Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Projekt domu z garażem, czy też bez?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 12 września 2014

Na chęć posiadania garażu, czy też nie, zawsze wpływa kilka czynników. Główny z nich to potrzeby inwestora, ale ważne są też uwarunkowania terenu i wielkość działki.

Jeśli zdecydujemy się na garaż, najlepiej aby był to garaż wbudowany w bryłę budynku, ponieważ jest on o wiele tańszy w budowie, a dodatkowo tańsza jest eksploatacja takiego rodzaju garażu. Co równie istotne nie zabiera on wówczas dodatkowej części działki. Czym mniej miejsca zajmie garaż, tym więcej miejsca będzie m.in. na ogród. Dodatkowo w takim przypadku dostęp do garażu jest bardzo wygodny, ponieważ wystarczy umiejscowione wewnątrz domu przejście komunikacyjne między domem, a garażem.

Garaż może pełnić wiele funkcji, między innymi może być składzikiem, w którym na półeczkach można trzymać kartony z mniej potrzebnymi przedmiotami, jak również narzędzia ogrodowe, czy też sprzęty typu rower, wózek dziecięcy. Niektórzy użytkownicy tworzą w garażu mini zakład mechaniczny, lub warsztat na swoje własne potrzeby.

Jeśli posiadamy garaż wbudowany w bryłę budynku, wówczas zyskujemy dodatkową powierzchnię nad garażem, którą można przekształcić w pokój gościnny, dodatkową łazienkę, garderobę, czy też gabinet lub też pokój zabaw dla dzieci. Ważna jest w tym przypadku konstrukcja więźby dachowej. Na tej podstawie można ocenić ,co możemy wykonać nad powierzchnią garażu. Jeśli od początku wiemy, co chcemy stworzyć nad garażem, należy dopilnować aby więźba miała prawidłową konstrukcję.

Z całą pewnością do zalet garażu, który wpisany jest w bryłę domu, należą:

  1. bezpośredni dostęp do pomieszczeń mieszkalnych,
  2. duża oszczędność miejsca, który można przeznaczyć chociażby na ogród,
  3. garaż taki jest o wiele bardziej opłacalny w budowie,
  4. możliwość wykorzystania dodatkowej powierzchni nad garażem.

 

Tak, aby nie zabierać słońca pomieszczeniom, które go potrzebują najlepiej aby garaż był usytuowany od północne strony, czyli tej najmniej słonecznej. Garaż musi być też ocieplony minimum 6 cm styropianu, a to dlatego, ponieważ jest z reguły nie ogrzewany i może wychładzać pomieszczenia, które znajdują się obok niego.

Garaż musi mieć także bardzo sprawną instalację wentylacyjną. Samochód to spaliny, opary i inne szkodliwe związki, dlatego tak istotna jest prawidłowa wentylacja. Jeśli nie zostanie zachowana, spaliny i nieprzyjemne zapach mogą przenikać do wnętrza domu i stwarzać dyskomfort użytkowania.

Jeśli garaż posiada dwa stanowiska, projekt musi być wyjątkowo staranny, ponieważ istnieje ryzyko, że tak duży garaż może zachwiać wyglądem budynku i stworzyć wrażenie, że to powierzchnia mieszkalna jest dodatkiem do garażu, a nie odwrotnie.

Projekty domów bez garażu są mniej popularne, ale i zainteresowani projektem bez garażu znajdą ciekawe oferty domów, zwłaszcza że nie każdy chce mieć garaż przy domu, a i nie każdy jest zmotoryzowany. Dodatkowo, jeśli działka jest niewielkich rozmiarów, szkoda miejsca na garaż. Wiele osób rezygnując z garażu na jego miejscu, tworzy dodatkowe pomieszczenie, przeznaczone na pokój, gabinet, czy też miejsce zabaw dla dzieci. Garaż to spory wydatek i część ludzi nie chce przeznaczać pieniędzy na pomieszczenie, którego zadaniem będzie tylko przechowywanie auta. Część decyduje się na wzniesienie wiaty lub też stawia samochód przed domem, czy też z boku działki, zwłaszcza jeśli ma ona większą powierzchnię.

Budując dom bez garażu należy pamiętać, że w związku z tym część powierzchni mieszkalnej będzie musiała zostać wydzielona pod pomieszczenie gospodarcze, gdzie zmieści się kotłownia, piec, bojler. W przypadku domu z garażem, urządzenia te znajdują się w wydzielonej części garażu, poza częścią mieszkalną.

Jeśli zakupiony zostanie projekt z garażem, a jakiś czas później, jeszcze przed przystąpieniem do budowy, przyszli użytkownicy będą chcieli z niego zrezygnować, jest to oczywiście możliwe. Każdy projekt z garażem można przekształcić na drugi, bez garażu. Architekt nanosi wszelkie niezbędne obliczenia oraz tworzy dokumentację i garaż zostaje z projektu usunięty lub też zmienia swoje przeznaczenie, np. na kolejny pokój.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Wtorek Jazzowy – Milo Kurtis Ensamble

Wtorek Jazzowy – Milo Kurtis Ensamble

22 października 2019 roku odbędzie się koncert Milo Kurtis Ensamble, w...

Gala Kickboxingu Piaseczno Fight Night VIII 2019

Gala Kickboxingu Piaseczno Fight Night VIII 2019

5 października 2019 roku o godz. 19.00 odbędzie się Gala Kickboxingu...

MARATON Z PIĘKNĄ HISTORIĄ

MARATON Z PIĘKNĄ HISTORIĄ

W minioną sobotę setki zawodniczek i zawodników ścigały się na rowerach...

Nostalgiczny Pociąg Specjalny w Piasecznie

Nostalgiczny Pociąg Specjalny w Piasecznie

17 października 2019 roku do Piaseczna przybędzie NOSTALGICZNY POCIĄG...

Śmiertelne potrącenie rowerzysty! Apelujemy o ostrożność na drogach!

Śmiertelne potrącenie rowerzysty! Apelujemy o ostrożność na drogach!

Policjanci wraz z prokuratorem wyjaśniają przyczynę wypadku drogowego ...

WTOREK Z SATYRĄ – KABARET O.T.T.O

WTOREK Z SATYRĄ – KABARET O.T.T.O

5 października 2019 r. o godz. 20:00 Centrum Kultury zaprasza na WTOREK...

Dziennikarstwo obywatelskie

Dzień Bezpiecznego Komputera

Dzień Bezpiecznego Komputera

19 października 2019 r. o godz. 11.00 Biblioteka Publiczna w Piasecznie i...

Gdzie na niedzielny obiad poza domem?

Gdzie na niedzielny obiad poza domem?

Niedzielny obiad to doskonała okazja do rodzinnego spotkania poza domem....

Aktualizacja - Zamknięcie skrzyżowania ulicy Dworcowej z Jana Pawła II od 1 października

Aktualizacja - Zamknięcie skrzyżowania ulicy Dworcowej z Jana Pawła II od 1 października

1 października nastąpi całkowite zamknięcie jednego z najważniejszych...

CZY WIDZIELIŚCIE JUŻ ZMIANY? ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE 28 WRZEŚNIA

CZY WIDZIELIŚCIE JUŻ ZMIANY? ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE 28 WRZEŚNIA

AM! To pierwsze słowo, które kierujemy do małego dziecka karmiąc je i...

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...