W najbliższy weekend (14 i 15 września) zapraszamy na spacer po konstancińskich ogrodach, w których mieszkańcy przygotowali ciekawy i bardzo różnorodny program. W ramach 17. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody czeka aż 25 wydarzeń, a wśród nich m.in. wystawy, warsztaty, koncerty i spotkania autorskie.
Wstęp na wszystkie jest bezpłatny.
Od 14 do 15 września znów będzie okazja, by odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowych twórców związanych z jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Podczas 17. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody uchylą się bramy i drzwi do zamkniętych na co dzień, często zabytkowych domów i ogrodów. W pięknych i urokliwych miejscach spotkamy wyjątkowe osoby, które zaproszą do wspólnego, twórczego i miłego spędzenia czasu.
Ciekawy program
Każdy znajdzie coś dla siebie - dzieci, młodzież i dorośli. Czeka aż 25 różnych wydarzeń, w tym m.in. wystawy:
- malarstwa: "Ogród akwarelowy" z pracami Hanny Kwiatkowskiej (ul. Henryka Sienkiewicza 11/13, Konstancin-Jeziorna), "Malowane poniedziałki" autorstwa grupy plastycznej działającej przy Konstancińskim Domu Kultury (ul. Kościelna 4, Konstancin-Jeziorna);
- fotografii: "Australia po raz 15." oraz "Projekt Adaś VI" autorstwa Andrzeja Krzyżanowskiego (ul. Wilanowska 37, Konstancin-Jeziorna), "Szlaki. Sieci. Połączenia - wystawa zdjęć Camino de Compostela" Jarka Skocznia (ul. Henryka Sienkiewicza 11/13, Konstancin-Jeziorna);
- rzeźby: "Trzy wymiary zachwytu po 2004 r." (ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 1, Konstancin-Jeziorna).
Ponadto podczas Festiwalu będzie okazja, by: odwiedzić Dom Stefana Żeromskiego, w którym pisarz spędził ostatnie lata życia (willa Świt, ul. Stefana Żeromskiego 4, Konstancin-Jeziorna) oraz "Muzealny ogród Villi La Fleur" (ul. Szpitalna 14, Konstancin-Jeziorna), a także wziąć udział w Narodowym Czytaniu fragmentów "Kordiana" Juliusza Słowackiego w siedzibie Fundacji Ewdomend (ul. Piasta 21, Konstancin-Jeziorna) oraz poznać bliżej historię papierni w Jeziornie w "Ogrodzie historycznym" w willi Maria (ul. Józefa Piłsudskiego 50, Konstancin-Jeziorna).
Dla dzieci
Nie zabraknie także ogrodów przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach i ich rodzicach, aby wspólnie mogli oddać się zabawie i edukacji. Będą to m.in.: "Ogród Bajkowych Klocków MuBaBao" (ul. Diamentowa 8, Czarnów), "Uroczy Ogród Harcerski" (Park Zdrojowy, okolice amfiteatru), a także "Tęczowa Pasieka" w Cieciszewie, gdzie na małych i dużych czeka spotkanie ze zwierzętami gospodarstwa rolnego - cielakami, kozami i kurami - oraz przejażdżki konne z instruktorem.
Koncerty
Ale to nie wszystko. Będzie można również odwiedzić "Ogród literacki i filmowy w Salonie Państwa Jaworskich" (ul. Romualda Traugutta 18, Konstancin-Jeziorna) czy wysłuchać plenerowego koncertu jazzowego (ul. Miriama Przesmyckiego 25, Konstancin-Jeziorna) i koncertu na "trzy żywioły" (ul. Jaworowska 12, Konstancin-Jeziorna). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Folder i punkt informacyjny
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia (do pobrania poniżej). W wersji papierowej będzie on dostępny m.in. w Punkcie informacyjnym Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego (Park Zdrojowy, plac przy pomniku Jana Pawła II) - w sobotę w godz. 10.00-16.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-14.00.
Organizatorzy i partnerzy
Organizatorami festiwalu są: Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury, a koordynatorką Hanna Budnicka. Festiwal jest współfinansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna. Sponsorami wydarzenia są: Powiat Piaseczyński oraz Zespół Lekarzy Specjalistów Vita Maciej Szymczyk i Jolanta Szymczyk. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego, Ewa Lubianiec - starosta piaseczyński oraz Marcin Dawidowicz - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Patronat medialny sprawują: "Kurier Południowy", "Przegląd Piaseczyński" oraz "Puls Konstancina".
Europejskie Dni Dziedzictwa
Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem "Szlaki. Sieci. Połączenia". EDD to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń. Podczas tych dni nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. Więcej na stronie: www.edd.nid.pl

Komentarze