Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

NBP wprowadza do obiegu nowe banknoty

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 7 kwietnia 2014

7 kwietnia 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął już wysyłkę ulotek informacyjnych "Bezpieczne pieniądze"wraz ze standardową korespondencją do ponad 8,5 miliona osób. 

Docierają do nas liczne sygnały, że nasi klienci chwalą kolportaż informacji NBP o nowych zabezpieczeniach banknotów w korespondencji ZUS. Dla nas zaś ważnym jest, aby grupa starszych klientów ZUS była dobrze i jak najszerzej poinformowana o nowych zabezpieczeniach polskich banknotów, to oni bowiem najczęściej narażeni są na rożne próby fałszerstw i oszustw - wyjaśnia Michał Jonczyński, członek zarządu ZUS.

Informację z ZUS wraz z ulotką otrzymało już ponad 2 miliony adresatów.

W działania informacyjne włączyły się też: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Policja, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. W ramach tej współpracy komunikat o modernizacji zabezpieczeń będzie przekazywany przez urzędy, izby skarbowe i izby celne, a także polskie ambasady za granicą, komisariaty oraz kantory.

Wsparcie kampanii zadeklarowała też liczna grupa partnerów komercyjnych, wśród których znajdują się największe sieci sklepów. Będą one dystrybuowały w swoich placówkach ulotki i plakaty o zabezpieczeniach banknotów oraz prezentowały spoty informacyjne. Komunikaty o modernizacji banknotów pojawią się także w niektórych sieciach bankomatów oraz komunikacji miejskiej.

Kampanię wesprą również media, przede wszystkim publiczne - Telewizja Polska i Polskie Radio. W ramach kampanii społecznej od 24 marca przez kilka kolejnych tygodni będą one emitować na swoich antenach spoty przygotowane przez NBP. Natomiast 7 kwietnia Gazeta Wyborcza dołączy do wydania ogólnopolskiego ulotkę objaśniającą najważniejsze zmiany w zabezpieczeniach banknotów.

Na stronie internetowej kampanii pod adresem www.nbp.pl/bezpiecznepieniadze umieszczone zostały materiały informacyjne oraz kurs o zmodernizowanych zabezpieczeniach banknotów. W kanale telewizyjnym NBP w serwisie youtube.com są już dostępne spoty radiowe i telewizyjne przygotowane do emisji w ramach kampanii.

NBP przygotował również zaktualizowaną aplikację mobilną na urządzenia Android oraz Apple iOS - NBP Safe, dzięki której będzie można w prosty sposób nauczyć się, jak rozpoznawać autentyczność banknotów. Aplikacja umożliwia także sprawdzenie aktualnych średnich kursów walut NBP i jest już dostępna za darmo w sklepie Google Play oraz App Store - mówi Marcin Kaszuba, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP. 

Zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z  obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony, a żaden ze zmodernizowanych banknotów nie trafi do obiegu przed 7 kwietnia 2014 r.

Co warto zapamiętać?

  • 7 kwietnia, NBP zacznie zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym zaczną się one pojawiać w powszechnym obiegu;
  • jest to operacja czysto techniczna - wizerunki nie ulegną znaczącej zmianie, zmienią się jedynie zabezpieczenia;
  • obecne banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym;
  • banknot o nominale 200 zł nie podlega na razie modernizacji, niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: aha
Dodano: poniedziałek, 7 kwietnia 2014
Jakieś takie smutniejsze wydają się. No ale za jakiś czas się opatrzą i będzie git.
1
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

0ddaj KREW i uratuj komuś ŻYCIE

0ddaj KREW i uratuj komuś ŻYCIE

We wtorek 28 lipca na parkingu przed Urzędem Gminy Lesznowola odbędzie się...

Uporządkowanie terenu pod Park Redutowa – konsultacje

Uporządkowanie terenu pod Park Redutowa – konsultacje

Na terenie zielonym u zbiegu ulic Jaremy, Okrężnej i Redutowej w Piasecznie...

Melodie słonecznej Italii

Melodie słonecznej Italii

W niedzielę, 26 lipca 2020 r. o godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury...

Rysujemy Hugonówkę

Rysujemy Hugonówkę

Zapraszamy na jednodniowy plener, podczas którego zmierzymy się z...

Przywrócenie trasy podstawowej linii 739 oraz L39 w Józefosławiu i Julianowie

Przywrócenie trasy podstawowej linii 739 oraz L39 w Józefosławiu i Julianowie

W związku z zakończeniem remontu przez PGNiG Termika przejazdu kolejowego w...

Od złego parkowania do policyjnej celi

Od złego parkowania do policyjnej celi

Dzielnicowi z Konstancina-Jeziorny zatrzymali 21-letniego mieszkańca...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...