Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

XIII Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: wtorek, 18 czerwca 2013 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
Data wydarzenia: piątek, 21 czerwca 2013 - niedziela, 23 czerwca 2013
Miejsce: Piaseczno Godzina: 10:00

21 czerwca rozpocznie się trzydniowe święto teatru, połączone z festiwalem Indii w Piasecznie. Podczas Teatraliów zaprezentują się teatry lokalne i krajowe. Ponadto wszystkie wieczory umilą koncerty.

Program Piaseczyńskich Teatraliów Sobótkowych 2013 r.

  • 21 czerwca 2013r. (piątek)

godz. 10.00 - 12.00 - Scena dziecięca - teren Kościoła Św. Anny "Calineczka" - przedszkole Fantazja, "Bajka o smutnym osiołku" - przedszkole Świat Bajek, "Kopciuszek" - teatrzyk Horrorek, zabawy z teatrem ExPonad
godz. 20.30 - 21.30 - Koncert zespołu "Łysa Góra" (Piaseczno) - scena plenerowa - Rynek
godz. 21.30 - 22.00 - Spektakl "Noc Kupały" - grupa teatralna "Face To Face" (Zduńska Wola) - scena plenerowa - Rynek
godz. 22.15 - 23.00 - "Księżniczka Magdalena" wg. Witkacego - teatr ExPonad (Piaseczno), Skwer Kisiela
godz. 23.00 - 24.00 - Widowisko plenerowe "Giganci" - Teatr A (Gliwice) - parking ul. Sierakowskiego. Spektakl dla widzów dorosłych.

  • 22 czerwca 2013r. (sobota)

godz. 15.00 - 18.00 - Scena dziecięca - scena plenerowa - Rynek "Kopnięte bajki" - Szkoła Podstawowa Mysiadło, "Calineczka" - Szkoła Podstawowa Nowa Iwiczna, "Brzydkie Kaczątko" - Szkoła Podstawowa w Lesznowoli, "Czerwone Kapturki" - Szkoła Podstawowa Nr 72, "Calineczka" - Szkoła Podstawowa Nr 72, zabawy z teatrem ExPonad
godz. 20.30 - 21.30 - koncert - Maciej Turkowski z zespołem (Siedlce) - scena plenerowa - Rynek
godz. 22.00 - 23.00 - "W podróży" - teatr "Zgraja z Zielonej" (Piaseczno) - Skwer Kisiela
godz. 23.00 - 24.00 - Widowisko plenerowe "Pandora" - Teatr Formy (Wrocław) - parking ul. Sierakowskiego

  • 23 czerwca 2013r. (niedziela)

godz. 15.00 - 18.00 - Festiwal Indii: Bhajan - muzyczne wprowadzenie, tańce hinduskie, pokazy sztuki walki i magii, pokaz ćwiczeń jogi, Teatr - fragment Mahabharaty - Gita

Pierwszy dzień Teatraliów rozpocznie się o godz. 10.00 dziecięcymi występami teatralnymi. Wieczorna część festiwalu zacznie się o godz. 20.30 koncertem zespołu "Łysa Góra" na rynku miejskim.

"Łysa Góra" - to folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami "przeszkadzajek" i fletu. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.
Skład: Dorota Filipczak-Brzychcy (wokal), Marta Jędrzejczyk (wokal) Krystian "Chrystek" Jędrzejczyk (perkusja), Piotr "Mele" Maleszyk (gitara basowa), Krzysztof Rukat (gitara elektryczna), Grzegorz "Laser" Lasek (przeszkadzajki), Dawid Banasiuk (flet).

O godz. 23.00 na parkingu przy ul. Sierakowskiego z emocjonującym widowiskiem plenerowym wystąpi Teatr A z Gliwic. "GIGANCI"- bo tak się nazywa ten spektakl dla widzów dorosłych, to duże plenerowe przedsięwzięcie, dla którego kanwą staje się intrygujący biblijny passus o gigantach zaludniających u zarania dziejów ziemię. Archetypiczny wątek, obecny we wszystkich mitologiach świata, skłonił twórców do przygotowania widowiska opowiadającego “o limitach", nałożonych kondycji człowieka - limitach, które paradoksalnie określają jego wolność, a których przekraczanie (inflacja) prowadzi do tragedii. Spektakl plenerowy, przygotowany z rozmachem, wykorzystuje projekcje multimedialne, techniki lalkarskie (marionety), techniki fire-show, elementy tańca, ilustrację muzyczną (specjalnie na potrzeby tego widowiska powstał video-vocal Katarzyny Groniec).

