Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Milion złotych dotacji na remont „Domu Zośki”

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 15 stycznia 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Gmina Piaseczno otrzyma 1 000 000 zł dotacji na remont zabytkowego domu Rodziny Zawadzkich w Zalesiu Dolnym.

Mieszkańcy mają szansę wypowiedzieć się na temat swoich oczekiwań odnośnie funkcji, jakie będą realizowane w "Domu Zośki" po modernizacji.

Fundacja Most the Most w październiku 2022 roku ogłosiła w województwach mazowieckim, lubelskim i podkarpackim I Konkurs Nasz Zabytek. Mieszkańcy mogli zgłaszać zabytki, które ich zdaniem powinny zyskać nowe życie.

- Otrzymaliśmy od mieszkańców tych województw 1567 zgłoszeń na 95 zabytkowych obiektów. Wśród nich znalazło się 37 zabytków z województwa mazowieckiego, 25 z lubelskiego i 33 z podkarpackiego. Ocenę formalną przeszły 72 zabytki (pozostałe nie spełniły kryteriów konkursu - np. były własnością prywatną) - informuje Róża Zabojszcz z Fundacji Most the Most.

Zwycięzcą I Konkursu Nasz Zabytek w województwie mazowieckim został "Dom Zośki". Gmina Piaseczno ma szansę pozyskać milion złotych dotacji od Fundacji Most the Most. Założeniem konkursu jest inicjatywa i uczestnictwo mieszkańców w procesie decyzyjnym na każdym etapie, dlatego w II Konkursie organizatorzy czekają na pomysły i sugestie mieszkańców odnośnie funkcji, jaką będzie pełnił budynek po modernizacji. Oczywiście na ostateczne decyzje wpływ mieć będą uwarunkowania techniczne i ograniczenia wynikające z wielkości budynku i jego zabytkowego charakteru. Swoimi pomysłami i opiniami można się podzielić w ankiecie dostępnej na stronie Fundacji od 13 stycznia do 3 lutego 2023 r. Pomysł można zgłosić również telefonicznie: +48 517 884 088 lub 22 47 55 111.

Historia i teraźniejszość

Pod koniec 2017 roku gmina zakupiła ten cenny ze względu na historyczną i architektoniczną wartość budynek, by ocalić dziedzictwo materialne, ale też odpowiedzieć na apele lokalnej społeczności, która od lat wskazywała, że obiekt o tak historycznym, wręcz symbolicznym znaczeniu, powinien pełnić funkcję “domu spotkań z historią" - inspirującego i wspierającego aktywność mieszkańców. Po wykonaniu wszelkich badań historycznych, ekspertyz technicznych i uzgodnień konserwatorskich, sporządzony  został projekt inwestycji i otrzymaliśmy  wreszcie pozwolenie na budowę. Na podstawie kosztorysu inwestorskiego opartego o tę dokumentację, koszt remontu zabytkowego drewnianego budynku został oszacowany na kwotę około 6,3 mln zł.

Po modernizacji "Dom Zośki" ma pełnić funkcje kulturalno-oświatowo-muzealne i docelowo stać się jedną z filii Muzeum Piaseczna. Program funkcjonalno-użytkowy wypracowano we współpracy z przyszłymi użytkownikami "Domu Zośki", tj. harcerzami, Centrum Kultury w Piasecznie i Muzeum Regionalnym (które zastąpi nowa jednostka - Muzeum Piaseczna), a także wszystkimi organizacjami i osobami zaangażowanymi w ratowanie "Domu Zośki", w tym oczywiście Fundacją Dom "Zośki".

Na terenie kupionej przez Gminę Piaseczno nieruchomość od 2018 roku organizowane są spotkania związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Angażują one lokalną społeczność, harcerzy, miłośników historii do wspólnego wspominania historycznych wydarzeń i Rodziny Zawadzkich.

Gmina Piaseczno uzyskała pozwolenie na budowę i jest gotowa na ogłoszenie przetargu na realizację. Dodatkowe środki na realizację tej inwestycji zwiększają szansę na szybkie rozpoczęcie procedury przetargowej i rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycji jeszcze w tym roku.

Zgodnie z koncepcją zagospodarowania budynku, ma w nim powstać ekspozycja przypominająca Rodzinę Zawadzkich, oddaną pracy społecznej i zaangażowaną w walkę o niepodległość Polski. Druga część ekspozycji poświęcona będzie Szarym Szeregom. Opowieść o historii działalności harcerskiej w okresie II wojny światowej oraz ich roli w Powstaniu Warszawskim będzie łączyć się z powojenną historią harcerstwa na terenie gminy Piaseczno. Tradycje harcerskie w Piasecznie są bardzo silne. Hufiec Piaseczno kształtuje już kolejne pokolenia młodych Piasecznian, a spotkania w ogrodzie "Domu Zośki" przy okazji świętowania kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, to już lokalna tradycja.

Wszystkie zawarte w przygotowanym programie założenia nie oznaczają jednak, że nie ma tu miejsca na inne, ciekawe a zgodne z historycznym i zabytkowych charakterem obiektu propozycje.  Dlatego serdecznie zapraszamy do podzielenia się pomysłami na to, jakie funkcje "Dom Zośki" mógłby pełnić po remoncie. Fundacja Most the Most przygotowała dla Państwa w tym celu ankietę. Zachęcamy do jej wypełnienia.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

42-latek chciał przechytrzyć mundurowych. Przez kilka miesięcy dokonywał...

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego prowadzili dwudniowe...

SKM już w Piasecznie

SKM już w Piasecznie

Pierwsze pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej już wożą pasażerów do i z...

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

W piątek (3 marca) w Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie...

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Takie przetargi nie trafiają się zbyt często. Gmina Konstancin-Jeziorna...

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy st. sierż. Kamil Winnicki w dniu wolnym od służby,...

Dziennikarstwo obywatelskie

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...