Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Zrób Sobie Święta z Muzeum Wycinanki

Utworzone: piątek, 9 grudnia 2022 Źródło: KDK
Data wydarzenia: sobota, 10 grudnia 2022 - niedziela, 18 grudnia 2022
Miejsce: Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 w Konstancinie-Jeziornie

Zapraszamy na grudniowe, przedświąteczne atrakcje w Muzeum Wycinanki, które znajduje się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Anny Walentynowicz 18 . W programie wyjątkowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. spektakle, koncerty i warsztaty.

OPOWIEŚCI ZIMOWEGO CZASU

Opowiemy świąteczne historie wokół drzew, ich marzeń i tęsknot. Tak, nie dziwcie się, drzewa też mają uczucia i wiele darów, którymi się szczodrze dzielą, od święta i na co dzień. Nie wyjdziecie z pustymi rękoma. Będzie też muzyka, kolędy i tańce.
Hej, kolęda!Opowiadają i śpiewają Agnieszka Aysen Kaim i Katarzyna Jackowska-Enemuo.

 

Sobota, 10 grudnia/Niedziela, 11 grudnia

godz. 17.00 - 18.00

spektakl/słuchowisko "Opowieści Zimowego Czasu", grane na żywo 

Bezpłatne wejściówki na spektakle i koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonówka przy ul. Mostowej 15.

Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach - artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne - i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Pisze teksty i komponuje muzykę. Gra i śpiewa. Tańczy. Prowadzi warsztaty. Występuje na festiwalach i w opłotkach. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) pt. "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu  "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka. Laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta m. st. Warszawy w roku 2022 za książkę “Tkaczka Chmur".

Agnieszka Aysen Kaim  - opowiadaczka ze Stowarzyszenia "Grupa Studnia",  polska orientalistka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN. . Realizuje projekty kulturalne w kraju i za granicą, specjalizuje się w repertuarze tureckim, perskim i arabskim. Autorka monografii Meddah - turecki tradycyjny teatr jednego aktora. Spotkanie tradycji kultury ustnej z kulturą widowiskową (2020), Ludzie dwóch kultur. Wybrane przypadki transgresji kulturowej Polaków w Imperium Osmańskim w XVII, XVIII i XIX wieku, ISPAN, 2020, oraz autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży "Bahar znaczy Wiosna" (2015).

 

Z WYCINANKI JASEŁKOWE HULANKI

Kompilacja tradycyjnych tekstów herodów na bazie autorskiego scenariusza Teatru Gracholka. Spektakl plastycznie inspirowany wycinakami przeniesie nas w świat teatru cieni oraz planu lalkowego  i jest zachętą do kontynuacji tradycji kolędowania. Teatr Gracholka, to autorski wędrowny teatr lalek Graży Wielgus - animatorki kultury, aktorki współpracującej m.in. z Teatrem Małe Mi oraz Teatrem Klinika Lalek. Spektakle teatru, to dla aktorów spotkanie z publicznością, które w sztuce opowiadania inspirują ich do interakcji i otwartości na potrzeby widzów. Teatr wykorzystuje różne formy animacji - plan żywy, lalki, piękną scenografię. Podczas spektaklu usłyszycie muzykę śpiewaną a czasem i graną  na żywo. Teatr realizuje projekty społeczno-kulturalne  gra swoje przedstawienia na profesjonalnych scenach, w plenerach, w miniaturowych salkach, a nawet w zakamarkach podwórek.

 

Piątek, 16 grudnia godz. 18.00 - 19.00
Sobota, 17 grudnia godz. 17.00 - 18.00

teatr wycinankowy Gracholka 

Bezpłatne wejściówki na spektakle  do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

 

W MALOWANYCH SANKACH

Koncert, podczas którego usłyszymy tradycyjne polskie pastorałki i kolędy życzące, popularne dawniej, w czasach kiedy ludzie powszechnie kolędowali po domach i przyjmowali kolędników. Kolędy życzące służyły zgodnie ze swoja nazwą składaniu życzeń w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wierzono, że aby się wiodło w Nowym Roku, wszyscy w rodzinie byli zdrowi i szczęśliwi należy przyjąć życzenia od kolędników, a w zamian za to hojnie ich obdarować świątecznymi przysmakami i napitkami. Kolędowanie w okresie karnawału było więc dawniej ważnym elementem życia, służyło zabawie i ważnemu obyczajowi składania życzeń noworocznych. Ludzie świętowali, śpiewając i tańcząc. Kolędnicy przebierali się za zwierzęta: kozę, bociana, niedźwiedzia, turonia, a także postaci występujące w historii narodzenia Jezusa: pasterzy, anioły, króla Heroda, trzech króli.

