Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Pijany wiózł pijanego

Kategorie: Aktualności Policja
Utworzone: poniedziałek, 3 lipca 2023 Autor: asp. Magdalena Gąsowska Źródło: KPP w Piasecznie

Kierujący miał blisko 3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, wieziony przez niego pasażer blisko pół promila. Motorower, którym się poruszali nie posiadał ubezpieczenia.

Przypominamy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego, w tym naszych bliskich, z którymi często podróżujemy.

Wsiadając za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu, musimy liczyć się z tym, że nasze skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie może mieć tragiczne konsekwencje nie tylko dla nas samych ale i innych użytkowników dróg. Ograniczona percepcja, zbyt duża ufność we własne umiejętności, a także spowolnione reakcje charakteryzują nietrzeźwego kierującego.

Niestety, tak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazał się 42-letni kierujący motorowerem, który wsiadł za kierownicę mając w swoim organizmie blisko 3 promile alkoholu. Rozsądku zabrakło również pasażerowi, który nie tylko nie zareagował na stan w jakim znajduje się jego kolega, ale co gorsza będąc w podobnym stanie psycho-fizycznym wspólnie z nim wyruszył w podróż. Badanie alkomatem potwierdziło, że pasażer ma blisko pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Podróż motorowerem zakończyła się kolizją drogową z samochodem dostawczym, która miała miejsce na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym w Głoskowie. Stan motoroweru, którym poruszali się mężczyźni dalece odbierał od tego wymaganego przepisami: niesprawny układ hamulcowy oraz brak oświetlenia. W związku z powyższym funkcjonariusze piaseczyńskiej drogówki zatrzymali elektronicznie dowód rejestracyjny, a informację o braku aktualnego ubezpieczenia pojazdu przekazali do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kierujący pojazdem odpowie teraz nie tylko za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości ale też spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przypominamy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r.- O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, zdefiniowanego w niniejszej ustawie, jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu, a ochrona. Posiadacz takiego pojazdu obowiązany jest posiadać ubezpieczenie OC przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, nawet jeśli pojazd nie jest użytkowany. Przepis ten nie dotyczy zarejestrowanych pojazdów historycznych.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Musimy jednak pamiętać o najważniejszym aspekcie tego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego, w tym naszych bliskich, z którymi często podróżujemy. To od nas samych i naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo wielu osób na drodze. Bardzo ważny jest również brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które w konsekwencji mogą zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym lub czyjąś śmiercią.

 

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Piaseczno znajduje się jedynie 17 km od Warszawy, niedaleko jej dzielnicy...

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Piaseczyńscy policjanci prowadzą poszukiwania 37-letniej Doroty Poncyliusz....

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

Nie czekaj na znak! 1 grudnia w Klubie Kultury w Józefosławiu wystąpi przed...

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym, corocznym Kiermaszu...

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

28 listopada 2023 roku zapraszamy na cykl Scena Otwarta, podczas którego...

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów grożą...

Dziennikarstwo obywatelskie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy warto trochę zwolnić i zadbać o...

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Pierwsze miejsce w wyścigu kat. juniorki młodszej zajęła Marysia...

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Piękno, funkcjonalność i energooszczędność – to wszystko łączy nowa...

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

Międzynarodowy Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią...

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Październik był bardzo intensywnym miesiącem dla naszych zawodników...