W letnie weekendy od maja do końca września na zamku w Czersku będzie można spotkać rekonstruktorów, prezentujących poszczególne epoki.
Zaczynamy od średniowiecznej majówki, która rozpocznie się w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja.
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie "Średniowiecze na wesoło, czyli gry i zabawy w czasach "nie tylko" rycerze. W ten długi weekend majowy chcemy was zabrać do czasów średniowiecza na wspólną zabawę. Zachęcamy Was do odkrycia żywej historii Czerska i zanurzenia się w świecie średniowiecznych gier, zabaw i tradycji. W te pierwsze dni maja ożywimy zamkową Szkołę Rycerską "Od Ostroka do wojownika", gdzie za zgodą jaśnie nam panującego Księcia Janusza kształcić będziemy nowych rycerzy. Wiek i płeć nie mają znaczenia. A każdy absolwent szkoły otrzyma pismo zaświadczające o jej ukończeniu.
Jeden z namiotów stanie się wrotami czasu, które przeniosą chętnych w czasy średniowiecza. Przymiarki garderoby będą okazją do rozmowy o ewolucji strojów, obyczajów i ludzkiej mentalności. Obozowy sprzęt opowie o życiu codziennym, marzeniach i troskach dnia codziennego a uzbrojenie o niedoskonałościach ludzkiej natury niezmiennych na przestrzeni wieków.
Ponadto, jak to na każdym zamku, obok karczmy znajdzie się bajarz, który snuł będzie swoje opowieści. Wysłuchanie takiej karczemnej bajędy to doskonałe wprowadzenie w pełne przeżywanie naszej "Szkoły Rycerskiej". Słuchając opowieści z elementami dramy uczestnicy dowiedzą się, czym oprócz urodzenia musiał wykazać się rycerz. Jak długa trwała i jak mozolna była droga od czułych ramion mamy w rodzinnym domu do uroczystego pasowania. Czym był hołd lenny, co to znaczyło być wasalem a co seniorem? Jak to było z damami serca, księżniczkami i białymi końmi? Dlaczego czasem mówimy o wojach a czasem o rycerzach? Co miała wspólnego wojaczka z wielkim handlem?
Atrakcje przewidziane są w godzinach 12.00-17.00.
Program, codziennie od 1-5 maja:
11.00-12.00 - Gry i zabawy. Szkoła Rycerska
12.00-12.30 - Karczemne bajędy. Zamkowa Kuźnia
12.30- 15.00 - Gry i zabawy. Szkoła Rycerska
15.00-15.30 - Karczemne bajędy. Zamkowa Kuźnia
15.30-17.00 - Gry i zabawy. Szkoła Rycerska
Oprócz historycznych atrakcji będzie można rozkoszować się odpoczynkiem na świeżym powietrzu w scenerii wyjątkowego dla historii Mazowsza zabytku, z pięknym widokiem na pradolinę Wisły.
Bilety wstępu według obowiązującego cennika zamkowego, dostępnego pod linkiem: https://zamekczersk.pl/oferta.
Co ciekawe, rowerzyści korzystają z biletów ulgowych!
A posiadacze karty mieszkańca gminy Góra Kalwaria Moja Dobra Karta, mogą skorzystać z 10% rabatu.
Więcej informacji: www.zamekczersk.pl i FB @ZamekCzersk
Organizator: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
------------
Czersk, obecnie urokliwa, otoczona sadami wieś na wysokiej wiślanej skarpie, niegdyś był stolicą Ziemi Czerskiej i siedzibą książąt mazowieckich, potem własnością królów polskich.
Ludzie osiedlali się w tej okolicy już przed tysiącami lat, tu spotykały się szlaki handlowe na Pomorze, Ruś i Śląsk, tu znajdowała się pilnie strzeżona przeprawa przez Wisłę.
Średniowieczny, gotycki zamek w Czersku wybudowany został przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu. Chociaż w ciągu wieków został mocno zniszczony, to jego wyniosłe wieże górujące nad okolicą nadal świadczą o wspaniałej historii Mazowsza.
Była to także twierdza królowej Bony i ponoć to jej duch błądzi nocami po murach w poszukiwaniu zaginionych pereł...
Tuż obok Czerska leży miejscowość, która nazwy zmieniała równie łatwo, jak całą lokalną architekturę. Dziś Góra Kalwaria, wciąż kryje niejedną ciekawą opowieść.
Serdecznie zapraszamy!
Komentarze