Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Piasecznie

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 8 sierpnia 2014 Autor: Komunikat przygotował Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno Źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Przykładowa wizualizacja obiektu

Gmina Piaseczno wywiązując się z założeń ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013, poz. 1399 ze zm.) i idąc w ślad innych miast przystąpiła do działań związanych z powstaniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest kolejnym etapem wdrażania nowoczesnego i zintegrowanego systemu gospodarki odpadami, którego celem jest m.in. zapewnienie możliwości selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Dodatkowo w PSZOK Piaseczno zbierane będą odpady opakowaniowe, zużyte opony, popioły z palenisk domowych i odpady zielone. Budowa PSZOK zdecydowanie polepszy i usprawni system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy. Będzie też ułatwieniem dla mieszkańców wytwarzających odpady tzw. problemowe.

Z obiektu PSZOK Piaseczno będą mogli korzystać mieszkańcy Gminy Piaseczno. Mieszkańcy dostarczając odpady do punktu selektywnej zbiórki nie będą ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ ich odebranie w punkcie jest wliczone w opłatę za gospodarowanie odpadami.

Istotnym jest efekt ekologiczny budowy i eksploatacji obiektu, który polegał będzie na wydzieleniu przez mieszkańców i przeznaczeniu do odpowiedniego sposobu odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania odpadów, które ze względu na swoją wielkość (np. meble) lub właściwości fizyko - chemiczne (np. świetlówki) nie powinny znaleźć się w standardowych pojemnikach systemu bezpośredniej zbiórki z gospodarstw domowych.

Dodatkowo PSZOK będzie pełnił funkcje edukacyjną. W zlokalizowanym na terenie budynku edukacyjnym prowadzone będą zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Piasecznie jest przedsięwzięciem realizowanym w północnej części miasta Piaseczno, przy ul. Energetycznej, na działce nr 18/18.

Teren działki zgodnie z zapisami MPZP został oznaczony symbolem 1 P-S z przeznaczeniem do produkcji i składów z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska ustalonych w MPZP. Działkę otaczają tereny produkcji, składów, magazynów i usług, a także od strony północno - zachodniej tereny stacji elektroenergetycznej.

Obiekt Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych Piaseczno planowany jest według najlepszych wzorców z krajów o wysokich standardach ochrony środowiska oraz według sprawdzonych rozwiązań spełniających kryterium funkcjonalności obiektu i bezpieczeństwa jego użytkowników oraz pracowników.

Głównym obiektem technologicznym PSZOK Piaseczno będzie Platforma z funkcją rozładunkowo - magazynową. Na górnym poziomie rampy mieszkańcy Gminy Piaseczno będą mogli wyładować do położonych niżej przy rampie kontenerów większość odpadów o dużej masie oraz frakcji wielkogabarytowych. Dodatkowo, w specjalnie do tego przeznaczonym Punkcie, mieszkańcy będą mieli możliwość pozostawić odpady takie jak farby, lakiery, rozpuszczalniki, baterie, świetlówki itd. Wszystkie kontenery, pojemniki i pomieszczenia będą odpowiednio opisane.

Wyznaczone zostaną również miejsca na pozostawianie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (w podziale na frakcje według specyfikacji). Na terenie PSZOK, w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, mieszkańcy będą mogli pozostawić przedmioty, które z kolei będą mogły być wykorzystane przez innych np. stare ale działające urządzenia, sprzęt sportowy, meble, książki i tekstylia.  

W wydzielonym obszarze placów magazynowych będzie możliwość deponowania zużytych opon samochodowych

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Komunikat w sprawie Wójta Gminy Lesznowola

Szanowni Mieszkańcy Gminy Lesznowola!W związku z ostatnimi doniesieniami...

Spacerkiem po CEM

Spacerkiem po CEM

Zapraszamy 10 lipca na zwiedzanie nowego obiektu Centrum...

11-latek wjechał hulajnogą wprost pod samochód

11-latek wjechał hulajnogą wprost pod samochód

11-letni chłopak nie zachował podstawowych zasad bezpieczeństwa i wjechał...

Nightskating Piaseczno #3

Nightskating Piaseczno #3

Zapraszamy na drugi w tym sezonie przejazd Nightskating Piaseczno. Spotykamy...

Dni Tarczyna

Dni Tarczyna

6 lipca 2019 r. zapraszamy na Dni Tarczyna...

Bajkowy zakątek

Bajkowy zakątek

10 lipca 2019 r. Centrum Kultury zaprasza dzieci na Bajkowy Zakątek, podczas...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...