8 września 2024 roku zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach z zakresu wyszukiwania, identyfikacji, znaczenia i ochrony płazów. W trakcie warsztatów omówione zostaną zagadnienia dotyczące życia płazów, sposobów wykrywania ich obecności, identyfikacji gatunków, zagrożeń i ochrony ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki podmiejskiego lasu i szlaków komunikacyjnych na przykładzie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w okolicach Zalesia Górnego.
Płazy są zwierzętami szczególnie związanymi z mokradłami, zanikającymi wodami powierzchniowymi. Żyją na Ziemi dłużej niż gady, ptaki czy ssaki. Od nich pochodzimy. Nie mają obecnie łatwo, ich populacje są na świecie coraz mniej liczne. Ogólnoświatowy kryzys różnorodności biologicznej odciska na nich szczególne piętno także w warunkach polskich, zarówno w miastach, jak i krajobrazie wiejskim. Trudne warunki życia oraz ich niezwykłe zdolności adaptacyjne będziemy mogli ujrzeć na własne oczy i omówić na przykładzie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Prowadzący:
Łukasz Poławski - ekolog, edukator. Aktualnie prowadzi własną działalność gospodarczą w szeroko rozumianej branży ochrony środowiska (etno-eko.pl). Realizował liczne przedsięwzięcia związane z ochroną przyrody, w tym płazów.
Warto zabrać ze sobą lornetkę gdyż płochliwe zwierzęta przebywające w wodzie nieraz łatwiej obserwować z daleka lub latarkę w celu obserwacji małych zwierząt w kryjówkach lądowych. Można na wszelki wypadek nałożyć buty, którym niestraszne jest błoto/woda.
Spacer jest realizowany w ramach zadania publicznego “Poznajmy rzeki i migrujące płazy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego - odkrywamy sieć powiązań" (działanie projektowe 1.1). Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Warsztaty rozpoczną się w obiekcie rekreacyjnym Zimne Doły przy ul. Trakt Warecki (gmina Piaseczno). W ich ramach odbędzie się część audytoryjna oraz część terenowa. Czas trwania: 4 godziny.
PROGRAM WARSZTATÓW
8 września 2024 r.
Miejsce: Zimne Doły
10.30-11.00 - wstęp dotyczący biologii i rozpoznawania płazów Chojnowskiego PK
11.00-12.00 - nauka poszukiwania płazów w wodzie i na lądzie
12.00-14.30 - poszukiwania płazów wzdłuż Traktu Wareckiego i szlaków leśnych oraz w innych siedliskach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w okolicach obszaru Natura 2000 Stawy w Żabieńcu wraz z omówieniem zagrożeń i metod ochrony
Prosimy o ubranie się stosownie do warunków pogodowych, a także założenie długich spodni i pełnych butów.
Spotykamy się w obiekcie turystycznym Nadleśnictwa Chojnów zwanym Zimne Doły i tam omówimy sobie zagadnienia związane z życiem płazów oraz gatunki występujące w okolicy. Rozpoczniemy również ich poszukiwania. W trakcie prac terenowych będziemy poruszać się szlakami wzdłuż koryta rzeki czarnej, obszaru Natura 2000 Stawy w Żabieńcu oraz Traktu Wareckiego od Zimnych Dołów w kierunku Piaseczna.
Anna Kolińska
Fundacja Alarm dla Klimatu
#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1267002901341013
Informacje o całym projekcie: www.facebook.com
Komentarze