Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Zrób Sobie Święta z Muzeum Wycinanki

Utworzone: piątek, 9 grudnia 2022 Źródło: KDK
Data wydarzenia: sobota, 10 grudnia 2022 - niedziela, 18 grudnia 2022
Miejsce: Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 w Konstancinie-Jeziornie

Zapraszamy na grudniowe, przedświąteczne atrakcje w Muzeum Wycinanki, które znajduje się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Anny Walentynowicz 18 . W programie wyjątkowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. spektakle, koncerty i warsztaty.

OPOWIEŚCI ZIMOWEGO CZASU

Opowiemy świąteczne historie wokół drzew, ich marzeń i tęsknot. Tak, nie dziwcie się, drzewa też mają uczucia i wiele darów, którymi się szczodrze dzielą, od święta i na co dzień. Nie wyjdziecie z pustymi rękoma. Będzie też muzyka, kolędy i tańce.
Hej, kolęda!Opowiadają i śpiewają Agnieszka Aysen Kaim i Katarzyna Jackowska-Enemuo.

 

Sobota, 10 grudnia/Niedziela, 11 grudnia

godz. 17.00 - 18.00

spektakl/słuchowisko "Opowieści Zimowego Czasu", grane na żywo 

Bezpłatne wejściówki na spektakle i koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonówka przy ul. Mostowej 15.

Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach - artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne - i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Pisze teksty i komponuje muzykę. Gra i śpiewa. Tańczy. Prowadzi warsztaty. Występuje na festiwalach i w opłotkach. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) pt. "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu  "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka. Laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta m. st. Warszawy w roku 2022 za książkę “Tkaczka Chmur".

Agnieszka Aysen Kaim  - opowiadaczka ze Stowarzyszenia "Grupa Studnia",  polska orientalistka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN. . Realizuje projekty kulturalne w kraju i za granicą, specjalizuje się w repertuarze tureckim, perskim i arabskim. Autorka monografii Meddah - turecki tradycyjny teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową (2020), Ludzie dwóch kultur. Wybrane przypadki transgresji kulturowej Polaków w Imperium Osmańskim w XVII, XVIII i XIX wieku, ISPAN, 2020, oraz autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży "Bahar znaczy Wiosna" (2015).

 

Z WYCINANKI JASEŁKOWE HULANKI

Kompilacja tradycyjnych tekstów herodów na bazie autorskiego scenariusza Teatru Gracholka. Spektakl plastycznie inspirowany wycinakami przeniesie nas w świat teatru cieni oraz planu lalkowego  i jest zachętą do kontynuacji tradycji kolędowania. Teatr Gracholka, to autorski wędrowny teatr lalek Graży Wielgus - animatorki kultury, aktorki współpracującej m.in. z Teatrem Małe Mi oraz Teatrem Klinika Lalek. Spektakle teatru, to dla aktorów spotkanie z publicznością, które w sztuce opowiadania inspirują ich do interakcji i otwartości na potrzeby widzów. Teatr wykorzystuje różne formy animacji - plan żywy, lalki, piękną scenografię. Podczas spektaklu usłyszycie muzykę śpiewaną a czasem i graną  na żywo. Teatr realizuje projekty społeczno-kulturalne  gra swoje przedstawienia na profesjonalnych scenach, w plenerach, w miniaturowych salkach, a nawet w zakamarkach podwórek.

 

Piątek, 16 grudnia godz. 18.00 - 19.00
Sobota, 17 grudnia godz. 17.00 - 18.00

teatr wycinankowy Gracholka 

Bezpłatne wejściówki na spektakle  do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

 

W MALOWANYCH SANKACH

Koncert, podczas którego usłyszymy tradycyjne polskie pastorałki i kolędy życzące, popularne dawniej, w czasach kiedy ludzie powszechnie kolędowali po domach i przyjmowali kolędników. Kolędy życzące służyły zgodnie ze swoja nazwą składaniu życzeń w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wierzono, że aby się wiodło w Nowym Roku, wszyscy w rodzinie byli zdrowi i szczęśliwi należy przyjąć życzenia od kolędników, a w zamian za to hojnie ich obdarować świątecznymi przysmakami i napitkami. Kolędowanie w okresie karnawału było więc dawniej ważnym elementem życia, służyło zabawie i ważnemu obyczajowi składania życzeń noworocznych. Ludzie świętowali, śpiewając i tańcząc. Kolędnicy przebierali się za zwierzęta: kozę, bociana, niedźwiedzia, turonia, a także postaci występujące w historii narodzenia Jezusa: pasterzy, anioły, króla Heroda, trzech króli.

Gwiazdor idący na przedzie z gwiazdą, niósł światło i nadzieję, że zima się skończy,  jasność zwycięża ciemność, a dobro pokona zło. I my w to wierzymy…  Zagramy i zaprosimy do wspólnej zabawy wokół zwyczajów kolędniczych.  Wesołe Mazurki z Pragi powstały w 2016 r. w DK Praga Północ i tam mają swój "dom". Zespół tworzy 5 skrzypaczek, barabanista, flecistka i śpiewaczki. Dzieci poznają pod okiem Pauli  Kinaszewskiej muzykę tradycyjną z regionu Polski Centralnej - Radomszczyzny, Mazowsza Północnego, Kurpi i Lubelszczyzny. Kolędują, grają do tańca, uczestniczą w koncertach dla dzieci.  Stawiają sobie za cel poznanie dawnych tańców, pieśni i piosenek. Bawią się przy tym, wymyślają własne piosenki i aranżują stare melodie. Dzieci nagrywały dla "Źródełka" - programu radiowego Polskiego Radia Dzieciom, poświęconego tradycji i muzyce tradycyjnej. Ostatnio wraz z Wowakin Trio i śpiewaczką Justyną Piernik Mazurki nagrały płytę z pastorałkami i kolędami "W malowanych sankach", która znalazła się w finale prestiżowego konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Źródeł.

 

Niedziela, 18 grudnia godz. 17.00 - 18.00

świąteczny koncert Pauli Kinaszewskiej, Bartka Woźniaka oraz zespołu Wesołe Mazurki z Pragi 

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

Paula Kinaszewska - aktorka, skrzypaczka, śpiewaczka i nauczycielka, animatorka kultury. Muzyki tradycyjnej uczyła się od skrzypków i śpiewaczek ludowych. Jest stypendystką MKiDN w dziedzinie Twórczość Ludowa, zdobywczynią 1. miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2017 r. Liderka i założycielka zespołu Wowakin, Maryna C., Wesołe Mazurki z Pragi. Gra na skrzypcach, śpiewa, jest pasjonatką muzyki i żywiołu zabawy, a także badaczką folkloru i zawodową aktorką teatralną związaną obecnie z teatrem Dramatycznym w Warszawie. Podróżuje po świecie z zespołem Wowakin.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

42-latek chciał przechytrzyć mundurowych. Przez kilka miesięcy dokonywał...

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego prowadzili dwudniowe...

SKM już w Piasecznie

SKM już w Piasecznie

Pierwsze pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej już wożą pasażerów do i z...

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

W piątek (3 marca) w Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie...

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Takie przetargi nie trafiają się zbyt często. Gmina Konstancin-Jeziorna...

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy st. sierż. Kamil Winnicki w dniu wolnym od służby,...

Dziennikarstwo obywatelskie

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...