Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

XII Jarmark Piaseczyński

Kategorie: Aktualności Kultura
Utworzone: piątek, 9 września 2016 Źródło: Urząd Miasta i Gminy Piaseczno
Data wydarzenia: niedziela, 11 września 2016
Miejsce: Piaseczno Godzina: 12:00

11 września 2016 w godz. 12.00 - 21.00 odbędzie się Jarmark Piaseczyński, podczas którego spotkamy ludowych twórców, zobaczymy widowisko jarmarczne, usłyszymy koncerty zespołów folkowych i zatańczymy na potańcówce.

Wszystkich, którzy chcą zobaczyć jaki wyglądało dawne rzemiosło, na czym polega sztuka wypieku chleba i regionalnych przysmaków, a także kupić rękodzieło ludowych twórców, zapraszamy na XII Jarmark Piaseczyński.

Całość rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku Miejskim i na ulicy Rynkowej. Tam będzie można m.in. spotkać ludowych twórców, wziąć udział w warsztatach, zobaczyć widowisko jarmarczne. Później przeniesiemy się na pl. Piłsudskiego, gdzie na scenie odbędą się koncerty zespołów folkowych, a wieczorową porą będzie można potańczyć w rytm muzyki na jarmarcznej potańcówce. To będzie wydarzenie inne niż wszystkie. Nie może Was zabraknąć!

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury w Piasecznie oraz Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. Partnerami przedsięwzięcia są: Piaseczyńsko-GrójeckieTowarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piekarnia "Krzosek", Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna. Koordynator ogólnopolski EDD-Narodowy Instytut Dziedzictwa.

PROGRAM WYDARZENIA

12.00 - 17.00 - JARMARCZNA POLANA / Park Miejski
12.00 - 17.00 - Wioska Słowiańska - pokazy dawnego rzemiosła
12.00 - 17.00 - Piekarnia na polanie - warsztaty wypieku chleba
15.00 - 16.00 - "Za siedmioma wiekami" - widowisko jarmarczne Teatru Rozrywki Trójkąt
oraz
"Baran Piaseczyński" - wypiek regionalny (stoisko Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna)

12.00 - 18.00 - KRAMY JARMARCZNE/ Park Miejski
stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty, kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie

12.00 - 18.00 - JARMARCZNE PODWÓRKO /ul. Rynkowa
PORT MAGICZNY - Wagabundowy Plac Zabaw XXL, Manufaktura świec - Teatr Wagabunda

16.00 - 19.00 - SCENA JARMARCZNA / pl. Piłsudskiego
16.00 - Hejnał Piaseczna, powitanie
16.05 - 16.35 - Kapela Braci Pańczaków i Piotra Gacy z Mysiadła
16.40 - 17.15 - Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego
17.15 - 17.45 - Obrzęd wesela sandomierskiego
18.00 - koncert zespołu Kipikasza

19.00 - 21.00 - JARMARCZNA POTAŃCÓWKA / pl. Piłsudskiego
Do tańca przygrywa Kapela z Innej Struny.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
9 września (piątek)
18.00 - 20.00 - "Sandomierz. Pejzaż niebanalny"- wernisaż wystawy
Muzeum Regionalne w Piasecznie, pl. Piłsudskiego 10

10 września (sobota)
10.00 - 12.00 - "Piaseczno różnych kultur" - wycieczka miejska z przewodnikiem
Zbiórka uczestników przed Ratuszem (pl. Piłsudskiego); wycieczka bezpłatna

11 września (niedziela)
10.00 - 16.00 - bezpłatny wstęp do Muzeum Regionalnego w Piasecznie (pl. Piłsudskiego 10)

11.00 - płatna wycieczka kolejką wąskotorową ze stacji Piaseczno Miasto (ul. Sienkiewicza 14).
"Szlakami Kolei" - spotkanie ze Stanisławem Hofmanem (przewodnikiem) i opowieść o historii piaseczyńskiej kolei wąskotorowej ramach wycieczki; miejsce: Runów (siedlisko)

12.00 - 16.00 -zwiedzanie stacji kolejki wąskotorowej, modelarni i hal; przewozy drezyną (bezpłatne); sklepik z pamiątkami
Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14)

Informacje o zespołach/wydarzeniach

ZA SIEDMIOMA WIEKAMI - TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT (Zielona Góra) - istnieje od 2010 roku. Ulubionym sposobem wypowiedzi aktorów teatru są formy komiczne - "nie ma nic przyjemniejszego, niż rozśmieszanie ludzi", zdarzają się im także poważniejsze realizacje.

"Za siedmioma wiekami" to spektakl uliczny, oparty na tradycji średniowiecznych, wędrownych aktorów ze wschodnich rejonów Europy - skomorochów.

