Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

18 maja Nightskating w Piasecznie

Kategorie: Aktualności Sport
Utworzone: piątek, 10 maja 2013 Źródło: Marcin Myszkowski

Już 18 maja br. w Piasecznie po raz pierwszy odbędzie się Nightskating, czyli wieczorny przejazd rolkarzy ulicami miasta.

Uczestnicy spotykają się o godz. 19:30 na Rynku, by o 20:00 ruszyć rekreacyjnym tempem na ok. godzinną przejażdżkę. W czasie zbiórki przewidziane są konkursy oraz pokazy sportów wrotkarskich.

Imprezy tego typu odbywają się na całym świecie i są świetną okazją, aby w miłej atmosferze, przy dźwiękach rozgrzewającej muzyki zawierać nowe znajomości i czerpać radość ze wspólnej jazdy na rolkach.

Żeby wziąć udział w przejeździe wystarczą chęci oraz podstawowe umiejętności jazdy na rolkach i hamowania. O bezpieczeństwo uczestników troszczą się członkowie NS Team - grupy doświadczonych rolkarzy, do której może dołączyć każdy zainteresowany wsparciem organizacji wydarzenia. Ponadto, na trasie obecni są ratownicy medyczni, gotowi do pomocy po ewentualnych upadkach i obtarciach.

Po raz pierwszy Nightskating zorganizowano w San Francisco w 1989 r., na zamkniętej z powodu trzęsienia ziemi autostradzie. Bardzo szybko pomysł podchwyciły inne miasta, które z biegiem lat rozwinęły pomysł do obecnego kształtu. Jednymi z najliczniejszych imprez nightskatingowych są przejazdy w Paryżu i Monachium, przyciągające nawet kilkanaście tysięcy uczestników. W Polsce natomiast największe rolkarskie imprezy odbywają się w Warszawie z ok. 2 tysiącami rolkarzy, a w wielu miastach (np. Krakowie, Katowicach, Poznaniu czy Słupsku) gromadzą one co najmniej kilkaset osób.

W tym roku do grona tych miast dołącza Piaseczno. Jeśli przejazd będzie tak samo udany jak w innych polskich miastach, przerodzi się w cykl niezależnych imprez. Organizatorzy liczą również na zintegrowanie poprzez organizację przejazdu wielbicieli różnych dyscyplin wrotkarskich (m.in. jazdy szybkiej, hokeja, slalomu) i pobudzenie zapału uczestników do rozwoju kolejnych lokalnych inicjatyw związanych z 8 kółkami. Impreza odbędzie się przy wsparciu organizatorów odbywającego się następnego dnia maratonu rowerowego Mazovia MTB oraz programu Lider Animator.

Szczegóły dotyczące Nightskatingu w Polsce można znaleźć na stronie www.nightskating.org.pl

Informacja o wydarzeniu na facebook'u

Dyscypliny wrotkarskie

Wrotkarstwo to szeroko pojęty sport związany z zamiłowaniem do rolek. Nie jest to bowiem jedynie agresywna jazda po ulicach miasta (tzw. urban) czy też ekstremalne skoki na rampach w skate parkach i bowlach (betonowe baseny), ale także sprawdzona możliwość na rozwinięcie swojej kondycji i siły mięśni, choćby w jeździe rekreacyjnej (fitness).

Do wrotkarstwa zaliczamy m.in. takie dyscypliny jak:

Jazda szybka na rolkach - jest to jedna z najsilniejszych dyscyplin w Polsce, w której osiągamy sukcesy na arenie międzynarodowej, jak np. 2 miejsce pochodzącej z naszego terenu Aleksandry Goss w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w 2012 roku.

Zawody można podzielić na uliczne oraz odbywające się na torze.

Rolki do jazdy szybkiej posiadają w porównaniu do popularnych rolek rekreacyjnych lżejszy i niższy but oraz 4 duże kółka. Kiedyś stosowano płozę z 5 kółkami, jednak obliczono, że stwarza ona większe opory toczenia w porównaniu do dzisiejszych konstrukcji. Eksperymentowano również z ruchomą płozą, przymocowaną z przodu buta na sprężynie. Konstrukcja ta jest z powodzeniem wykorzystywana w łyżwiarstwie szybkim, jednak na rolkach nie przynosi dodatkowych korzyści.

