Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Projekt rozbudowy DK79 – czas na uwagi mieszkańców

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 2 lipca 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
Data wydarzenia: wtorek, 4 lipca 2023

Podczas spotkania z projektantami oraz przedstawicielami GDDKiA mieszkańcy gminy zgłaszali wiele uwag odnośnie proponowanej koncepcji przebudowy drogi krajowej nr 79.

Swoje uwagi do propozycji projektantów można składać do 4 lipca 2023 r.

Przedstawiciele inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz projektanci przygotowujący koncepcję rozbudowy drogi krajowej 79 na odcinku od ul. Syrenki w Piasecznie do obwodnicy Góry Kalwarii spotkali się z mieszkańcami gminy Piaseczno we wtorek 20 czerwca 2023 roku. Przedstawione podczas spotkania ( i dostępne na stronie internetowej value-eng.pl/blog) propozycje realizacji inwestycji, wzbudziły wiele obaw mieszkańców. Większość wypowiadających się była przeciwna tak spektakularnej rozbudowie drogi, ze względu na czynniki środowiskowe i krajobrazowe, a także uciążliwość intensywnie użytkowanej drogi dla mieszkańców.

Samorząd w stałym kontakcie z GDDKiA

Obecni na spotkaniu burmistrzowie Daniel Putkiewicz oraz Robert Widz podkreślali, że również samorząd ma wiele uwag odnośnie projektu w zaproponowanej formie.

- Podobnie jak GDDKiA, zależy nam na poprawie bezpieczeństwa oraz płynności ruchu na tej drodze - podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. - Jednak droga w wersji przedstawionej przez projektantów oznacza dla mieszkańców znacznie więcej skutków negatywnych niż korzyści. Zważywszy na to, że DK79 biegnie w sąsiedztwie ścisłego centrum miasta, zaproponowane rozwiązania, w tym dopuszczalna prędkość czy budowa aż trzech wiaduktów, budzą nasze obawy - zaznacza burmistrz Daniel Putkiewicz. - Przygotowaliśmy alternatywną propozycję rozwiązań drogowych, uwzględniającą potrzeby miasta i jego mieszkańców, a nie tylko ruchu tranzytowego, co ze zrozumiałych względów jest traktowane przez GDDKiA priorytetowo. Nasze propozycje zostały przekazane projektantom - zaznacza.

Większość uwag zgłaszanych przez władze gminy do projektu na etapie jego przygotowywania, zostało uwzględnionych. Chodzi o uwagi związane z obsługą terenów przyległych do DK79 i powiązania z drogami gminnymi. Jednak kluczowe uwagi dotyczące klasy drogi i związanych z nią rozwiązań technicznych, czyli liczby pasów, dopuszczalnej liczby skrzyżowań, budowy dróg serwisowych, wiaduktów oraz dopuszczalnej prędkości, nie zostały uwzględnione.

Ruch z obwodnicy rozleje się na miasto

Burmistrz Daniel Putkiewicz zwrócił uwagę, że DK79 spełniająca parametry drogi głównej o ruchu przyspieszonym, spowoduje zator już przy ul. Energetycznej, a najdalej w Mysiadle, gdzie ul. Puławska została zwężona do dwóch pasów ruchu.

- Warszawa nadal będzie zmierzać do ograniczenia wjazdu samochodów do miasta, wobec czego DK79 w standardzie drogi GP powinna zostać doprowadzona do drogi ekspresowej. Inaczej ten ruch samochodów od strony Góry Kalwarii  rozleje się na miasto, a kierowcy będą próbowali dotrzeć do trasy S7 niewydolną już teraz drogą 721 - zauważył Daniel Putkiewicz.

Alternatywnym rozwiązaniem, które pozwoli rozprowadzić ruch od obwodnicy Góry Kalwarii byłaby budowa dwóch dróg wojewódzkich w klasie takiej, jak odcinek DW724 między Konstancinem-Jeziorną a Wilanowem - jednej, która pozwoli dojechać do Południowej Obwodnicy Warszawy przez Piaseczno i drugiej, która poprowadzi do trasy S2 przez gminę Konstancin-Jeziorna.

- Zadaniem GDDKiA jest wybudowanie drogi DK79  w standardzie drogi głównej o ruchu przyspieszonym. Jednak naszym zdaniem może skorzystać z możliwości budowy tej trasy jako drogi GP, ale w standardzie aglomeracyjnym - dodaje Robert Widz. - Wówczas są nieco inne wymagania techniczne jeśli chodzi o odległości między skrzyżowaniami czy dopuszczenie skrzyżowań z sygnalizacja świetlną - zaznacza.

Mniejszy rozmach - tańsza i szybsza inwestycja

Droga w nieco niższym standardzie, która będzie dawała naszym mieszkańcom większe korzyści, spowoduje mniejszą zajętość gruntu, mniejsze oddziaływanie na środowisko, wobec czego łatwiej będzie uzyskać decyzję środowiskową, a liczbą ewentualnych odwołań też może być mniejsza, co powinno przyspieszyć realizację tej niezwykle ważnej dla poprawy bezpieczeństwa inwestycji.

Czas na uwagi do 4 lipca

Z propozycjami projektantów odnośnie odcinka DK79 przebiegającego przez teren gminy Piaseczno można się zapoznać na stronie: value-eng.pl/blog. Na stronie internetowej można również pobrać formularz służący do zgłaszania uwag. Warto to zrobić już teraz, kiedy dopiero trwają prace koncepcyjne. Czas na składanie uwag upływa 4 lipca 2023 r. (decyduje data wpływu). Można je przesyłać drogą mailową: koncepcja@dk79.pl.- Odnośnik jest adresem e-mail i pozwala bezpośrednio otworzyć program pocztowy- Odnośnik otwiera nową kartę przeglądarki lub pocztą tradycyjną: Value Engineering Sp. z o.o., Aleja Krakowska 22a, 02-284 Warszawa.

Gmina Piaseczno również prześle swoje uwagi na piśmie, po czym opublikujemy ich treść na naszej stronie internetowej.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Piaseczno znajduje się jedynie 17 km od Warszawy, niedaleko jej dzielnicy...

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Piaseczyńscy policjanci prowadzą poszukiwania 37-letniej Doroty Poncyliusz....

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

Nie czekaj na znak! 1 grudnia w Klubie Kultury w Józefosławiu wystąpi przed...

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym, corocznym Kiermaszu...

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

28 listopada 2023 roku zapraszamy na cykl Scena Otwarta, podczas którego...

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów grożą...

Dziennikarstwo obywatelskie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy warto trochę zwolnić i zadbać o...

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Pierwsze miejsce w wyścigu kat. juniorki młodszej zajęła Marysia...

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Piękno, funkcjonalność i energooszczędność – to wszystko łączy nowa...

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

Międzynarodowy Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią...

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Październik był bardzo intensywnym miesiącem dla naszych zawodników...