W przedstawieniu wykorzystano wątki legendarne, jak na przykład podanie o kwiecie paproci, ale także całkowicie fikcyjne. Ciekawa i niebanalna jest warstwa inscenizacyjna, wykorzystująca tradycyjny sposób grania lalkami przez skomorochów, a także przeplatanie planu lalkowego, gry w masce i dużych form, animowanych przy pomocy specjalnego żurawia. Spektakl obfituje w momenty zabawne i komiczne, zgodnie ze średniowieczną, jarmarczną konwencją, a także żywą muzykę, graną jako akompaniament do piosenek i tło dla scen. Wykorzystywane instrumenty to między innymi: piszczałki, flety, lira korbowa, domra, lutnia długoszyjkowa.
Szybka, dynamiczna akcja oraz zaskakujące intermedia gwarantują skupienie uwagi widzów i dobrą zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Występują: Beata Beling, Artur Beling, Mariusz Wasilewski oraz muzyk Paweł Stachowiak.

PIEKARNIA NA POLANIE
Plenerowa piekarnia zaprasza na pokazy przygotowania ciasta oraz pieczenia chleba i drożdżowej chałki. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach chlebowych. Każdy uczestnik skomponuje smak swojego chleba, własnoręcznie wygniecie ciasto i uformuje własny bochenek chleba, który po wypieku zabierze ze sobą do domu !
W naszej piekarni wszyscy będą mogli spróbować wypiekanego podczas imprezy pieczywa, a zapach chleba będzie unosił się nad piaseczyńskim parkiem.

KAPELA BRACI PAŃCZAKÓW I PIOTRA GACY (Mysiadło) 
Kapela istnieje od 2006 r. Skład kapeli stanowią: Czesław Pańczak- harmonia trzyrzędowa, Piotr Gaca- skrzypce, Józef Pańczak - baraban.
Muzycy uczestniczyli we wszystkich konkursach Ziemi Radomskiej i okolic, zajmując I, II i III miejsce. W 2011 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zdobyli najwyższą nagrodę - Złotą Basztę, a 2015 - I miejsce. Współpracowali ze znanymi muzykami ludowymi: Janem Gacą czy Janem Kmitą.
Co roku Kapela występuje na festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" grając muzykę ludową i biesiadną. Często towarzyszy zespołowi śpiewaczemu "Gołcunecki" z Gałek Rusinowskich.

ZESPÓŁ OBRZĘDOWY LASOWIACZKI (Baranów Sandomierski) - powstał w 1976 r. z inicjatywy Marii Kozłowej (1910-1999), wszechstronnie uzdolnionej twórczyni ludowej - śpiewaczki, poetki, gawędziarki, a także autorki scenariuszy widowisk obrzędowych. Pierwszym z nich były "Gusła lasowiackie" przedstawiające dawne wierzenia i praktyki magiczne. Zespół Lasowiaczki wielokrotnie otrzymał nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie i w konkursie "Ludowe obrzędy i zwyczaje" w Rzeszowie. Ponadto członkinie zespołu, śpiewaczki i gawędziarki Maria Kozłowa, Anna Rzeszut i Zofia Wydro, uhonorowane zostały indywidualnymi nagrodami na licznych festiwalach. Najwyższym jak dotychczas wyróżnieniem dla zespołu jest przyznana w 2003 r. Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".

PROJEKT PRZYŚPIEWKA - INSCENIZACJA SANDOMIERSKIEGO WESELA
Obrzęd ludowych oczepin według tradycji Sandomierszczyzny, z wykorzystaniem regionalnych strojów ludowych i tradycyjnych instrumentów muzycznych. Cały obrzęd wiernie oddaje to, jak wyglądały oczepiny naszych prababć. Całość oprawiona przyśpiewkami i pieśniami oraz kilkoma zabawami tradycyjnymi z udziałem panny młodej.

KIPIKASZA (Sandomierz) - to żeński duet powstały w 2013 roku, czerpiący inspirację z polskiej muzyki tradycyjnej i dziadowskiej piosenki w pełnym tego słowa znaczeniu! O charakterze brzmienia zespołu decydują instrumenty z różnych stron świata, mała elektronika, autorskie instrumenty wykonane z "byle czego", biały śpiew oraz po prostu śpiewy. Przez surowe brzmienie duet chce osiągnąć efekt nieco psychodelicznej muzyki. Zespołu nie tworzą profesjonaliści, muzycy - "jesteśmy grajkami".
Utwory przybierają formę bajek i opowiastek. W tekstach poruszane są tematy dotyczące wierzeń ludowych (takich jak wiara w południce czy zmory) oraz problemów ówczesnych ludzi, na przykład spanie pod gorącą pierzyną lub losy chłopa niesłuchającego swojej baby. W ludowych historiach jest wiele tajemnic i niewytłumaczalnych zjawisk. Jedno jest pewne: za złe uczynki każdego spotyka kara. 
Zespół uczy się u najstarszych muzykantów wiejskich, bierze czynny udział w warsztatach muzyki tradycyjnej organizowanych przez stowarzyszenia zajmujące się badaniem polskiej muzyki ludowej oraz podejmuje samodzielne podróże, które mają na celu rejestrację muzyki tradycyjnej i najstarszych pieśni. 
Podczas 23 Festiwalu Mikołajki Folkowe 2013 KIPIKASZA zajęła III miejsce "za pomysłowość i odwagę, oraz poszukiwanie i świeżość eksperymentowania" oraz wyróżnienie "za niekonwencjonalność i ekspresję" podczas 23 Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie 2013 (sesja nagraniowa i produkcja teledysku).
Karolina Balmas - śpiew, klawisze, djembe, instrumenty autorskie
Aleksandra Członka - śpiew, instrumenty perkusyjne, melodyka, talerze

