Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Pomysł na nowy Józefosław

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 5 listopada 2013 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Gmina przystąpiła do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na dwóch obszarach należących do miejscowości Józefosław.

Pierwszy obszar ograniczony ulicami: Julianowską, Geodetów, Wilanowską a od północy południowymi granicami działek 106, 99/3 i 99/7 jest już na etapie prac planistycznych. Do drugiego, stanowiącego większego część Józefosławia obszaru, składać można do 26 listopada swoje wnioski.

- Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem - jak na zabudowanym obszarze, na dodatek w większości zagrodzonym wprowadzić usługi publiczne, skomunikować ze sobą wschodnią i zachodnią część miejscowości oraz wygospodarować tereny potrzebne do przygotowania skwerów i otwartych terenów rekreacyjnych. Otworzone są obecnie oferty przetargowe na rozbudowę Zespołu Szkół w Józefosławiu, uruchomiliśmy niedawno filię Centrum Kultury na tym obszarze, wkrótce przedstawimy nasze propozycje na zaaranżowanie terenów zielonych i stref wypoczynku. Wkrótce wybudowany zostanie chodnik i ścieżki rowerowe wzdłuż ulicy Julianowskiej, przystąpimy też to przebudowy ul. Geodetów - mówi Zdzisław Lis Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Józefosław od kilkunastu lat jest najdynamiczniej rozwijającą się podwarszawską miejscowością. Jednak w ślad za ofertą mieszkaniową developerów długo nie powstawała tam dobrej jakości przestrzeń publiczna czy infrastruktura społeczna pomagająca budować więzi lokalne.O pomoc w przygotowaniu analizy oraz propozycji kierunków, jakie można nadać działaniom na tym obszarze, urząd miasta zwrócił się do doświadczonej holenderskiej firmy RDH Architekci Urbaniści, która wcześniej przygotowała m.in. koncepcję zagospodarowania terenu targowiska i budowy nowej szkoły w centrum Piaseczna. Zdaniem Holendrów ważne jest, aby na Józefosław spojrzeć nie tylko przez pryzmat jego problemów, ale też przede wszystkim istniejących jeszcze możliwości.

Z jednej strony miejscowość ta jest słabo skomunikowana, brakuje w niej punktów usługowych oraz przestrzeni publicznej, mieszkańcy nie są zintegrowani i wielu z nich nie czuje relacji z miejscem zamieszkania. Z drugiej strony Józefosław okala Las Kabacki, który stanowić może dopełnienie lokalnej oferty miejsc aktywnego wypoczynku, są też jeszcze tereny możliwe do przekształcenia, tak aby odzyskać lokalny klimat i wydobyć atuty związane z życiem w małej, dobrze zorganizowanej lokalizacji.

Zachęcamy, zwłaszcza mieszkańców Józefosławia do zapoznania się koncepcją RDH na stronie internetowej urzędu www.piaseczno.eu. - Wizja Holendrów może być materiałem wyjściowym do rozmów nad zapisami planu, aczkolwiek niektóre pomysły mogą wydawać się kontrowersyjne. Dlatego zachęcam do czynnego udziału w konsultacjach - mówi Daniel Putkiewicz zastępca burmistrza. - Chciałbym, aby jak najwięcej pomysłów mieszkańców znalazło odzwierciedlenie w nowym planie zagospodarowania, a sama praca nad planem była podstawą do dyskusji o tożsamości i przyszłości Józefosławia - dodaje.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: Marta Precht
Dodano: niedziela, 5 października 2014
A co z Julianowem?Jesteśmy syjamscy.\Brakuje tu małego bazarku, gdzie mozna kupić owoce, jarzyny i kwiaty po niższych cenach.
1
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

12 lipca. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Góry Kalwarii

Oddalona od Warszawy o zaledwie 20 km Góra Kalwaria na mapie LOTTO Poland Bike...

Zostań właścicielem wozu strażackiego

Zostań właścicielem wozu strażackiego

Gmina Konstancin-Jeziorna wystawiła na sprzedaż wóz strażacki, który...

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

Z myślą o pacjentach cierpiących na nietolerancję, alergię lub...

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

Do policyjnej celi trafił 45-letni mężczyzna który dwukrotnie dokonał...

I Mazowiecki Jarmark Rzemiosł Dawnych i Rękodzieła

I Mazowiecki Jarmark Rzemiosł Dawnych i Rękodzieła

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020 r. na terenie pchlego...

Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2020

Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2020

W lipcowe i sierpniowe piątkowe wieczory zapraszamy na kolejny cykl kina pod...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...