Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Pomysł na nowy Józefosław

Kategorie: Aktualności
Utworzone: wtorek, 5 listopada 2013 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Gmina przystąpiła do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na dwóch obszarach należących do miejscowości Józefosław.

Pierwszy obszar ograniczony ulicami: Julianowską, Geodetów, Wilanowską a od północy południowymi granicami działek 106, 99/3 i 99/7 jest już na etapie prac planistycznych. Do drugiego, stanowiącego większego część Józefosławia obszaru, składać można do 26 listopada swoje wnioski.

- Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem - jak na zabudowanym obszarze, na dodatek w większości zagrodzonym wprowadzić usługi publiczne, skomunikować ze sobą wschodnią i zachodnią część miejscowości oraz wygospodarować tereny potrzebne do przygotowania skwerów i otwartych terenów rekreacyjnych. Otworzone są obecnie oferty przetargowe na rozbudowę Zespołu Szkół w Józefosławiu, uruchomiliśmy niedawno filię Centrum Kultury na tym obszarze, wkrótce przedstawimy nasze propozycje na zaaranżowanie terenów zielonych i stref wypoczynku. Wkrótce wybudowany zostanie chodnik i ścieżki rowerowe wzdłuż ulicy Julianowskiej, przystąpimy też to przebudowy ul. Geodetów - mówi Zdzisław Lis Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Józefosław od kilkunastu lat jest najdynamiczniej rozwijającą się podwarszawską miejscowością. Jednak w ślad za ofertą mieszkaniową developerów długo nie powstawała tam dobrej jakości przestrzeń publiczna czy infrastruktura społeczna pomagająca budować więzi lokalne.O pomoc w przygotowaniu analizy oraz propozycji kierunków, jakie można nadać działaniom na tym obszarze, urząd miasta zwrócił się do doświadczonej holenderskiej firmy RDH Architekci Urbaniści, która wcześniej przygotowała m.in. koncepcję zagospodarowania terenu targowiska i budowy nowej szkoły w centrum Piaseczna. Zdaniem Holendrów ważne jest, aby na Józefosław spojrzeć nie tylko przez pryzmat jego problemów, ale też przede wszystkim istniejących jeszcze możliwości.

Z jednej strony miejscowość ta jest słabo skomunikowana, brakuje w niej punktów usługowych oraz przestrzeni publicznej, mieszkańcy nie są zintegrowani i wielu z nich nie czuje relacji z miejscem zamieszkania. Z drugiej strony Józefosław okala Las Kabacki, który stanowić może dopełnienie lokalnej oferty miejsc aktywnego wypoczynku, są też jeszcze tereny możliwe do przekształcenia, tak aby odzyskać lokalny klimat i wydobyć atuty związane z życiem w małej, dobrze zorganizowanej lokalizacji.

Zachęcamy, zwłaszcza mieszkańców Józefosławia do zapoznania się koncepcją RDH na stronie internetowej urzędu www.piaseczno.eu. - Wizja Holendrów może być materiałem wyjściowym do rozmów nad zapisami planu, aczkolwiek niektóre pomysły mogą wydawać się kontrowersyjne. Dlatego zachęcam do czynnego udziału w konsultacjach - mówi Daniel Putkiewicz zastępca burmistrza. - Chciałbym, aby jak najwięcej pomysłów mieszkańców znalazło odzwierciedlenie w nowym planie zagospodarowania, a sama praca nad planem była podstawą do dyskusji o tożsamości i przyszłości Józefosławia - dodaje.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: Marta Precht
Dodano: niedziela, 5 października 2014
A co z Julianowem?Jesteśmy syjamscy.\Brakuje tu małego bazarku, gdzie mozna kupić owoce, jarzyny i kwiaty po niższych cenach.
1
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Wtorek Jazzowy - Rafał Sarnecki Quartet feat. Lucas Pino

Wtorek Jazzowy - Rafał Sarnecki Quartet feat. Lucas Pino

3 grudnia 2019 r. o godz. 20.00 Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza na...

CALVARY GOSPEL PO RAZ DZIESIĄTY

CALVARY GOSPEL PO RAZ DZIESIĄTY

1 grudnia 2019 r. odbędzie się jubileuszowy, dziesiąty festiwal Calvary...

DIETA PRZECIWNOWOTWOROWA – ZACZNIJ OD DZISIAJ

DIETA PRZECIWNOWOTWOROWA – ZACZNIJ OD DZISIAJ

Ponad milion Polaków choruje na nowotwory. Szacuje się, że ok 30%...

Hack and Frytke i NOISENSE wystąpią na koncercie z cyklu KONTAKT

Hack and Frytke i NOISENSE wystąpią na koncercie z cyklu KONTAKT

22 listopada 2019 roku odbędzie się koncert z cyklu KONTAKT, podczas...

Jarmark Świąteczny w Lesznowoli

Jarmark Świąteczny w Lesznowoli

7 grudnia br. przed Urzędem Gminy w Lesznowoli pojawi się Wioska Św....

Happening Mikołajkowy Fundacji “Pomóż Dorosnąć”

Happening Mikołajkowy Fundacji “Pomóż Dorosnąć”

1 grudnia 2019 roku odbędzie się 16. Happening Mikołajkowy Fundacji Pomóż...

Dziennikarstwo obywatelskie

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących...

Dron dla OSP Jazgarzew

Dron dla OSP Jazgarzew

Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał Gminie Piaseczno dotację w...

Szukamy moderatora DKK!

Szukamy moderatora DKK!

W Bibliotece Głównej w CEM powstaje Dyskusyjny Klub Książki...

KOBIECE PIASECZNO – SPOTKANIE Z DOROTĄ GODZINĄ

KOBIECE PIASECZNO – SPOTKANIE Z DOROTĄ GODZINĄ

W środę 13 listopada 2019 r. o godz. 19.00 Centrum Kultury w Piaseczna...

Wygraj czyste powietrze! Loteria z oczyszczaczami powietrza do zdobycia

Wygraj czyste powietrze! Loteria z oczyszczaczami powietrza do zdobycia

4 listopada rusza jesienna loteria w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Fani...