PORT MAGICZNY - TEATR WAGABUNDA (Kraków)
Port magiczny to aranżacja przestrzeni w unikatowy plac zabaw, w której uczestniczą widzowie. Dookoła instalacji - repliki zapomnianych zabawek jarmarcznych, rozgrywają się działania łączące elementy teatru ulicznego, cyrku i gier podwórkowych. 
Konstrukcje zostały zaprojektowane i wykonane tradycyjnymi metodami przy użyciu drewna i metalu. Zabawki są tak animowane, żeby uczestnicy i widzowie mogli przenieść się do odpowiadającego grze momentowi historii. Aktorzy nawiązują do średniowiecznych tradycji sztuki ulicznej: kuglarzy, skomorochów - ruskich artystów wędrownych oraz dziewiętnastowiecznej sztuki prestidigitatorskiej.
Zdarzenie teatralne Port magiczny angażuje do wspólnej zabawy i uczestnictwa całe rodziny i pojedynczych przechodniów.

TEATR WAGABUNDA - powstał w 2002 roku, założony przez Bogusława Pobiedzińskiego - wcześniej związanego z wieloma inicjatywami teatralnymi, między innymi krakowskim teatrem KTO. Teatr brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatrów ulicznych w Polsce (w Jeleniej Górze, Krakowie, Olsztynie) a także za granicą ("Złoty Lew" we Lwowie), nieustannie jest angażowany przez instytucje kulturalne z Polski i Ukrainy do współtworzenia plenerowych animacji teatralnych. Od lat uczestniczy w Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie czy Jarmarku Jakuby w Zgorzelcu. Aktorzy teatru posiadają wieloletnie doświadczenie w animacji publiczności, są wśród nich wykształceni pedagodzy, cyrkowcy, aktorzy dramatyczni oraz pasjonaci rękodzieła.

KAPELA Z INNEJ STRUNY (Kraków)
Liderem Kapeli jest Krystian Pisowicz. Muzycy z Kapeli z innej struny uczą się od wiejskich mistrzów: gry, śpiewu i tańca i przekazują dalej grając utwory przede wszystkim z obszaru historycznej Małopolski z naciskiem na szaloną muzykę Kajoków. Nie stronią też od utworów krakowskich, rzeszowskich, lubelskich, mazowieckich czy nawet z suwalskiego. Jednakże Kapela nie poprzestaje na graniu wyłącznie ludowych coverów. Tworzy własne tematy muzyczne oparte o tradycyjną polską rytmikę i rozwiązania kompozycyjne wpisując w nie własną wrażliwość i potrzeby muzyczne. W ten sposób muzyka staje się żywym środkiem wyrazu osobistych przeżyć i emocji zachowując wciąż swoją najważniejszą cechę - taneczność.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Poszukujemy 15- letniej Marzeny Słowik

Poszukujemy 15- letniej Marzeny Słowik

Policjanci poszukują 15- letniej Marzeny Słowik. Dziewczyna 13 czerwca br.,...

Po Urzeczu – nostalgiczna wycieczka zabytkowym autobusem

Po Urzeczu – nostalgiczna wycieczka zabytkowym autobusem

W niedzielę 21 czerwca rozpoczyna się cykl sześciu wycieczek zabytkowym...

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

JAK RADZIMY SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

W Warszawie i aglomeracji warszawskiej do tej pory odnotowano ponad 1800...

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

45-latek odpowie za dokonanie kradzieży

Do policyjnej celi trafił 45-letni mężczyzna który dwukrotnie dokonał...

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

WYRÓB MEDYCZNY SUNBRELLA - nowość od Dermedic

Z myślą o pacjentach cierpiących na nietolerancję, alergię lub...

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Zabezpieczono narkotyki, kusze i elementy broni palnej

Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali 31- letniego mężczyznę...

Dziennikarstwo obywatelskie

Wycieczki w przyszłym roku

Wycieczki w przyszłym roku

Gmina Konstancin-Jeziorna podpisała umowę na organizację cyklu bezpłatnych...

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Podaruj laptop potrzebującym dzieciom w ramach akcji #dobrysąsiad

Rusza nowa lokalna akcja w Centrum Handlowym Auchan Piaseczno. Tym razem...

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Pierwsza łąka Lirene już zasiana!

Marka Lirene, chcąc przyczyniać się do pozytywnych zmian ekologicznych, od...

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Młodzieżowe Pogotowie Emocjonalne dla uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego

Czas „kwarantanny szkolnej” nie oznacza jedynie borykania ...

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Niedostępne obiekty Nadleśnictwa Chojnów

Nadleśnictwo Chojnów wstrzymuje do odwołania, dostępność do urządzeń i...