Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Program rewitalizacji gminy Konstancin

Kategorie: Aktualności
Utworzone: niedziela, 10 lipca 2016 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna może być jeszcze ładniejszy. Ruszyły prace nad gminnym programem rewitalizacji. Samorząd na jego opracowanie otrzymał z Unii Europejskiej ponad 123 tys. zł.

Dofinansowanie wniosku

Wniosek na opracowanie "Gminnego Programu Rewitalizacji - Konstancin-Jeziorna 2020+" otrzymał dofinansowanie z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Do konkursu organizowanego przez Województwo Mazowieckie i Ministerstwo Rozwoju wpłynęły 103 projekty. Ten konstanciński, o wartości ponad 137 tys. zł, pozytywnie przeszedł ocenę merytoryczną i znalazł się wśród najlepszych. Samorząd na jego realizację otrzyma z Unii Europejskiej 123 687 zł. Dzięki tym pieniądzom powstanie kompleksowe opracowanie odnowy najbardziej zdegradowanych obszarów w gminie Konstancin-Jeziorna. Rewitalizacja objęłaby m.in.: os. Mirków, os. Grapa, os. Obory, os. w rejonie ul. Koziej, zabudowania willowe w strefie A, centralną część Skolimowa oraz Kępę Okrzewską i Czernidła. A chodzi nie tylko o odnowienie istniejącej zabytkowej zabudowy, ale przede wszystkim o ożywienie sfery gospodarczej i społecznej wspomnianych terenów.

Liczne działania

Program rewitalizacji wskaże także kierunki rozwoju wsi nadwiślańskich. Szczególną rolę z pewnością odegra tutaj ośrodek w Kępie Okrzewskiej, w którym planowane jest utworzenie centrum edukacji o ludowym dziedzictwie Urzecza i promocji lokalnych produktów wytwarzanych w gospodarstwach rolnych. Przedsięwzięcie ma także ułatwić lokalnym stowarzyszeniom rozwijanie działalności gospodarczej opartej o produkty ekologiczne. Do udziału w opracowaniu programu włączeni zostaną mieszkańcy gminy. Będą prowadzone działania edukacyjno-informacyjne, w tym m.in.: szkolenia i spotkania. W odniesieniu do części działań podjęte zostały już pierwsze prace projektowe, zarezerwowano też środki w budżecie na ich realizację. Dodatkowo wkrótce uruchomiona zostanie strona internetowa z informacjami dotyczącymi prowadzonego programu. Wydawany będzie też biuletyn tematyczny, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Zapytanie ofertowe

Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna zaprasza do złożenia oferty na usługi doradcze, sporządzenie analiz, diagnoz i innych opracowań niezbędnych do sporządzenia "Programu rewitalizacji Konstancin-Jeziorna 2020+", zwanym dalej "Programem rewitalizacji" z docelowym opracowaniem i zredagowaniem finalnego dokumentu pn: "Program rewitalizacji Konstancin-Jeziorna — 2020+" oraz udział zapewnionych przez wykonawcę ekspertów w konsultacjach społecznych.

Szczegóły zapytania ofertowego oraz niezbędne do pobrania załączniki znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Konstancina-Jeziorny.

Inne projekty

Gmina Konstancin-Jeziorna stara się o środki zewnętrzne nie tylko w zakresie rewitalizacji. Na ocenę czekają także złożone w m.in. JWPU oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji projekty dotyczące m.in.: edukacji - kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli, organizacja dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i organizacja kółek zainteresowań dla uczniów, a także zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego do nauczania przedmiotów przyrodniczych lub matematyki oraz administracji - m.in. szkolenia pracowników urzędu. W trakcie realizacji jest także projekt partnerski ze Starostwem Powiatowym w Piasecznie, który zakłada m.in. budowę systemu zintegrowanego monitoringu i wczesnego ostrzegania o zagrożeniach.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

0ddaj KREW i uratuj komuś ŻYCIE

0ddaj KREW i uratuj komuś ŻYCIE

We wtorek 28 lipca na parkingu przed Urzędem Gminy Lesznowola odbędzie się...

Melodie słonecznej Italii

Melodie słonecznej Italii

W niedzielę, 26 lipca 2020 r. o godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury...

Od złego parkowania do policyjnej celi

Od złego parkowania do policyjnej celi

Dzielnicowi z Konstancina-Jeziorny zatrzymali 21-letniego mieszkańca...

Przywrócenie trasy podstawowej linii 739 oraz L39 w Józefosławiu i Julianowie

Przywrócenie trasy podstawowej linii 739 oraz L39 w Józefosławiu i Julianowie

W związku z zakończeniem remontu przez PGNiG Termika przejazdu kolejowego w...

Koncepcje dla skrzyżowania ulic Puławskiej, Okulickiego i Wojska Polskiego

Koncepcje dla skrzyżowania ulic Puławskiej, Okulickiego i Wojska Polskiego

Gmina opracowała koncepcję drogową poprawy bezpieczeństwa i płynności...

Spotkanie z Aleksandrem Ryszką

Spotkanie z Aleksandrem Ryszką

W sobotę, 25 lipca 2020 r. o godz. 17.00 Konstanciński Dom Kultury zaprasza...

Dziennikarstwo obywatelskie

Ceetrus Polska zapowiada nową wielofunkcyjną inwestycję w Piasecznie

Ceetrus Polska zapowiada nową wielofunkcyjną inwestycję w Piasecznie

Ceetrus Polska rozpoczął prace nad projektem nowego kwartału miejskiego w...

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...