Proces wychodzenia z nałogu wiąże się z bardzo dużym wysiłkiem osoby uzależnionej. Samodzielne próby odstawienia substancji czy też zaprzestanie wykonywania czynności często nie przynoszą pożądanych efektów, a jedynie wywołują ogromną frustrację. Uzależnienie jest chorobą i podobnie jak inne zaburzenia wymaga specjalistycznego leczenia. Jaka forma terapii będzie najlepsza dla osób zmagających się z nałogiem?
Terapia ambulatoryjna…
Możliwości leczenia uzależnień jest wiele i w zależności od stopnia uzależnienia sprawdzą się różne metody. Jedną z nich jest terapia ambulatoryjna. Polega ona na uczestnictwie w terapii indywidualnej i grupowej w poradni zajmującej się pomocą w wychodzeniu z nałogu. Opiera się na samodzielnym, cyklicznym zgłaszaniu się osób uzależnionych, po której zakończeniu wracają oni do domu. Wykazuje się ona wysoką skutecznością, jednak najlepiej sprawdza się u tych, którzy nie wykazują jeszcze najpoważniejszych objawów. Z tego powodu, w przypadku osób w zaawansowanym stadium choroby poleca się terapię stacjonarną w specjalistycznym ośrodku, jak np. https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-piaseczno.
… a może stacjonarna?
Terapia stacjonarna jest najskuteczniejszą formą walki z uzależnieniem. Pacjent objęty jest całodobową opieką, dlatego też najbardziej poleca się tę opcję tym, którzy nie mają kontroli nad substancjami czy zachowaniami. Leczenie alkoholizmu (https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu), narkomanii lub uzależnień behawioralnych jest długotrwałym procesem wymagającym wiele samozaparcia od chorych. Stała obserwacja uzależnionego i wsparcie na każdym etapie wychodzenia z nałogu jest więc w tym wypadku nieocenione. Wykwalifikowani terapeuci poświęcają pacjentowi całą uwagę, dzięki czemu nie czuje się on wykluczony. Dodatkowo, w ośrodku stacjonarnym zajmującym się leczeniem nałogu można zastosować farmakoterapię. To szczególnie istotny element przy wychodzeniu z uzależnienia od m.in. leków (https://medjol.pl/leczenie/lekomanii).
Należy pamiętać, że z zależności od substancji psychoaktywnych czy też zachowań można wyjść niezależnie od stopnia jej rozwoju. W miarę nasilania się uzależnienia, próby samodzielnego odstawienia mogą jednak zakończyć się niepowodzeniem i być powodem rezygnacji chorego z walki z nałogiem. Dlatego też niezwykle istotne jest udzielenie takiej osobie specjalistycznej pomocy - dzięki temu uzależniony będzie mógł wrócić do normalnego funkcjonowania bez używek ani kompulsywnych zachowań.
Komentarze