Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Projekt domu z garażem, czy też bez?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 12 września 2014

Na chęć posiadania garażu, czy też nie, zawsze wpływa kilka czynników. Główny z nich to potrzeby inwestora, ale ważne są też uwarunkowania terenu i wielkość działki.

Jeśli zdecydujemy się na garaż, najlepiej aby był to garaż wbudowany w bryłę budynku, ponieważ jest on o wiele tańszy w budowie, a dodatkowo tańsza jest eksploatacja takiego rodzaju garażu. Co równie istotne nie zabiera on wówczas dodatkowej części działki. Czym mniej miejsca zajmie garaż, tym więcej miejsca będzie m.in. na ogród. Dodatkowo w takim przypadku dostęp do garażu jest bardzo wygodny, ponieważ wystarczy umiejscowione wewnątrz domu przejście komunikacyjne między domem, a garażem.

Garaż może pełnić wiele funkcji, między innymi może być składzikiem, w którym na półeczkach można trzymać kartony z mniej potrzebnymi przedmiotami, jak również narzędzia ogrodowe, czy też sprzęty typu rower, wózek dziecięcy. Niektórzy użytkownicy tworzą w garażu mini zakład mechaniczny, lub warsztat na swoje własne potrzeby.

Jeśli posiadamy garaż wbudowany w bryłę budynku, wówczas zyskujemy dodatkową powierzchnię nad garażem, którą można przekształcić w pokój gościnny, dodatkową łazienkę, garderobę, czy też gabinet lub też pokój zabaw dla dzieci. Ważna jest w tym przypadku konstrukcja więźby dachowej. Na tej podstawie można ocenić ,co możemy wykonać nad powierzchnią garażu. Jeśli od początku wiemy, co chcemy stworzyć nad garażem, należy dopilnować aby więźba miała prawidłową konstrukcję.

Z całą pewnością do zalet garażu, który wpisany jest w bryłę domu, należą:

  1. bezpośredni dostęp do pomieszczeń mieszkalnych,
  2. duża oszczędność miejsca, który można przeznaczyć chociażby na ogród,
  3. garaż taki jest o wiele bardziej opłacalny w budowie,
  4. możliwość wykorzystania dodatkowej powierzchni nad garażem.

 

Tak, aby nie zabierać słońca pomieszczeniom, które go potrzebują najlepiej aby garaż był usytuowany od północne strony, czyli tej najmniej słonecznej. Garaż musi być też ocieplony minimum 6 cm styropianu, a to dlatego, ponieważ jest z reguły nie ogrzewany i może wychładzać pomieszczenia, które znajdują się obok niego.

Garaż musi mieć także bardzo sprawną instalację wentylacyjną. Samochód to spaliny, opary i inne szkodliwe związki, dlatego tak istotna jest prawidłowa wentylacja. Jeśli nie zostanie zachowana, spaliny i nieprzyjemne zapach mogą przenikać do wnętrza domu i stwarzać dyskomfort użytkowania.

Jeśli garaż posiada dwa stanowiska, projekt musi być wyjątkowo staranny, ponieważ istnieje ryzyko, że tak duży garaż może zachwiać wyglądem budynku i stworzyć wrażenie, że to powierzchnia mieszkalna jest dodatkiem do garażu, a nie odwrotnie.

Projekty domów bez garażu są mniej popularne, ale i zainteresowani projektem bez garażu znajdą ciekawe oferty domów, zwłaszcza że nie każdy chce mieć garaż przy domu, a i nie każdy jest zmotoryzowany. Dodatkowo, jeśli działka jest niewielkich rozmiarów, szkoda miejsca na garaż. Wiele osób rezygnując z garażu na jego miejscu, tworzy dodatkowe pomieszczenie, przeznaczone na pokój, gabinet, czy też miejsce zabaw dla dzieci. Garaż to spory wydatek i część ludzi nie chce przeznaczać pieniędzy na pomieszczenie, którego zadaniem będzie tylko przechowywanie auta. Część decyduje się na wzniesienie wiaty lub też stawia samochód przed domem, czy też z boku działki, zwłaszcza jeśli ma ona większą powierzchnię.

Budując dom bez garażu należy pamiętać, że w związku z tym część powierzchni mieszkalnej będzie musiała zostać wydzielona pod pomieszczenie gospodarcze, gdzie zmieści się kotłownia, piec, bojler. W przypadku domu z garażem, urządzenia te znajdują się w wydzielonej części garażu, poza częścią mieszkalną.

Jeśli zakupiony zostanie projekt z garażem, a jakiś czas później, jeszcze przed przystąpieniem do budowy, przyszli użytkownicy będą chcieli z niego zrezygnować, jest to oczywiście możliwe. Każdy projekt z garażem można przekształcić na drugi, bez garażu. Architekt nanosi wszelkie niezbędne obliczenia oraz tworzy dokumentację i garaż zostaje z projektu usunięty lub też zmienia swoje przeznaczenie, np. na kolejny pokój.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Zatrzymani podczas transakcji narkotykowej

Zatrzymani podczas transakcji narkotykowej

Policjanci z komisariatu w Konstancinie- Jeziornie na „gorącym" zatrzymali...

Zatrzymani tuż po kradzieży

Zatrzymani tuż po kradzieży

Policjanci z komisariatu w Konstancinie- Jeziornie „na gorącym" zatrzymali...

Audi skradzione w Szwecji wróci z Piaseczna do właściciela w Ystad

Audi skradzione w Szwecji wróci z Piaseczna do właściciela w Ystad

Policjanci służby dyżurnej z Komendy Powiatowej Policji z Piaseczna,...

Połączyły ich zarzuty za "Hulajnogi i ekspresy do kawy"

Połączyły ich zarzuty za "Hulajnogi i ekspresy do kawy"

Co łączy hulajnogę z ekspresem do kawy? W tym przypadku były to zarzuty...

Apelujemy o pomoc w ustaleniu tożsamości ofiary wypadku kolejowego

Apelujemy o pomoc w ustaleniu tożsamości ofiary wypadku kolejowego

Policjanci z wydziału dochodzeniowo - śledczego ustalają okoliczności oraz...

Ujawniono nielegalne składowiska odpadów chemicznych!

Ujawniono nielegalne składowiska odpadów chemicznych!

Policjanci ujawnili dwa nielegalne składowiska płynnych odpadów chemicznych....

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...