Teatr A z Gliwic stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami awangardy teatralnej, sięga do polskiej tradycji, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi i staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się europejskim folklorem. Zespół niezmiennie szuka w swoich spektaklach Piękna i Sacrum. Podejmując ważne tematy stara się komunikować z widzem językiem jak najbardziej uniwersalnym. Wychodząc od spektakli dramatyczno-muzycznych Grupa wciąż poszukuje nowych form wyrazu - korzysta z języka teatru liturgicznego, ulicznego, nie stroni od groteski, szuka inspiracji w średniowiecznych misteriach - zmierzając nieuchronnie w kierunku teatru totalnego.

Sobotnią ucztę teatralną rozpocznie scena dziecięca. O godz. 20.30 zapraszamy na koncert Macieja Turkowskiego z zespołem na miejskim rynku. Lider grupy - Maciej Turkowski od 25 lat zajmuje się piosenką poetycką. Jako instruktor siedleckiego Domu Kultury pracuje z młodymi ludźmi przygotowując ich do przeglądów, festiwali i koncertów. Wychowankowie Maćka są między innymi laureatami krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki, rybnickiej OFPA, olsztyńskich Spotkań Zamkowych i Piaseczyńskiego Zlotu Piosenki Różnej. Zespół w obecnym składzie gra razem od trzech lat. W ich repertuarze znajdują się utwory własne do tekstów bardziej i mniej znanych autorów oraz zapożyczone, utrzymane w nurcie piosenki literackiej czy piosenki artystycznej. Jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych zespołu było wydanie w 2007 roku płyty "Tyle pragnień". Podczas Piaseczyńskich Teatraliów Sobótkowych na scenie plenerowej usłyszymy: Natalię Sisik, Annę Przedlacką, Jakuba Pawlaka, Pawła Odoszewskiego, Jędrzeja Goławskiego i Macieja Turkowskiego.

O godz. 23.00 kolejne spektakularne widowisko plenerowe - "Pandora" - w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. Zapraszamy na parking przy ul. Sierakowskiego w Piasecznie.

Teatr Formy - Scena Pantomimy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) istnieje od 1996, założony i prowadzony przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego. Interesuje ich współczesność i człowiek teraźniejszy - z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałością. Józef Markocki sięga po inspiracje literackie, a także po wspólne wielu kulturom mity i legendy. Operując międzynarodowym językiem gestu nie wymagającym tłumacza, z dużym powodzeniem gości na festiwalach w kraju i za granicą. Teatr występował w takich krajach jak: Szwecja, Holandia, Hiszpania, Rosja, Francja, Belgia, Białoruś, Słowacja, Austria, Węgry, Niemcy, Włochy, Serbia, Chorwacja, Iran, Ukraina, Gruzja.

"PANDORA" - spektakl ten powstał na kanwie dramatu "Wariat i Zakonnica" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Sztuka nie jest wierną ilustracją dramatu Witkiewicza, choćby dlatego, iż używa środków charakterystycznych dla teatru ruchu. Jest współczesną wizją człowieka uwięzionego i uwikłanego w słabości ludzkiej natury. Mityczna puszka Pandory jest zatem nie tylko symbolem niedoli ludzkiej, ale pełni tutaj rolę mikrokosmosu, w którym przyszło nam żyć. Bohaterowie doświadczają siebie również poprzez pryzmat indywidualnego spojrzenia i stają się mocni w swej słabości, która też staje się formą niewoli. Miłość, erotyka, pożądanie a nawet zbrodnia doskonała, pełnią tu rolę swoistego katharsis i prawdopodobnie są jedynymi drogami by opuścić Pandorę.

Trzeci, ostatni dzień Teatraliów poświęcony będzie w całości kulturze i tradycji Indii.

Serdecznie zapraszamy.


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Karawana rusza na Mazowsze

Karawana rusza na Mazowsze

Jak co roku w okresie letnim na Mazowsze wyrusza Karawana. Wędrujący Festiwal...

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

Podczas tego wyjątkowego koncertu artyści zaprezentują najpiękniejsze...

BOULE W konstancińskim PARKU

BOULE W konstancińskim PARKU

Zapraszamy na letni cykl zawodów w boule. Zapewniamy sprzęt i wsparcie...

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

HOT WATER COMPANY - Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej

W niedzielę, 11 sierpnia, godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na...

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO Big Band Rondo Konstancin

15 sierpnia 2019 roku z okazji Święta Wojska Polskiego w amfiteatrze...

Kino plenerowe w amfiteatrze

Kino plenerowe w amfiteatrze

W piątkowe wieczory lipca i sierpnia Konstanciński Dom Kultury zaprasza do...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...