Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

PKP PLK kasuje kursy a winą obarcza…przewoźników

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 17 marca 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

PKP PLK, które skonstruowało wprowadzony 12 marca 2023 roku rozkład jazdy pociągów, nie poczuwa się do winy za kolejowy chaos, próbuje zrzucić odpowiedzialność na samorządy i arbitralnie odwołuje kursy SKM i Kolei Mazowieckich.

Przygotowana już kilka tygodni temu marcowa korekta rozkładu jazdy uwzględniała m.in. od dawna oczekiwane przez mieszkańców uruchomienie połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej z Piaseczna do Warszawy i Wieliszewa. Jednak już pierwszego dnia roboczego - 13 marca 2023 r. - pojawiły się problemy. Niestety okazało się, że skierowany na zły tor na stacji Warszawa Zachodnia poranny pociąg SKM i związane z tym opóźnienia to nie był jedynie efekt przypadku, ponieważ problemy z opóźnieniem kursów i ich odwoływaniem pojawiły się również we wtorek 14 marca. Po czym PKP PLK, zarządca sieci kolejowej, arbitralną decyzją odwołał część kursów zarówno SKM, jak i Kolei Mazowieckich. Początkowo mowa była o okresie 14-17 marca, ale podczas środowej konferencji prasowej PKP PLK poinformowało, że zmiana rozkładu będzie obowiązywała do następnej korekty rozkładu jazdy (ta planowana jest w czerwcu).

- Mówiąc kolokwialnie czujemy się zrobieni w jajo przez PKP PLK - mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. - Nie ma naszej zgody na arbitralne zmiany w rozkładzie jazdy, bez konsultacji z przewoźnikami. Realizowane przez nich połączenia stanowią podstawę dojazdu do pracy, do szkół czy w związku z innymi potrzebami życiowymi naszych mieszkańców.

Kto odpowiada za rozkład jazdy?
Wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński podczas konferencji prasowej 15 marca winą za kolejowy chaos próbował obarczyć przewoźników.

- Na etapie przygotowania rozkładu spotkaliśmy się z bardzo dużymi oczekiwaniami przewoźników samorządowych. Nasze doświadczenie zawodowe kazało nam zwrócić uwagę przewoźnikom, że liczba zaplanowanych pociągów jest zbyt duża. Niekompetencja przewoźników spowodowała to, że nasze sugestie zostały pominięte; zbyt duża liczba zaplanowanych pociągów spowodowała utrudnienia - stwierdził Skubiszyński.

- Koleje Mazowieckie czy SKM nie układają sobie rozkładu jazdy według "widzimisię". Tak nie jest. My składamy nasze propozycje do PKP PLK. Z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym w PKP PLK zbiera się grono, które sprawdza te wnioski. W pierwszej kolejności planuje się pociągi PKP Intercity, później KM i SKM. Zarządca infrastruktury może wszystko - podkreślił członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda. Podobnego zdania jest SKM, która również nie zgadzała się na cięcia. - Nikt nie przekazywał nam informacji, że pociągi nie zmieszczą się w rozkładzie jazdy. Absolutnie nikt z PLK nic takiego nam nie mówił - mówił prezes SKM Alan Beroud na środowym spotkaniu z mediami.

Urząd Transportu Kolejowego bada sprawę

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zapowiedział kontrolę w sprawie sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym.
- Prezes Urzędu Transportu Kolejowego natychmiast zareagował w związku zakłóceniami w ruchu pociągów spowodowanymi mylnym skierowaniem pociągów na stacji Warszawa Zachodnia w dniach 13 i 14 marca 2023 roku - poinformował "Rynek Kolejowy" rzecznik UTK Tomasz Frankowski. - PKP PLK została wezwana do przekazania wyjaśnień, m.in. informacji o źródłach powstania tych zdarzeń oraz działań podjętych w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości. Prezes UTK przeprowadzi kontrolę w tej sprawie, która może zakończyć się postępowaniem administracyjnym i nałożeniem kary pieniężnej na zarządcę infrastruktury. Zdaniem Prezesa UTK nie może być tolerancji na działania czy zaniechania, które doprowadziły do sytuacji jaka zaistniała na Warszawskim Węźle Kolejowym w ostatnich dniach - stwierdził rzecznik.
Przewoźnicy i samorządowcy interweniują
Burmistrz Piaseczna w porozumieniu z burmistrzem Góry Kalwarii Arkadiuszem Strzyżewskim oraz wójtem Prażmowa Janem Dąbkiem wystąpili w oficjalnym piśmie do władz spółki PKP PLK z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do przywrócenia pełnej obsługi ruchu kolejowego zgodnie z rozkładem jazdy wdrożonym 12 marca 2023 r.

- Nie oczekujemy na odpowiedź. Oczekujemy na zdecydowane i skuteczne działania PKP PLK S.A. porządkujące stan przewozów na R8, potwierdzone oficjalnymi komunikatami Spółki - piszą władze gmin obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie.

Z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych i zaniechanie podejmowania arbitralnych decyzji o odwoływaniu kursów zaapelowały do Zarządu spółki PKP PLK również władze Kolei Mazowieckich.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

Kradł na małe kwoty licząc na lżejszy wymiar kary, przeliczył się..

42-latek chciał przechytrzyć mundurowych. Przez kilka miesięcy dokonywał...

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Niebezpieczne zachowania kierujących w oku policyjnego wideorejestratora - podsumowanie działań NURD

Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego prowadzili dwudniowe...

SKM już w Piasecznie

SKM już w Piasecznie

Pierwsze pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej już wożą pasażerów do i z...

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej w Konstancinie-Jeziorna

W piątek (3 marca) w Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie...

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Konstancin-Jeziorna - wóz strażacki na sprzedaż, każdy może go kupić

Takie przetargi nie trafiają się zbyt często. Gmina Konstancin-Jeziorna...

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy w czasie wolnym od służby udaremnił kradzież roweru w Piasecznie

Grodziski dzielnicowy st. sierż. Kamil Winnicki w dniu wolnym od służby,...

Dziennikarstwo obywatelskie

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

Wspólnie tworzymy ozdoby choinkowe!

W sobotę 10 grudnia podczas rodzinnych warsztatów kreatywnych w Centrum...

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Planowane zmiany w kursowaniu linii 709, 739 i L39

Gmina Piaseczno prowadzi rozmowy z ZTM na temat zmian w komunikacji w związku...

Największa inwestycja drogowa zakończona

Największa inwestycja drogowa zakończona

Zakończyła się największa i najdroższa gminna inwestycja drogowa ostatnich...