Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Zmiana operatora odbioru odpadów komunalnych w gminie Konstancin-Jeziorna

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 31 października 2023 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
Data wydarzenia: środa, 1 listopada 2023 - niedziela, 31 grudnia 2023

Z 1 listopada 2023 r. nastąpi zmiana operatora świadczącego usługę odbioru odpadów komunalnych z gminy Konstancin-Jeziorna. Do 31 grudnia 2024 r. będzie za to odpowiedzialne konsorcjum firm Partner Sp. z o.o. i Partner Dariusz Apelski Sp. z o. o. z Warszawy.

Do końca września za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna oraz z punktu selektywnej zbiórki odpadów przy ul. Mirkowskiej 43C odpowiedzialna była spółka Jarper. Została ona wybrana w trybie zamówienia z wolnej ręki, ponieważ wyłoniona w drodze postępowania przetargowego firma Lekaro nie stawiła się na podpisanie umowy. Miało to najprawdopodobniej związek z unieważnieniem przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydanego przez starostwo zezwolenia na przetwarzanie odpadów przez wspomnianą firmę.

Nowa firma

W lipcu gmina ogłosiła nowy przetarg. Udało się go pozytywnie rozstrzygnąć. O kontrakt ubiegało się aż sześć podmiotów. Złożone oferty wahały się od ponad 14 mln zł do blisko 16 mln zł. Najkorzystniejszą propozycję złożyło konsorcjum warszawskich firm Partner Sp. z o.o. Sp. k. (lider) i Partner​​​​​​​ Dariusz Apelski Sp. z o. o. (konsorcjant). To z jej przedstawicielami 23 października została w konstancińskim magistracie podpisana umowa, której wartość opiewa na ponad 14,8 mln zł. Zmiana operatora świadczącego usługę odbioru odpadów komunalnych z gminy Konstancin-Jeziorna nastąpi 1 listopada 2023 r. Kontrakt obowiązuje do 31 grudnia 2024 r. W listopadzie i grudniu obowiązuje jeszcze ustalony z firmą Jarper harmonogram odbioru odpadów komunalnych dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej. Nowy harmonogram na rok 2024 zostanie udostępniony pod koniec grudnia. Opublikujemy go w kolejnym numerze Biuletynu Informacyjnego oraz na stronie internetowej www.konstancinjeziorna.pl.

Stawka bez zmian

Co najważniejsze, mimo wszystkich tych zmian rachunki konstancinian nie wzrosną. Od lat obowiązuje ta sama stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wynosi ona 36 zł miesięcznie od osoby. Ci, którzy nie wywiązują się z obowiązkowej segregacji, muszą się liczyć z tzw. opłatą podwyższoną. Miesięcznie to 72 zł od osoby. Ponadto niezmiennie posegregowane odpady, w tym wielkogabarytowe, remontowo-budowlane, opony, tekstylia, niebezpieczne oraz elektroodpady mieszkańcy mogą dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Mirkowskiej 43C w Konstancinie-Jeziornie. GPSZOK jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00, z wyjątkiem dni świątecznych.

Liście i gałęzie do 30 listopada

Przypominamy też, że od 1 lipca obowiązują nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie Konstancin-Jeziorna oraz uchwała rady miejskiej w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkanych i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę. Jedną z wprowadzonych zmian jest podział bioodpadów na dwie dodatkowe frakcje: kuchenne - stanowiące odpady pochodzenia roślinnego (odbierane przez cały rok) oraz zielone - pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych i ogrodów (odbiór tylko od 1 kwietnia do 30 listopada). Ponadto odpady komunalne zmieszane mogą być wystawiane wyłącznie w pojemnikach koloru czarnego, oznaczonych napisem "Odpady zmieszane". Właściciel nieruchomości musi zapewnić je we własnym zakresie i na własny koszt. Gmina do zabudowy jednorodzinnej dostarcza wyłącznie worki do selektywnej zbiórki odpadów dla frakcji: papier (niebieski), szkło (zielony), metale i tworzywa sztuczne oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe (żółty), stosując zasadę "worek za worek". Wyjątek stanowią te na bioodpady zielone - w tym przypadku jednorazowo będą wydawane w liczbie nie większej niż 10 sztuk.

Reklamacje

Reklamacje dotyczące nieodebrania odpadów czy braku worków na odpady należy zgłaszać w terminie do 24 godzin po planowanej dacie ich odbioru do Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy. Można to zrobić telefonicznie pod nr. 22 484 24 22-23, mailowo na adres: odpady@konstancinjeziorna.pl lub poprzez bezpłatną aplikację Evenio.

Harmonogram odbioru odpadów

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej

Znamy zwycięzców gminnego etapu turnieju wiedzy pożarniczej

W czwartek (8 lutego) w Ochotniczej Straży Pożarnej w Konstancinie-Jeziornie...

Coraz bliżej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721

Coraz bliżej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 721

Już na wiosnę ma szansę rozpocząć się rozbudowa drogi nr 721 z Piaseczna...

Narkotyki ukrył pod parapetem, trafił do aresztu

Narkotyki ukrył pod parapetem, trafił do aresztu

Piaseczyńscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o posiadanie...

SCENA JÓZEFOSŁAW. MAŁGORZATA BOGDAŃSKA I MAREK KOTERSKI

SCENA JÓZEFOSŁAW. MAŁGORZATA BOGDAŃSKA I MAREK KOTERSKI

Filmowe małżeństwo Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski stworzyli...

Trasę Warszawa - Grójec chciał pokonać mając ponad 3 promile!

Trasę Warszawa - Grójec chciał pokonać mając ponad 3 promile!

Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali mężczyznę,...

Miała blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - zatrzymał ją policjant po służbie

Miała blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - zatrzymał ją policjant po służbie

Policjantem jest się 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Udowodnił...

Dziennikarstwo obywatelskie

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

Pies wyrzucony przez okno Góra Kalwaria

W biały dzień wyrzucił szczeniaka z drugiego piętra! Mężczyzna został...

Maria Ambrożkiewicz z Jozefoslawia Mistrzynią Polski w Kolarstwie Przełajowym

Maria Ambrożkiewicz z Jozefoslawia Mistrzynią Polski w Kolarstwie Przełajowym

W dniach 12-14.01 w Słubicach odbyły się 87 Mistrzostwa w Kolarstwie...

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Magia Radosnej Wigilii ponownie zagości w Piasecznie

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy warto trochę zwolnić i zadbać o...

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Marysia Ambrożkiewicz z sukcesami w kolarstwie przełajowym

Pierwsze miejsce w wyścigu kat. juniorki młodszej zajęła Marysia...

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Nowe osiedle Przesmyckiego 25 C - domy wielu możliwości

Piękno, funkcjonalność i energooszczędność – to wszystko łączy nowa...