Downhill - ekstremalna odmiana jazdy szybkiej, której zawody rozgrywa się w górach, często na stromych i krętych zjazdach. Polega na utrzymaniu się na trasie i jak najszybszym zjeździe w dół opancerzonego ochraniaczami zawodnika. Rolki zjazdowe są podobne do tych do jazdy szybkiej, jednak mają większy, chroniący przed urazami but.

Hokej na rolkach - letnia odmiana tradycyjnego hokeja, gdzie łyżwy zastąpione są rolkami, a krążek piłką. W przeciwieństwie do hokeja na lodzie, mecz trwa nie 3 tercje, a 2 połowy po 20 minut, gra o 1 mniej, bo 4 zawodników, a sama rozgrywka jest mniej kontaktowa.

Jazda figurowa - letnia wersja łyżwiarstwa figurowego. Taniec na wrotkach jako forma rozrywki zdobył szczególną popularność w Ameryce Północnej, gdzie na wrotkowiskach organizowane są imprezy muzyczne z udziałem najlepszych DJ-ów. Najczęściej wykorzystuje się do niego tradycyjne wrotki dwuśladowe.

Freestyle - jedne z najbardziej widowiskowych konkurencji, wymagające wielu treningów, aby osiągnąć wysoki poziom umiejętności. Do freestyle'u zaliczają się różne odmiany slalomu oraz slajdy (ang. slide), czyli efektowne sposoby hamowania.

Jazda agresywna - skoki na rampie, ślizgi po poręczach i inne niebezpieczne ewolucje, dostarczające emocji zarówno zawodnikom jak i publiczności. Jedna z najczęściej pokazywanych dyscyplin w mediach.

Istnieje wiele innych dyscyplin wrotkarskich, w których organizowane są zawody i cały czas powstają nowe, czasem dosyć egzotyczne. Są to np. bladecross, czyli wyścig z przeszkodami, skoki wzwyż, przejazdy pod poprzeczką, skok w dal, catch-skating, czyli gra w berka, itd.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

DZIEŃ KOBIET w rytmie samby i bossa novy

DZIEŃ KOBIET w rytmie samby i bossa novy

Wyjątkowy głos Mietka Szcześniaka z towarzyszeniem akustycznych...

PORZĄDKI W GŁOWIE I W LODÓWCE

PORZĄDKI W GŁOWIE I W LODÓWCE

Może dla części z Was będę pisać dzisiaj o rzeczach oczywistych. Z moich...

Zlikwidowali „dziuplę" samochodową

Zlikwidowali „dziuplę" samochodową

Policjanci z wydziału kryminalnego z Piaseczna zlikwidowali kolejną dziuplę...

Imieniny Konstancji

Imieniny Konstancji

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na doroczne Imieniny Konstancji,...

Cafe Brasil – brazylijskie rytmy i flamenco w Domu Kultury

Cafe Brasil – brazylijskie rytmy i flamenco w Domu Kultury

8 lutego 2020 roku zapraszamy na koncert CAFE BRASIL, czyli porywający...

Dziennikarstwo obywatelskie

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Sąsiedzkie akcje nowością w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno

Chcemy być coraz bardziej „eko”, dlatego na popularności zyskują akcje...

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

My się ZIMY nie boimy - GRAMY DLA WOJTUSIA

W sobotę 25 stycznia 2020 r. na parkingu przed Szkołą w Uwielinach odbędzie...

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

Dzień Babci - nietypowe warsztaty w Prażmowie

21 stycznia o godz. 15.30 Urząd Gminy w Prażmowie zaprasza na nietypowe...

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Konkurs Architektoniczny na projekt BASENU KRYTEGO W PIASECZNIE

Gmina Piaseczno przy udziale warszawskiego  oddziału Stowarzyszenia...

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...