Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

PKP PLK kasuje kursy a winą obarcza…przewoźników

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 17 marca 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

PKP PLK, które skonstruowało wprowadzony 12 marca 2023 roku rozkład jazdy pociągów, nie poczuwa się do winy za kolejowy chaos, próbuje zrzucić odpowiedzialność na samorządy i arbitralnie odwołuje kursy SKM i Kolei Mazowieckich.

Przygotowana już kilka tygodni temu marcowa korekta rozkładu jazdy uwzględniała m.in. od dawna oczekiwane przez mieszkańców uruchomienie połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej z Piaseczna do Warszawy i Wieliszewa. Jednak już pierwszego dnia roboczego - 13 marca 2023 r. - pojawiły się problemy. Niestety okazało się, że skierowany na zły tor na stacji Warszawa Zachodnia poranny pociąg SKM i związane z tym opóźnienia to nie był jedynie efekt przypadku, ponieważ problemy z opóźnieniem kursów i ich odwoływaniem pojawiły się również we wtorek 14 marca. Po czym PKP PLK, zarządca sieci kolejowej, arbitralną decyzją odwołał część kursów zarówno SKM, jak i Kolei Mazowieckich. Początkowo mowa była o okresie 14-17 marca, ale podczas środowej konferencji prasowej PKP PLK poinformowało, że zmiana rozkładu będzie obowiązywała do następnej korekty rozkładu jazdy (ta planowana jest w czerwcu).

- Mówiąc kolokwialnie czujemy się zrobieni w jajo przez PKP PLK - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. - Nie ma naszej zgody na arbitralne zmiany w rozkładzie jazdy, bez konsultacji z przewoźnikami. Realizowane przez nich połączenia stanowią podstawę dojazdu do pracy, do szkół czy w związku z innymi potrzebami życiowymi naszych mieszkańców.

Kto odpowiada za rozkład jazdy?
Wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński podczas konferencji prasowej 15 marca winą za kolejowy chaos próbował obarczyć przewoźników.

- Na etapie przygotowania rozkładu spotkaliśmy się z bardzo dużymi oczekiwaniami przewoźników samorządowych. Nasze doświadczenie zawodowe kazało nam zwrócić uwagę przewoźnikom, że liczba zaplanowanych pociągów jest zbyt duża. Niekompetencja przewoźników spowodowała to, że nasze sugestie zostały pominięte; zbyt duża liczba zaplanowanych pociągów spowodowała utrudnienia - stwierdził Skubiszyński.

- Koleje Mazowieckie czy SKM nie układają sobie rozkładu jazdy według "widzimisię". Tak nie jest. My składamy nasze propozycje do PKP PLK. Z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym w PKP PLK zbiera się grono, które sprawdza te wnioski. W pierwszej kolejności planuje się pociągi PKP Intercity, później KM i SKM. Zarządca infrastruktury może wszystko - podkreślił członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda. Podobnego zdania jest SKM, która również nie zgadzała się na cięcia. - Nikt nie przekazywał nam informacji, że pociągi nie zmieszczą się w rozkładzie jazdy. Absolutnie nikt z PLK nic takiego nam nie mówił - mówił prezes SKM Alan Beroud na środowym spotkaniu z mediami.

Urząd Transportu Kolejowego bada sprawę

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zapowiedział kontrolę w sprawie sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym.
- Prezes Urzędu Transportu Kolejowego natychmiast zareagował w związku zakłóceniami w ruchu pociągów spowodowanymi mylnym skierowaniem pociągów na stacji Warszawa Zachodnia w dniach 13 i 14 marca 2023 roku - poinformował "Rynek Kolejowy" rzecznik UTK Tomasz Frankowski. - PKP PLK została wezwana do przekazania wyjaśnień, m.in. informacji o źródłach powstania tych zdarzeń oraz działań podjętych w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości. Prezes UTK przeprowadzi kontrolę w tej sprawie, która może zakończyć się postępowaniem administracyjnym i nałożeniem kary pieniężnej na zarządcę infrastruktury. Zdaniem Prezesa UTK nie może być tolerancji na działania czy zaniechania, które doprowadziły do sytuacji jaka zaistniała na Warszawskim Węźle Kolejowym w ostatnich dniach - stwierdził rzecznik.
Przewoźnicy i samorządowcy interweniują
Burmistrz Piaseczna w porozumieniu z burmistrzem Góry Kalwarii Arkadiuszem Strzyżewskim oraz wójtem Prażmowa Janem Dąbkiem wystąpili w oficjalnym piśmie do władz spółki PKP PLK z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do przywrócenia pełnej obsługi ruchu kolejowego zgodnie z rozkładem jazdy wdrożonym 12 marca 2023 r.

- Nie oczekujemy na odpowiedź. Oczekujemy na zdecydowane i skuteczne działania PKP PLK S.A. porządkujące stan przewozów na R8, potwierdzone oficjalnymi komunikatami Spółki - piszą władze gmin obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie.

Z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych i zaniechanie podejmowania arbitralnych decyzji o odwoływaniu kursów zaapelowały do Zarządu spółki PKP PLK również władze Kolei Mazowieckich.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

Życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy...

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy...

Kradzież artykułów spożywczych i alkoholowych - wiesz kim są sprawcy?

Kradzież artykułów spożywczych i alkoholowych - wiesz kim są sprawcy?

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji ...

Hulajnogą w gniazdo łabędzi

Hulajnogą w gniazdo łabędzi

Dwóch nastoletnich chłopców wrzuciło hulajnogę elektryczną do stawu w...

Wiesz kim jest ten mężczyzna? Zadzwoń!

Wiesz kim jest ten mężczyzna? Zadzwoń!

Policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego piaseczyńskiej komendy...

Będzie się działo, czyli imprezowy rozkład jazdy

Będzie się działo, czyli imprezowy rozkład jazdy

Koncerty, jarmarki, potańcówki i festiwale. Tegoroczny kalendarz imprez...

Dziennikarstwo obywatelskie

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

Mazowiecka Gala Sportu 2024 wśród nagrodzonych "czwróka" z MKS Piaseczno

W dniu 28.03.2024r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się coroczna...

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Wybieram Lime – specjalna promocja w dniu wyborów samorządowych

Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy...

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

3. Bieg KRÓLOWEJ BONY Szlakiem Książąt Mazowieckich

Formuła wydarzenia ma na celu połączenie sportu z XVI wieczną historią...

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

SHOW jak z bajki -cyrk Korona

„SHOW jak z bajki" – tegoroczna produkcja Cyrku Korona to plejada...

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

W biały dzień wyrzucił szczeniaka z drugiego piętra! Mężczyzna został...