Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Niskie ciśnienie wody – informacja PWiK Piaseczno

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 31 stycznia 2023 Autor: Zespół PWiK Piaseczno Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie Sp. z o.o. w związku z pojawiającymi się zgłoszeniami o spadkach ciśnienia wody dostarczanej do budynków wielopiętrowych informuje, że realizuje usługę dostarczenia wody do budynków zgodnie z przepisami i wymogami technicznymi. 

 Za brak wystarczającego ciśnienia wody w instalacjach wodociągowych w budynkach wielorodzinnych nie odpowiada Przedsiębiorstwo a właściciel lub zarządca nieruchomości.

PWiK Piaseczno informuje, iż konsekwentnie realizowany program inwestycyjny umożliwił modernizację i rozbudowę niezbędnej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie gminyNa ten cel Przedsiębiorstwo przeznaczyło blisko 120 milionów złotych. Głównym celem prowadzonych przedsięwzięć jest zapewnienie mieszkańcom miasta i gminy Piaseczno niezawodnego systemu zaopatrzenia w wodę.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie Sp. z o.o. nadmienia, iż obniżenie ciśnienia wody w sieci wodociągowej jest typowym zjawiskiem towarzyszącym równoczesnym, dużym jej rozbiorom. Szczególnie jest to zauważalne w porannych i wieczornych szczytach zapotrzebowania na wodę. Należy zaznaczyć, że Spółka działa zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747 z późniejszymi zmianami), a dokładnie z treścią art. 6 ust. 1 u.o.z. "dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług". Zgodnie z umową na zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków a dokładnie §8 punkt 3, Przedsiębiorstwo zapewnia "dostarczanie wody w ilości zapewniającej utrzymanie w miejscu przyłączenia do sieci, tj. na zaworze za wodomierzem głównym ciśnienia o wartości nie mniej niż  0,05 MPa i nie więcej niż 0,6 MPa". 

 Taki sam zapis pojawia się również  w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Dz. U. 2022 poz. 1065) w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie a dokładnie §114 punk 1. Należy również podkreślić, iż w ślad za powyższym rozporządzeniem a w szczególności §114 punkt 2 "Jeżeli minimalne ciśnienie, określone w ust. 1, nie może być uzyskane ze względu na występujące stale lub okresowo niedostateczne ciśnienie wody w sieci wodociągowej, należy zastosować odpowiednie urządzenia techniczne, zapewniające wymaganą jego wielkość w instalacji wodociągowej w budynku." W związku z powyższym za brak wystarczającego ciśnienia wody w instalacjach wodociągowych w budynkach wielorodzinnych nie odpowiada Przedsiębiorstwo a właściciel lub zarządca nieruchomości.

Montaż zestawów podnoszących ciśnienie wody w instalacji wodociągowej zgodnie z treścią §114 punkt 2 ww. rozporządzenia pozwoliłoby na wyeliminowanie dyskomfortu spowodowanego obniżonym ciśnieniem wody w instalacji wodociągowej w budynkach wielorodzinnych. Jednocześnie Spółka uprzejmie informuje, iż niebagatelny wpływ na ciśnienie wody w instalacji wodociągowej ma również prawidłowa konstrukcja zestawu wodomierzowego, zgodna z ww. rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 15 kwietnia 2022 r. (Dz. U. 2022 poz. 1065) oraz normami budowlanymi PN-B-10720:1998, PN-EN 1717:2003. Prawidłowa konstrukcja zestawu wodomierzowego ogranicza straty ciśnienia wody, a tym samym nie wpływa negatywnie na ciśnienie wody w instalacji wodociągowej.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie Sp. z o.o. zawraca się jednocześnie z apelem do mieszkańców gminy Piaseczno o racjonalne korzystanie z zasobów wodnych do celów bytowo-gospodarczych.  Należy tym samym przypomnieć, iż zasoby wód podziemnych są ograniczone i trudno odnawialne, więc musimy zadbać o nie wspólnie.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

42-latek chciał przechytrzyć mundurowych. Przez kilka miesięcy dokonywał...

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego prowadzili dwudniowe...

SKM już w Piasecznie

SKM już w Piasecznie

Pierwsze pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej już wożą pasażerów do i z...

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

W piątek (3 marca) w Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie...

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Takie przetargi nie trafiają się zbyt często. Gmina Konstancin-Jeziorna...

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy st. sierż. Kamil Winnicki w dniu wolnym od służby,...

Dziennikarstwo obywatelskie

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...