Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Tłumaczenia przysięgłe z języka niemieckiego

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 23 lipca 2018

Specyfika zawodu tłumacza przysięgłego jest bardziej skomplikowana niż może to się laikowi wydawać. Aby parać się tą profesją trzeba czegoś więcej niż dobrej znajomości języka. Tłumaczenia przysięgłe różnią się też od zwykłych tłumaczeń. Czym są i komu są one potrzebne?

By to zrozumieć należy sobie uświadomić, że zawód tłumacza przysięgłego jest regulowany ustawowo. Tłumaczenia przysięgłe mogą wykonywać jedynie osoby, które podeszły i z powodzeniem zdały egzamin z umiejętności tłumaczenia zarówno z języka obcego, jak i z języka polskiego na język obcy. Warunkiem jest także m.in. posiadanie zdolności do czynności prawnych, ukończenie studiów wyższych i posiadanie obywatelstwa Polski lub jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, Konfederacji Szwajcarskiej lub na zasadzie wzajemności obywatelstwo innego państwa.

Samo tłumaczenie przysięgłe to tzw. tłumaczenie uwierzytelnione. Dokonać go może jedynie tłumacz wpisany na oficjalną listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. Bez tego usługi nawet najbardziej biegłego tłumacza nie zostaną uznane przez organy państwowe, a to właśnie o tłumaczenia różnego rodzaju dokumentów urzędowych i sądowych są proszeni tłumacze przysięgli.

Z usług tłumacza przysięgłego będzie trzeba skorzystać na przykład podczas składania w urzędzie dyplomów, świadectw, faktur, testamentów, dokumentów medycznych, finansowych czy procesowych. Są one też wymagane, gdy przerejestrowujemy samochód z zagranicy. Tłumacze przysięgli świadczą swe usługi zarówno na rzecz klientów indywidualnych, jak i instytucji czy firm. W praktyce z usług tłumacza przysięgłego trzeba skorzystać zawsze wtedy, gdy musimy posiadać profesjonalne tłumaczenie oficjalnego dokumentu, a do tego musimy potwierdzić jego wiarygodność i autentyczność. Warto przy tym dodać, że tłumacz przysięgły nie jest ograniczony tylko do wykonywania tłumaczeń przysięgłych. Może wykonywać także tłumaczenia zwykłe, nieuwierzytelnione, dzięki czemu nie trzeba zwracać się o pomoc do innego tłumacza np. przy przekładzie korespondencji biznesowej, towarzyszącej oficjalnym dokumentom urzędowym.

Choć tłumaczy przysięgłych jest wielu, zajęcia im nie brakuje. Często nawet mają jej tyle, że specjalizują się w translacji określonego rodzaju dokumentów lub w określonych branżach. Tłumacza przysięgłego nie jest jednak trudno znaleźć. W Piasecznie klienci szukający tłumaczeń z języka niemieckiego mogą np. skorzystać z usług Izabeli Niewiadomskiej, tłumaczki przysięgłej, nauczycielki i korepetytorki, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS, absolwentki Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku filologia germańska oraz Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Do niedawna prowadziła ona swoje biuro w Piotrkowie Trybunalskim. Dziś działa w Piasecznie, oferując każdemu swe wieloletnie doświadczenie, wiedzę i wysokie umiejętności tłumaczeniowe.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Festiwal Food Trucków w Piasecznie

Festiwal Food Trucków w Piasecznie

Od 10 do 12 maja 2019 roku odbędzie się Zlot Food Trucków w...

Konkurs na Otwarcie sezonu food trucków w Piasecznie

Konkurs na Otwarcie sezonu food trucków w Piasecznie

10-12 maja (piątek, sobota, niedziela) skwer Stefana Kisielewskiego będzie...

Filmy wybrane na Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2019

Filmy wybrane na Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2019

W wyniku głosowania mieszkańców, poznaliśmy tytuły filmów, które...

Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Dzień Społeczeństwa Informacyjnego...

Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

W weekend, 11 i 12 maja w Gassach nad Wisłą w gminie Konstancin-Jeziorna...

II Piaseczyńska Noc Muzeów

II Piaseczyńska Noc Muzeów

18 maja 2019 roku zapraszamy na II PIASECZYŃSKA NOC MUZEÓW...

Dziennikarstwo obywatelskie

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Podatek od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło dochodu Gminy i szansa na...

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Szanowni Mieszkańcy! Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Miasta i Gminy...

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Na czwartek, 29 listopada tego roku, zaplanowane jest otwarcie N-Parku na...

Zaduszki konstancińskie

Zaduszki konstancińskie

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński...