Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Konieczność uregulowania zaległości w opłatach i podatkach lokalnych

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 7 sierpnia 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Wielu mieszkańców otrzymało pisma dotyczące zaległości w opłatach za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Najczęściej zaległości pojawiły się w momencie zmiany terminu wnoszenia opłat lub zmiany wysokości stawki, której opłacający nie uwzględnili w momencie wejścia w życie nowych przepisów.

Uprzejmie przypominamy, że na mocy uchwały Rady Miejskiej w Piasecznie z dnia 3 lipca 2020 roku nr 560/XXVI/2020 nastąpiła zmiana terminu płatności opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do września 2020 roku opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należało wnieść do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczyła (np. płatności za 8/2020 roku należało dokonać do 10 września 2020 roku). Od września 2020 roku do chwili obecnej płatności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy dokonywać do 25 dnia miesiąca, którego opłata dotyczy (np. za 8/2023 roku należy dokonać opłaty do dnia 25 sierpnia 2023 roku).

Konieczność uregulowania zaległości

Wiele osób nie uwzględniło tej zmiany wnosząc opłaty i w ten sposób powstały zaległości w rozliczeniach. Zaległości mogły powstać również w związku z kolejnymi zmianami wysokości stawek opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów, które nie zostały uwzględnione przy płatności, czy przy zmianie liczby mieszkańców zgłoszonych na terenie danej nieruchomości w deklaracji dotyczącej opłat za gospodarowanie odpadami. Część właścicieli nieruchomości ma również zaległości w regulowaniu podatku od nieruchomości. W ostatnich tygodniach do mieszkańców trafiają wnioski o uregulowanie zaległości.

Trzeba pamiętać, że każda kolejna wpłata czy to za gospodarkę odpadami, czy za podatek od nieruchomości, w pierwszej kolejności księgowana jest na poczet zadłużenia wobec Gminy, a dopiero pozostała kwota księgowana jest z tytułu bieżących należności. Dopóki zaległe należności nie zostaną uregulowane, a kolejne wpłaty nie będą wnoszone we właściwym terminie, nadal będą powstawać zobowiązania, których uregulowanie Gmina ma obowiązek egzekwować. Zachęcamy do regulowania należności wskazanych w indywidualnych pismach do mieszkańców w terminie, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z kolejnymi etapami postępowania windykacyjnego takimi jak np. zajęcie rachunku bankowego, które realizowane będzie przez organ egzekucyjny jakim jest Naczelnik Urzędu Skarbowego. W takim wypadku dodatkowe koszty mogą sięgać nawet kilkuset złotych, niezależnie od wysokości kwoty zadłużenia, która często wynosi tylko kilkadziesiąt złotych.

Poinformuj Urząd o zmianach mających wpływ na wysokość opłat

Dodatkowo przypominam, że powinni Państwo informować Urząd Miasta i Gminy Piaseczno o wszelkich zmianach mających wpływ na wysokość opłat i podatków lokalnych, np. zmiana liczby domowników, od których naliczana jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy informacja o sprzedaży, darowiźnie lub innej czynności powodującej zmianę właściciela nieruchomości lub pojazdu, od którego naliczany jest podatek.

Mail lub SMS od Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno

Aby maksymalnie ułatwić Państwu komunikację z Urzędem, zachęcamy Państwa do składania oświadczeń o wyrażeniu zgody na przekazywanie informacji o zbliżającym się terminie płatności opłat oraz podatków za pośrednictwem usługi SMS lub na adres poczty e-mail. Oświadczenie takie należy złożyć w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno z podaniem numeru telefonu komórkowego lub adresu e-mail, na który Urząd będzie mógł Państwu przesyłać informacje.

Kontakt w sprawie pytań dotyczących:

1. Wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - proszę o kontakt pod nr tel. 22 70 17 537 lub osobiście w Wydziale Gospodarki Odpadami przy ul. Świętojańskiej 5 w Piasecznie;
2. Wysokości podatków lokalnych (od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych) - proszę o kontakt pod nr tel. 22 70 17 503, 22 70 17 513 lub osobiście w Wydziale Finansowym Urzędu przy ul. Kościuszki 5 w Piasecznie;
3. Posiadanych zaległości - proszę o kontakt pod nr tel. 22 70 17 520, 22 70 17 569, 70 17 561 lub osobiście w Wydziale Windykacji Urzędu przy ul. Warszawskiej 1 w Piasecznie.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Czy warto założyć firmę w Piasecznie?

Piaseczno znajduje się jedynie 17 km od Warszawy, niedaleko jej dzielnicy...

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Poszukujemy zaginionej Doroty Poncyliusz

Piaseczyńscy policjanci prowadzą poszukiwania 37-letniej Doroty Poncyliusz....

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

SCENA JÓZEFOSŁAW - WOJCIECH CUGOWSKI DUO

Nie czekaj na znak! 1 grudnia w Klubie Kultury w Józefosławiu wystąpi przed...

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Kiermasz świąteczny w Piasecznie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym, corocznym Kiermaszu...

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

Białe Noce – Scena Otwarta Piaseczno

28 listopada 2023 roku zapraszamy na cykl Scena Otwarta, podczas którego...

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Miał być tort i urodziny, będą zarzuty karne

Kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów grożą...

Dziennikarstwo obywatelskie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy warto trochę zwolnić i zadbać o...

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Pierwsze miejsce w wyścigu kat. juniorki młodszej zajęła Marysia...

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Piękno, funkcjonalność i energooszczędność – to wszystko łączy nowa...

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

MKS Piaseczno na najbardziej prestiżowych zawodach pływackich w Polsce!!!

Międzynarodowy Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią...

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Świetne występy MKS Piaseczno tuż przed finałem ligi

Październik był bardzo intensywnym miesiącem dla naszych zawodników...