Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Banery znikają z naszych ulic

Kategorie: Aktualności
Utworzone: środa, 26 lipca 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Widać już pozytywne skutki wdrażania uchwały krajobrazowej w centrum miasta. Oznakowane przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno banery są usuwane przez przedsiębiorców.

Gmina zaprasza też na szkolenia dotyczące zgodnego z przepisami reklamowania swojej działalności.

W drugiej połowie maja br. rozpoczęła się kolejna akcja związana z wdrażaniem piaseczyńskiej uchwały krajobrazowej. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno zajęli się inwentaryzacją znakowaniem niewłaściwych nośników reklamowych oraz szyldów w najważniejszych przestrzeniach publicznych miasta i gminy. W szczególności w ostatnich tygodniach znakowane były banery przy głównych ciągach komunikacyjnych: DW 721, DK 79, ulicach: Puławskiej, Sienkiewicza, Polskiego Państwa Podziemnego, Pod Bateriami, Gołkowska, Zielona, Radnych, Solidarności, Gromadzkiej oraz głównych ulicach poszczególnych miejscowości.

Akcja skupiła się głównie na banerach, ponieważ mają one najbardziej negatywny wpływ na wizualny odbiór przestrzeni publicznej, w której często przebywamy. Na banery są naklejane czerwone naklejki #sprzątanyreklamy z kodem QR. Pracownicy Wydziału Urbanistyki i Architektury przekazują wyjaśnienia w trakcie bezpośrednich rozmów z mieszkańcami.

Informacje na temat prowadzonych działań, a także szczegółowe regulacje dla poszczególnych obszarów gminy w zakresie dotyczącym obowiązującej od 2019 roku uchwały krajobrazowej można znaleźć na stronie internetowej www.krajobraz.piaseczno.eu.

Pierwsze efekty podejmowanych działań są już widoczne. Większość oznakowanych czerwoną naklejką banerów reklamujący się z ich pomocą przedsiębiorcy lub właściciele nieruchomości już usunęli.

Szkolenia z uchwały krajobrazowej

Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z bezpłatnych szkoleń, podczas których pracownicy urzędu odpowiedzą na pytania i wątpliwości związane z zapisami uchwały i wymaganiami dotyczącymi umieszczania reklam w przestrzeni publicznej:

  • Co to jest uchwała krajobrazowa?
  • Szyld a reklama
  • Jakie nośniki reklamowe są dozwolone?
  • Jakie nośniki reklamowe są zakazane?
  • Zdjęcie baneru reklamowego i co dalej?

Wakacyjne bezpłatne szkolenia odbywają się w Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie. Spotkania prowadzi Dorota Krug-Płoska z Wydziału Urbanistyki i Architektury UMiG Piaseczno. Pierwsze dwa spotkania już za nami. Kolejne szkolenia planowane są 9 sierpnia 2023 r. o godzinach 9.00 oraz 18.00. Jeśli będzie zainteresowanie przedsiębiorców, kolejne spotkania będą realizowane również po wakacjach.

Reklamy wyborcze

Już niebawem na naszych ulicach mogą się pojawić reklamy wyborcze. Warto pamiętać, że kwestia umieszczania plakatów i haseł wyborczych w przestrzeni publicznej jest uregulowana w Kodeksie wyborczym, czyli akcie prawa wyższego rzędu. Oznacza to, że związane z wyborami plakaty czy banery nie podlegają zapisom uchwały krajobrazowej, która jest aktem prawa miejscowego. Zgodnie z Kodeksem wyborczym plakaty i hasła wyborcze można umieszczać na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych, po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Ich lokalizacją musi też uwzględniać bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Co bardzo istotne, kampania wyborcza rozpoczyna się dopiero w dniu zarządzenia wyborów, a umieszczający swoją reklamę wyborczą kandydat musi na niej oznaczyć nazwę komitetu wyborczego, czyli może to nastąpić dopiero po zarejestrowaniu komitetu przez organ wyborczy.

Materiały promocyjne kandydatów umieszczane przed wskazanym terminem traktowane są jak inne reklamy i podlegają regulacjom zawartym w uchwale krajobrazowej. Przypominamy też, że wszelkiego rodzaju reklamy wyborcze muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej w ciągu 30 dni po terminie wyborów.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Piaseczno znajduje się jedynie 17 km od Warszawy, niedaleko jej dzielnicy...

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Piaseczyńscy policjanci prowadzą poszukiwania 37-letniej Doroty Poncyliusz....

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

Nie czekaj na znak! 1 grudnia w Klubie Kultury w Józefosławiu wystąpi przed...

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym, corocznym Kiermaszu...

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

28 listopada 2023 roku zapraszamy na cykl Scena Otwarta, podczas którego...

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów grożą...

Dziennikarstwo obywatelskie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy warto trochę zwolnić i zadbać o...

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Pierwsze miejsce w wyścigu kat. juniorki młodszej zajęła Marysia...

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Piękno, funkcjonalność i energooszczędność – to wszystko łączy nowa...

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

Międzynarodowy Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią...

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Październik był bardzo intensywnym miesiącem dla naszych zawodników...