Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

W Szpitalu św. Anny w Piasecznie otwarto nowy Oddział Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc

Kategorie: Aktualności
Utworzone: piątek, 26 lutego 2016 Źródło: Ewa Pogodzińska

W czwartek 25 lutego 2016 roku w  Szpitalu św. Anny w Piasecznie należącym do Grupy EMC  Szpitale odbyła się uroczystość z okazji otwarcia nowego Oddziału Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc, którego ordynatorem jest prof. dr hab. n. med. Tadeusz Płusa.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, Michał Dzięgielewski Z-ca Dyrektor ds. medycznych mazowieckiego NFZ oraz Zarząd Grupy EMC Szpitale.

Nowy Oddział poświęcił ks. Kanonik Andrzej Krynicki Proboszcz Parafii św. Anny w Piasecznie.

"Cieszę się, że nasi pacjenci z Oddziału Internistycznego, który do tej pory mieścił się w przedwojennym budynku, trafią do nowoczesnego, komfortowo wyposażonego Oddziału" - powiedziała podczas  uroczystości Ewa Maleszyk, Dyrektor Szpitala św. Anny w Piasecznie.

Nowy Oddział Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc liczy 50 łóżek i znajduje się na jednym poziomie, a nie tak jak dotychczas na dwóch piętrach.  23 sale dla pacjentów są 2-3 osobowe z łazienkami. Stany zagrożenia życia leczone są w sali intensywnego nadzoru internistycznego na 3 łóżkach (docelowo 6) z pełnym monitoringiem i nadzorem specjalistycznym.

"Nowością na Oddziale Chorób Wewnętrznych jest pracownia badań czynnościowych oddychania wyposażona  w wysokiej klasy spirometr, który umożliwia wykonywanie badań statycznych i dynamicznych układu oddechowego. Dzięki wyposażeniu w dodatkowe elementy zestaw jest przygotowany do pomiaru wskaźników dyfuzji gazów określających zdolność do przenoszenia gazu z pęcherzyków płucnych do krwi, co jest niezwykle ważne i pomocne w procesie rozpoznawania i monitorowania zmian śródmiąższowych w płucach . " - powiedział prof. Tadeusz Płusa ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych.

Nowy Oddział znajduje się na drugim piętrze nowego skrzydła budynku Szpitala św. Anny .

"Grupa EMC Szpitale systematycznie  rozwija Szpital w Piasecznie. Z naszej perspektywy to bardzo ważne miejsce na mapie usług zdrowotnych. Obsługuje bowiem nie tylko dynamicznie rozwijającą się populacje mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, ale również mieszkańców południowych dzielnic Warszawy. Po 6 latach funkcjonowania szpitala w rozbudowanym obiekcie, chyba nikt nie wyobraża sobie Piaseczna bez pomocy medycznej w takim zakresie. A potrzeby wciąż rosną"- powiedziała Agnieszka Szpara Prezes EMC Instytut Medyczny.

W pierwszym etapie w 2010 roku obok istniejącego budynku Grupa EMC zbudowała nowy obiekt, w którym w 2011 roku otwarty został Oddział Chirurgiczny, Pediatryczny oraz Położniczo-Ginekologiczny. Kolejną, zakończoną  przed ponad rokiem inwestycją, była rozbudowa przyszpitalnej Przychodni. Następnym etapem była budowa nowego trzypiętrowego skrzydła, w którym obecnie się znajdujemy

Łącznie Grupa EMC Szpitale zainwestowała już ponad 35 mln zł w rozbudowę Szpitala św. Anny w Piasecznie. Ponad 26 mln zł kosztował pierwszy etap inwestycji, 1,6 mln zł rozbudowa przyszpitalnej Przychodni. Budowa nowego skrzydła pochłonęła ponad 8 mln zł.

"Cieszę się, że mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego mogą korzystać z usług medycznych w nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się  Szpitalu. Jestem zadowolony ze współpracy z Grupą EMC Szpitale, która dotrzymuje obietnic" - powiedział podczas uroczystości Wojciech Ołdakowski, Starosta Piaseczyński.

