Konstanciński Dom Kultury zaprasza na wystawę o historii papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie. To będzie nostalgiczna podroż w czasie do lat świetności papierni, w której przez kilka pokoleń pracowało wielu mieszkańców Konstancina-Jeziorny.
Tę wyjątkową ekspozycję będzie można oglądać w Hugonówce (ul. Mostowa 15) od 24 listopada do 12 stycznia 2025 roku.
Wernisaż odbędzie się 23 listopada o godz. 17.00, wstęp wolny.
W twórczości artystycznej Monika Urbanowicz skupia się na grafice, poświęcając swoją uwagę głównie linorytom, ale uprawia także akwafortę i akwatintę.
Fascynacja papiernictwem i odwiedziny w dawnej fabryce papieru w Jeziornie zaowocowały całą serią grafik, które stały się podwaliną wystawy. W jej centralnym punkcie znajduje się biała wstęga, na której "obliczu" są elementy stanowiące swoisty zapis dokumentujący etapy produkcji papieru "bez końca", jak początkowo nazywano długie zwoje wytwarzane przez maszynę papierniczą.
Tytułowa "Biała wstęga" pojawia się na tle wielkowymiarowej fotografii o zmiękczonych konturach, przedstawiającej wielkie okno nieczynnej, jakby zamarłej hali produkcyjnej papierni w Jeziornie. Dalsza część prezentacji to kolejne wyraziste prace graficzne wykonane w technice akwaforty, nawiązujące tematycznie do wybranych elementów dawnych maszyn występujących w procesie produkcji papieru.
Siła przekazu wystawianych prac ma bezpośredni związek z osobistą bytnością Autorki w Papierni w Jeziornie, co pozwala wprost na odwołanie się do zbiorowej pamięci całego pokolenia pracowników, którzy ten zakład traktowali jak swój drugi dom. - Prezentacja prac graficznych Moniki Urbanowicz odbywa się na tle kilkudziesięciu fotogramów ukazujących dokumentalne fotografie - pozostawionego swemu losowi - uznanego niegdyś i wielce zasłużonego dla kraju zakładu papierniczego - mówi Andrzej Szczygielski. - Mam nadzieję, że wizyta na wystawie "Oblicze białej wstęgi" wywoła u Państwa refleksję albo przywoła wspomnienie widziane przez pryzmat zaprezentowanych prac...
Zapraszamy!
Komentarze