Gwiazdor idący na przedzie z gwiazdą, niósł światło i nadzieję, że zima się skończy,  jasność zwycięża ciemność, a dobro pokona zło. I my w to wierzymy…  Zagramy i zaprosimy do wspólnej zabawy wokół zwyczajów kolędniczych.  Wesołe Mazurki z Pragi powstały w 2016 r. w DK Praga Północ i tam mają swój "dom". Zespół tworzy 5 skrzypaczek, barabanista, flecistka i śpiewaczki. Dzieci poznają pod okiem Pauli  Kinaszewskiej muzykę tradycyjną z regionu Polski Centralnej - Radomszczyzny, Mazowsza Północnego, Kurpi i Lubelszczyzny. Kolędują, grają do tańca, uczestniczą w koncertach dla dzieci.  Stawiają sobie za cel poznanie dawnych tańców, pieśni i piosenek. Bawią się przy tym, wymyślają własne piosenki i aranżują stare melodie. Dzieci nagrywały dla "Źródełka" - programu radiowego Polskiego Radia Dzieciom, poświęconego tradycji i muzyce tradycyjnej. Ostatnio wraz z Wowakin Trio i śpiewaczką Justyną Piernik Mazurki nagrały płytę z pastorałkami i kolędami "W malowanych sankach", która znalazła się w finale prestiżowego konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Źródeł.

 

Niedziela, 18 grudnia godz. 17.00 - 18.00

świąteczny koncert Pauli Kinaszewskiej, Bartka Woźniaka oraz zespołu Wesołe Mazurki z Pragi 

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

Paula Kinaszewska - aktorka, skrzypaczka, śpiewaczka i nauczycielka, animatorka kultury. Muzyki tradycyjnej uczyła się od skrzypków i śpiewaczek ludowych. Jest stypendystką MKiDN w dziedzinie Twórczość Ludowa, zdobywczynią 1. miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2017 r. Liderka i założycielka zespołu Wowakin, Maryna C., Wesołe Mazurki z Pragi. Gra na skrzypcach, śpiewa, jest pasjonatką muzyki i żywiołu zabawy, a także badaczką folkloru i zawodową aktorką teatralną związaną obecnie z teatrem Dramatycznym w Warszawie. Podróżuje po świecie z zespołem Wowakin.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

DNI JÓZEFOSŁAWIA 2024

DNI JÓZEFOSŁAWIA 2024

Jak co roku o tej porze Centrum Kultury zaprasza na Dni Józefosławia, które...

Cezary Siborenko z Dobiesza ustanowił w niedzielne przedpołudnie triathlonowy rekord świata!

Cezary Siborenko z Dobiesza ustanowił w niedzielne przedpołudnie triathlonowy rekord świata!

Cezary Siborenko z Dobiesza ustanowił w niedzielne przedpołudnie triathlonowy...

Food trucki znów nakarmią Józefosław

Food trucki znów nakarmią Józefosław

Najsmaczniejszy event tego lata w Józefosławiu. Food trucki zaparkują przy...

II tura konsultacji w sprawie rozbudowy DK79

II tura konsultacji w sprawie rozbudowy DK79

Projektanci przygotowujący koncepcję rozbudowy drogi krajowej 79 zapraszają...

ŚWIĘTOJANKI W PIASECZNIE 2024

ŚWIĘTOJANKI W PIASECZNIE 2024

23 czerwca 2024 roku zapraszamy zapraszamy mieszkańców Piaseczna na Obrzęd...

Jechał pijany, w kasku wiózł butelki po piwie

Jechał pijany, w kasku wiózł butelki po piwie

Kierujący motocyklem nie tylko wybrał się w podróż pijany, ale również...

Dziennikarstwo obywatelskie

Sukcesy Zawodników Six Mates BJJ Fight Club Piaseczno na Ostatnich Zawodach

Sukcesy Zawodników Six Mates BJJ Fight Club Piaseczno na Ostatnich Zawodach

Sukcesy Zawodników Six Mates BJJ Fight Club Piaseczno na Ostatnich...

Food trucki znów nakarmią Józefosław

Food trucki znów nakarmią Józefosław

Najsmaczniejszy event tego lata w Józefosławiu. Food trucki zaparkują przy...

Złote medale z Mistrzostw Europy Jiu-Jitsu IBJJF lecą do Piaseczna

Złote medale z Mistrzostw Europy Jiu-Jitsu IBJJF lecą do Piaseczna

Z przyjemnością informujemy, że zawodnicy naszego klubu Six Mates odnieśli...

Sukcesy Six Mates BJJ Fight Club Piaseczno na Mistrzostwach Polski: Młodzi Sportowcy Błyszczą!

Sukcesy Six Mates BJJ Fight Club Piaseczno na Mistrzostwach Polski: Młodzi Sportowcy Błyszczą!

W dniu 11 maja odbyły się Mistrzostwa Polski dzieci i młodzieży w...

Kadra Mazowsza Młodzików w pływaniu z szóstką reprezentantów MKS Piaseczno!

Kadra Mazowsza Młodzików w pływaniu z szóstką reprezentantów MKS Piaseczno!

W dniach 28.04-08.05.2024r. w Bydgoszczy odbyło się zgrupowanie Kadry...