W konstancińskim Parku Zdrojowym do 30 czerwca można oglądać interaktywną, plenerową instalację przestrzenną "Oblicza Niepodległości" autorstwa Cezarego Żeglińskiego. Instalacja składa się z ponad 200 różnorodnych, zadrukowanych brył z blachy lustrzanej, które tworzą wrażenie "przeglądania się rzeczywistości w lustrze historii".
Czy historia Polski wpływa na naszą teraźniejszość? Co dla współczesnych Polaków znaczy "Niepodległość" w kontekście najważniejszych wydarzeń na drodze do wolności - od I rozbioru po współczesność. Każdy ma niepowtarzalną okazję odpowiedzieć sobie na te pytania podczas zwiedzania wyjątkowej ekspozycji "Oblicza Niepodległości". Powstała w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie przy Konstancińskim Domu Kultury "Hugonówka" (ul. Mostowa 15). Wystawa jest próbą nie tylko zmierzenia się z burzliwą historią Polski od XVIII do XX wieku, lecz także odpowiedzi na pytanie jak przeszłość naszego narodu wpływa na naszą teraźniejszość. Czym dla współczesnych Polaków jest dzisiaj Niepodległość w kontekście najważniejszych wydarzeń na drodze do wolności - od I rozbioru po współczesność.

Przejrzeć się w lustrze historii
Instalacja składa się z ponad 200 różnorodnych, zadrukowanych brył z blachy lustrzanej, które tworzą wrażenie "przeglądania się rzeczywistości w lustrze historii". Dzięki temu publiczność może nie tylko zwiedzać wystawę, lecz także ją współtworzyć, zapisując na lustrach swoje refleksje i odpowiedzi na postawione pytania, dotyczące przyszłości Polski, w której chcieliby żyć. Cezary Żegliński, mieszkaniec gminy Konstancin-Jeziorna od lat związany ze sztuką teatralną, realizacją projektów scenografii festiwali oraz wydarzeń okolicznościowych tym razem w nietypowy sposób przedstawia dzieje Polski. Jego praca jest połączeniem rzemiosła, pasji i głębokiego szacunku dla dziedzictwa narodowego. - Niepodległość to nie tylko wielkie święta i parady. Jest z nami na co dzień - to stan ducha, ciała i umysłu, przejawiający się w pracy, w domu i podczas wypoczynku - podkreśla Cezary Żegliński, autor instalacji. - Chciałbym skłonić publiczność do refleksji i do czynnego uczestnictwa we współtworzeniu wystawy. Zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądała walka o niepodległość Polski, "przejrzeć się w lustrze historii" i odpowiedzieć sobie na pytanie co właściwie znaczy być wolnym i niezależnym, jak my Polacy dziś rozumiemy patriotyzm i niepodległość - dodaje autor.

Panele dyskusyjne i pikniki historyczne
Wystawie będą towarzyszyły spotkania z historykami przybliżające minione epoki i ich tło historyczne oraz z Grupą Historyczno-Edukacyjną "Szare Szeregi", która poprowadzi "żywe lekcje historii", warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zaprezentuje historyczne umundurowanie, broń oraz pojazdy wojskowe. Najbliższe spotkanie odbędą 15 czerwca - "Nie tylko trzepot rzęs" oraz 22 czerwca - "Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?"
Uroczyste otwarcie
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 11 maja. Uświetniły je piknik historyczny przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną oraz "Koncert Muzyki Polskiej" w wykonaniu znakomitych artystów. Wystąpili pianistka Emilia Bernacka, krakowska sopranistka Joanna Trafas, warszawski bas Karol Skwara oraz skrzypaczka Anna Hara-Pióro. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania popularnych piosenek żołnierskich. Podczas uroczystości zebranych gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu przywitał burmistrz Konstancina-Jeziorny Michał Wiśniewski. Kilka słów o instalacji powiedzieli również m.in. Paweł Zarzycki, prezes Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, organizatora wystawy oraz autor instalacji Cezary Żegliński.

Komentarze