Przed otwarciem nowego skrzydła Szpital św. Anny miał 127 łóżek. Po uruchomieniu wszystkich pięter w nowym skrzydle liczba łóżek wzrośnie do ponad 170.  Na parterze nowego budynku będzie powiększona część Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, na pierwszym piętrze znajdzie się powiększona część Oddziału Chirurgicznego, a na drugim Oddział Chorób Wewnętrznych. 

W Oddziale Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc szpitala doświadczony personel medyczny pod kierownictwem prof. Tadeusza Płusy udziela specjalistycznej pomocy w stanach zagrożenia życia w sali intensywnego nadzoru internistycznego,  rozpoznaje i leczy: choroby z patologią układu oddechowego (choroby zapalne, rozrostowe i układowe), choroby układu krążenia, pokarmowego i moczowego, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy oraz  kontroluje inne stany chorobowe w zależności od charakteru zagrożenia. Dzięki dobrej współpracy z ośrodkami referencyjnymi możliwe jest dalsze diagnozowanie i leczenie chorych w określonych profilach.

Znajdująca się  na terenie Oddziału pracownia badań endoskopowych układu oddechowego wyposażona jest w dwa bronchofibroskopy firmy Olympus, które umożliwiają kontrolowanie zmian w drogach oddechowych, a także pobieranie materiału do badań histopatologicznych z miąższu płucnego i węzłów chłonnych, wraz z dokumentacją foto i wideo.

Nowa pracowania badań czynnościowych oddychania wyposażona jest w profesjonalny sprzęt spirometryczny firmy MES, który umożliwia wykonywania badań statycznych i dynamicznych układu oddechowego, a także prowadzenie badań prowokacyjnych. Dzięki wyposażeniu w dodatkowe elementy zestaw jest przygotowany do pomiaru wskaźników dyfuzji gazów określających zdolność do przenoszenia gazu z pęcherzyków płucnych do krwi, co jest niezwykle ważne i pomocne w procesie rozpoznawania i monitorowania zmian śródmiąższowych.

W 2015 roku w piaseczyńskim Szpitalu hospitalizowanych było 25 tys. pacjentów, przeprowadzono 2.500 operacji, na świat przyszło blisko 1.200 dzieci.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

RETRO ORCHESTRA - Mieczysław Fogg - wspomnienia dawnych dni

Podczas tego wyjątkowego koncertu artyści zaprezentują najpiękniejsze...

Queen akustycznie. Przedsprzedaż biletów na koncert

Queen akustycznie. Przedsprzedaż biletów na koncert

3 września 2019 r. godz. 19.00 GOK Lesznowola zaprasza na koncert pt. "Queen...

Gdzie w Warszawie i okolicach będzie można zrobić zakupy w ciszy?

Gdzie w Warszawie i okolicach będzie można zrobić zakupy w ciszy?

Centrum Handlowe Auchan Piaseczno, Galeria Łomianki oraz Centrum Handlowe...

Zapraszamy na garażówkę

Zapraszamy na garażówkę

W sobotę 14 września już po raz drugi zapraszamy Mieszkańców gminy na...

Poszukujemy mężczyzny podejrzewanego o oszustwo na tzw. "Blika"

Poszukujemy mężczyzny podejrzewanego o oszustwo na tzw. "Blika"

Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują...

Promocja Komiksu: Zimny Dół – Gorące Serca

Promocja Komiksu: Zimny Dół – Gorące Serca

W sobotę 31 sierpnia na skwerze Kisiela odbędzie się promocja najnowszego...

Dziennikarstwo obywatelskie

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Warsztaty questowe w Żabieńcu

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty...

Piknik Sołecki w Bobrowcu

Piknik Sołecki w Bobrowcu

22 czerwca 2019 rozpocznie się Piknik sołectw Bobrowiec i Kamionka. Na...

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

Dzień Dawcy w SP Nowa Iwiczna

W środę 19 czerwca w godz. 8.00-12.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Nowej...

Konkurs na fraszkę

Konkurs na fraszkę

Chcesz poczuć się niczym mistrz Jan z Czarnolasu? Masz pomysł, jak...

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...