Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Piasecznie

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 8 sierpnia 2014 Autor: Komunikat przygotował Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno Źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Przykładowa wizualizacja obiektu

Gmina Piaseczno wywiązując się z założeń ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013, poz. 1399 ze zm.) i idąc w ślad innych miast przystąpiła do działań związanych z powstaniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jest kolejnym etapem wdrażania nowoczesnego i zintegrowanego systemu gospodarki odpadami, którego celem jest m.in. zapewnienie możliwości selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Dodatkowo w PSZOK Piaseczno zbierane będą odpady opakowaniowe, zużyte opony, popioły z palenisk domowych i odpady zielone. Budowa PSZOK zdecydowanie polepszy i usprawni system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy. Będzie też ułatwieniem dla mieszkańców wytwarzających odpady tzw. problemowe.

Z obiektu PSZOK Piaseczno będą mogli korzystać mieszkańcy Gminy Piaseczno. Mieszkańcy dostarczając odpady do punktu selektywnej zbiórki nie będą ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ ich odebranie w punkcie jest wliczone w opłatę za gospodarowanie odpadami.

Istotnym jest efekt ekologiczny budowy i eksploatacji obiektu, który polegał będzie na wydzieleniu przez mieszkańców i przeznaczeniu do odpowiedniego sposobu odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania odpadów, które ze względu na swoją wielkość (np. meble) lub właściwości fizyko - chemiczne (np. świetlówki) nie powinny znaleźć się w standardowych pojemnikach systemu bezpośredniej zbiórki z gospodarstw domowych.

Dodatkowo PSZOK będzie pełnił funkcje edukacyjną. W zlokalizowanym na terenie budynku edukacyjnym prowadzone będą zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Piasecznie jest przedsięwzięciem realizowanym w północnej części miasta Piaseczno, przy ul. Energetycznej, na działce nr 18/18.

Teren działki zgodnie z zapisami MPZP został oznaczony symbolem 1 P-S z przeznaczeniem do produkcji i składów z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska ustalonych w MPZP. Działkę otaczają tereny produkcji, składów, magazynów i usług, a także od strony północno - zachodniej tereny stacji elektroenergetycznej.

Obiekt Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych Piaseczno planowany jest według najlepszych wzorców z krajów o wysokich standardach ochrony środowiska oraz według sprawdzonych rozwiązań spełniających kryterium funkcjonalności obiektu i bezpieczeństwa jego użytkowników oraz pracowników.

Głównym obiektem technologicznym PSZOK Piaseczno będzie Platforma z funkcją rozładunkowo - magazynową. Na górnym poziomie rampy mieszkańcy Gminy Piaseczno będą mogli wyładować do położonych niżej przy rampie kontenerów większość odpadów o dużej masie oraz frakcji wielkogabarytowych. Dodatkowo, w specjalnie do tego przeznaczonym Punkcie, mieszkańcy będą mieli możliwość pozostawić odpady takie jak farby, lakiery, rozpuszczalniki, baterie, świetlówki itd. Wszystkie kontenery, pojemniki i pomieszczenia będą odpowiednio opisane.

Wyznaczone zostaną również miejsca na pozostawianie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (w podziale na frakcje według specyfikacji). Na terenie PSZOK, w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, mieszkańcy będą mogli pozostawić przedmioty, które z kolei będą mogły być wykorzystane przez innych np. stare ale działające urządzenia, sprzęt sportowy, meble, książki i tekstylia.  

W wydzielonym obszarze placów magazynowych będzie możliwość deponowania zużytych opon samochodowych

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Gala Kickboxingu Piaseczno Fight Night VIII 2019

Gala Kickboxingu Piaseczno Fight Night VIII 2019

5 października 2019 roku o godz. 19.00 odbędzie się Gala Kickboxingu...

Wtorek Jazzowy – Milo Kurtis Ensamble

Wtorek Jazzowy – Milo Kurtis Ensamble

22 października 2019 roku odbędzie się koncert Milo Kurtis Ensamble, w...

MARATON Z PIĘKNĄ HISTORIĄ

MARATON Z PIĘKNĄ HISTORIĄ

W minioną sobotę setki zawodniczek i zawodników ścigały się na rowerach...

Nostalgiczny Pociąg Specjalny w Piasecznie

Nostalgiczny Pociąg Specjalny w Piasecznie

17 października 2019 roku do Piaseczna przybędzie NOSTALGICZNY POCIĄG...

WTOREK Z SATYRĄ – KABARET O.T.T.O

WTOREK Z SATYRĄ – KABARET O.T.T.O

5 października 2019 r. o godz. 20:00 Centrum Kultury zaprasza na WTOREK...

Gdzie na niedzielny obiad poza domem?

Gdzie na niedzielny obiad poza domem?

Niedzielny obiad to doskonała okazja do rodzinnego spotkania poza domem....

Dziennikarstwo obywatelskie

Dzień Bezpiecznego Komputera

Dzień Bezpiecznego Komputera

19 października 2019 r. o godz. 11.00 Biblioteka Publiczna w Piasecznie i...

Gdzie na niedzielny obiad poza domem?

Gdzie na niedzielny obiad poza domem?

Niedzielny obiad to doskonała okazja do rodzinnego spotkania poza domem....

Aktualizacja - Zamknięcie skrzyżowania ulicy Dworcowej z Jana Pawła II od 1 października

Aktualizacja - Zamknięcie skrzyżowania ulicy Dworcowej z Jana Pawła II od 1 października

1 października nastąpi całkowite zamknięcie jednego z najważniejszych...

CZY WIDZIELIŚCIE JUŻ ZMIANY? ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE 28 WRZEŚNIA

CZY WIDZIELIŚCIE JUŻ ZMIANY? ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE 28 WRZEŚNIA

AM! To pierwsze słowo, które kierujemy do małego dziecka karmiąc je i...

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...