Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Poznaj Tofika, Lulu, Śnieżynkę, Halinę i Ząbka

Kategorie: Aktualności
Utworzone: środa, 12 kwietnia 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

W Obórkach znajduje się niezwykłe gospodarstwo agroturystyczno-terapeutyczne, w którym królują alpaki i osiołki. Te pogodne i sympatyczne zwierzęta skradną serca i poprawią nastój zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Alpaki to urodziwe i niezwykłe zwierzęta z Ameryki Południowej. Można je zobaczyć również w gminie Konstancin-Jeziorna, a konkretnie w Obórkach. To tutaj znajduje się gospodarstwo agroturystyczno-terapeutyczne, w którym Fundacja Ofiaruj.pl zajmuje się pomocą osobom starszym i dzieciom z niepełnosprawnością.

Towarzysze człowieka

W Obórkach mieszkają Tofik, Lulu, Śnieżynka, Halina i Ząbek. Alpaki są bystre, wrażliwe, a przy tym łagodne i przyjacielskie. - Można je głaskać, przytulać, karmić, czesać i wyprowadzać na spacer - mówi Romuald Margol, prezes fundacji Ofiaruj.pl, do której należy gospodarstwo. - To znakomici towarzysze człowieka - zwłaszcza dzieci. Te wszystkie cechy sprawiają, że zwierzęta te są wspaniałym terapeutami. Poza alpakami w gospodarstwie można też spotkać cztery osiołki: Klarę, Miki, Szreka i Kornela, a także kury i króliki. - Nasi czworonożni przyjaciele nie oceniają nikogo i akceptują każdego takim, jakim jest, a ludzie w ich otoczeniu otwierają się i są bardziej spontaniczni - przyznaje Romuald Margol. - Te zwierzęta potrafią zdziałać cuda.

Alpakoterapia i onoterapia

Alpaki i osiołki to coraz popularniejsze zwierzęta wykorzystywane w terapiach prowadzonych dla osób z niepełnosprawnością ruchową i umysłową. Alpakoterapia i onoterapia są polecane szczególnie osobom z zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołami Aspergera i Downa oraz trudnościami w uczeniu się. - Nawet zwykłe obserwowanie tych zwierząt ma ogromny wpływ na emocje: uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów - wyjaśnia Romuald Margol. - Terapia może odbywać się w formie spontanicznych spotkań lub zorganizowanych zajęć. W skrócie, to forma spędzania czasu w towarzystwie tych zwierząt na otwartej przestrzeni. Sesje terapeutyczne są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Może być to wyłącznie głaskanie, ale mogą być dodane w ramach terapii elementy pielęgnacji zwierząt czy zabawy. - W dłuższej perspektywie kontakt z tymi zwierzętami uczy odpowiedzialności i empatii, a efekty spotkania z alpaką lub osiołkiem widoczne są od razu - podkreśla prezes Fundacji Ofiaruj.pl. - Choćby dzieci - nabierają odwagi i pewności siebie.

Miejsce dla każdego

Gospodarstwo w Obórkach cieszy się popularnością. Odwiedzają je mieszkańcy gminy oraz sąsiednich miejscowości. Częstymi gośćmi są m.in. seniorzy z Domu Opieki Społecznej Polskiej Akademii Nauk w Konstancinie-Jeziornie, dzieci kierowane tu w ramach terapii przez swoich psychologów, a także harcerze, uczniowie oraz przedszkolaki. - U nas wszyscy są mile widziani - zapewnia Romuald Margol. - Serdecznie zapraszamy, na pewno nikt nie będzie się nudził. Dodatkowo gospodarstwo w Obórkach oferuje arteterapię, czyli wsparcie psychoterapeutyczne opierające się na działaniach twórczych, a także muzykoterapię. Można też wziąć udział w warsztatach kuchni wegańskiej, spróbować wegańskich potraw, a także kupić przetwory z wyhodowanych na pobliskim polu ekologicznych warzyw.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024

Na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 będzie można...

Jazda próbna zakończona kolizją

Jazda próbna zakończona kolizją

49-letni mężczyzna przed zakupem wymarzonej toyoty postanowił sprawdzić jej...

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

Dzień bez Samochodu – jedź za darmo komunikacją publiczną

W piątek (22 września) obchodzimy Dzień bez Samochodu, który jest...

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

Bieg FROG RACE Zimne Doły 2023

9 września 2023 roku zapraszamy na bieg FROG RACE, który odbędzie się na...

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Ze sklepu wprost do zakładu karnego

Kradzieże sklepowe stały się udręką wielu sprzedawców. Aby ten proceder...

Kuba Sienkiewicz w Józefosławiu

Kuba Sienkiewicz w Józefosławiu

9 września 2023 roku odbędzie się kolejny koncert w ramach Józefest w...

Dziennikarstwo obywatelskie

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

Mieszkanka Bielawy podbija świat designu

26-letnia Anna Gwiazda z Bielawy jest najlepszym przykładem na to, że...

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie Milenki Miech

Trwa walka o zdrowie i życie Milenki Miech, uczennicy Szkoły Podstawowej...

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Festiwal food trucków w Józefosławiu

Przed mieszkańcami Józefosławia najsmaczniejszy event tej wiosny. W pierwszy...

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

Rusza kolejna edycja projektu Przedsiębiorcze Piaseczno 2023

W Centrum Przedsiębiorczości w Piasecznie rusza kolejna edycja...

300 iglaków dla mieszkańców

300 iglaków dla mieszkańców

Leroy Merlin przekazał Gminie Piaseczno 300 choinek w doniczkach. Mieszkańcy...