alternatywę dla zatłoczonej linii 739.

W najbliższym tygodniu ZTM planuje kolejny przejazd techniczny, po którym przedstawi gminie informacje o możliwości uruchomienia takiego połączenia oraz szacunkowych kosztach. W oparciu o te dane gmina podejmie decyzję o ewentualnym uruchomieniu połączenia.

L39 będzie jeździć częściej

Od 1 grudnia 2022 r. zwiększy się również częstotliwość kursowania linii L39. Niestety ZTM wciąż boryka się z problemem braku kierowców, aby więc zapewnić kursowanie linii L39 co 30 minut, konieczne jest utrzymanie obecnej, skróconej trasy. Dlatego tak ważne jest uruchomienie dodatkowej linii, która zapewni dojazd pasażerów z rejonu Józefosławia i Julianowa do ul. Puławskiej oraz do stacji PKP Jeziorki.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 będzie można...

Jazda próbna zakończona kolizją

Jazda próbna zakończona kolizją

49-letni mężczyzna przed zakupem wymarzonej toyoty postanowił sprawdzić jej...

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

W piątek (22 września) obchodzimy Dzień bez Samochodu, który jest...

Kuba Sienkiewicz w Józefosławiu

Kuba Sienkiewicz w Józefosławiu

9 września 2023 roku odbędzie się kolejny koncert w ramach Józefest w...

9. Kiermasz Jesienny w Józefosławiu

9. Kiermasz Jesienny w Józefosławiu

24 września 2023 roku w godz. 11.00-16.00 odbędzie się 9. Kiermasz Jesienny...

Viva Magnus  na zamku w Czersku

Viva Magnus na zamku w Czersku

W weekend 16-17.09 mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe...

Dziennikarstwo obywatelskie

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

26-letnia Anna Gwiazda z Bielawy jest najlepszym przykładem na to, że...

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa walka o zdrowie i życie Milenki Miech, uczennicy Szkoły Podstawowej...

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Przed mieszkańcami Józefosławia najsmaczniejszy event tej wiosny. W pierwszy...

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...