W Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Anny Walentynowicz 18 odbędzie się III Przegląd Filmów Etnograficznych "Kolędnicy i Kowale 2024".
Bezpłatne pokazy otwarte zaplanowano na niedzielę, 8 grudnia w godz. 15.00-17.00 oraz na czwartek, 12 grudnia w godz. 18.00-20.00. Zostaną zaprezentowane wyjątkowe filmy dokumentalne opowiadające o wciąż żywych tradycjach karnawałowych w Polsce i w innych krajach Europy, a także o ginących umiejętnościach rzemieślniczych. Niezwykle barwne i przepełnione symboliką, pokazują w jaki sposób konstruowano pozornie wesoły "świat na opak". Początki europejskiego karnawału są silnie osadzone w zimowych obrzędach ludowych.
Jest to czas rytuałów w przeciwieństwie do lata, kiedy to głównie zajmowano się pracą na roli i w gospodarstwie. W czasie karnawału przodkowie wracają pod postacią zamaskowanych mieszkańców miast i wsi, składając wizytę swoim społecznościom z obietnicą urodzaju i obfitości. Etnograficzne zapisy filmowe tych obrzędów dają także wyobrażenie o wspólnocie kulturowej Europy. W drugiej części Przeglądu będzie można obejrzeć wybór odrestaurowanych filmów nakręconych na taśmie światłoczułej 16 mm.
Następnie zaprezentujemy wybór odrestaurowanych filmów nakręconych na taśmie światłoczułej 16mm, przedstawiające ginące umiejętności rzemieślnicze i procesy wytwarzania różnorodnych wyrobów z surowców naturalnych. Filmy te, pierwotnie nieme, wzbogacono o merytoryczne komentarze lektorskie i dźwięki otoczenia. Proces udźwiękowienia jest szczególne interesujący z uwagi na metody odtwarzania dźwięków, które w sposób naturalny powinny towarzyszyć przedstawianej rzeczywistości.
Filmy prezentowane podczas Przeglądu to czas spotkania z tradycją a zarazem popularyzacja szczególnego gatunku filmowego, jakim jest kino etnograficzne. Są to również filmy dokumentujące niematerialne dziedzictwo kulturowe. Szczegółowy program na hugonowka.pl. Współorganizatorem wydarzenia jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Komentarze