Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Tłumaczenia przysięgłe z języka niemieckiego

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 23 lipca 2018

Specyfika zawodu tłumacza przysięgłego jest bardziej skomplikowana niż może to się laikowi wydawać. Aby parać się tą profesją trzeba czegoś więcej niż dobrej znajomości języka. Tłumaczenia przysięgłe różnią się też od zwykłych tłumaczeń. Czym są i komu są one potrzebne?

By to zrozumieć należy sobie uświadomić, że zawód tłumacza przysięgłego jest regulowany ustawowo. Tłumaczenia przysięgłe mogą wykonywać jedynie osoby, które podeszły i z powodzeniem zdały egzamin z umiejętności tłumaczenia zarówno z języka obcego, jak i z języka polskiego na język obcy. Warunkiem jest także m.in. posiadanie zdolności do czynności prawnych, ukończenie studiów wyższych i posiadanie obywatelstwa Polski lub jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, Konfederacji Szwajcarskiej lub na zasadzie wzajemności obywatelstwo innego państwa.

Samo tłumaczenie przysięgłe to tzw. tłumaczenie uwierzytelnione. Dokonać go może jedynie tłumacz wpisany na oficjalną listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. Bez tego usługi nawet najbardziej biegłego tłumacza nie zostaną uznane przez organy państwowe, a to właśnie o tłumaczenia różnego rodzaju dokumentów urzędowych i sądowych są proszeni tłumacze przysięgli.

Z usług tłumacza przysięgłego będzie trzeba skorzystać na przykład podczas składania w urzędzie dyplomów, świadectw, faktur, testamentów, dokumentów medycznych, finansowych czy procesowych. Są one też wymagane, gdy przerejestrowujemy samochód z zagranicy. Tłumacze przysięgli świadczą swe usługi zarówno na rzecz klientów indywidualnych, jak i instytucji czy firm. W praktyce z usług tłumacza przysięgłego trzeba skorzystać zawsze wtedy, gdy musimy posiadać profesjonalne tłumaczenie oficjalnego dokumentu, a do tego musimy potwierdzić jego wiarygodność i autentyczność. Warto przy tym dodać, że tłumacz przysięgły nie jest ograniczony tylko do wykonywania tłumaczeń przysięgłych. Może wykonywać także tłumaczenia zwykłe, nieuwierzytelnione, dzięki czemu nie trzeba zwracać się o pomoc do innego tłumacza np. przy przekładzie korespondencji biznesowej, towarzyszącej oficjalnym dokumentom urzędowym.

Choć tłumaczy przysięgłych jest wielu, zajęcia im nie brakuje. Często nawet mają jej tyle, że specjalizują się w translacji określonego rodzaju dokumentów lub w określonych branżach. Tłumacza przysięgłego nie jest jednak trudno znaleźć. W Piasecznie klienci szukający tłumaczeń z języka niemieckiego mogą np. skorzystać z usług Izabeli Niewiadomskiej, tłumaczki przysięgłej, nauczycielki i korepetytorki, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS, absolwentki Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku filologia germańska oraz Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Do niedawna prowadziła ona swoje biuro w Piotrkowie Trybunalskim. Dziś działa w Piasecznie, oferując każdemu swe wieloletnie doświadczenie, wiedzę i wysokie umiejętności tłumaczeniowe.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Muzyka na skwerze – Bossa Norkah

Muzyka na skwerze – Bossa Norkah

W tym roku, aby ożywić nowo zrewitalizowany skwer Kisiela w Piasecznie,...

Dezodorant antyperspiracyjny z serii Antipersp R

Dezodorant antyperspiracyjny z serii Antipersp R

Nadmierne pocenie w stanach fizjologicznych związane jest z nadprodukcją potu...

Poszukujemy świadków zderzenia koparki z hondą na drodze wojewódzkiej 722 w Bogatkach

Poszukujemy świadków zderzenia koparki z hondą na drodze wojewódzkiej 722 w Bogatkach

W miejscowości Bogatki na drodze wojewódzkiej numer722 we wtorek rano doszło...

Poszukujemy kierowcy białej hondy, który potrącił rowerzystę w Tarczynie!

Poszukujemy kierowcy białej hondy, który potrącił rowerzystę w Tarczynie!

Policjanci z komisariatu w Tarczynie poszukują kierowcy białej hondy civic,...

Gdzie kupić bilet Warszawa +

Gdzie kupić bilet Warszawa +

Tańsze bilety z oferty Warszawa + będą dostępne w przedsprzedaży od 13...

Prace nad nową sygnalizacją – dwukierunkowa Chyliczkowska

Prace nad nową sygnalizacją – dwukierunkowa Chyliczkowska

Informujemy, że na skrzyżowaniu ulicy Puławskiej, Jana Pawła II i...

Dziennikarstwo obywatelskie

Konstancin gra dla Karoliny

Konstancin gra dla Karoliny

38-letnia Karolina, matka dwóch synów walczy z chorobą. Ma nieoperacyjnego...

Wakacje z eksperymentami

Wakacje z eksperymentami

Wspólne eksperymentowanie i odkrywanie tajemnic otaczającego świata przynosi...

Wakacje z programowaniem

Wakacje z programowaniem

Celem półkolonii jest nauka programowania w formie zabawy. Podczas...

Remont placu zabaw przy Kusocińskiego

Remont placu zabaw przy Kusocińskiego

Od 11 czerwca 2018 roku rozpoczęły się prace remontowo-budowlane na placu...

Zgarnij gadżet kibica!

Zgarnij gadżet kibica!

Już wkrótce czekają nas zmagania sportowe i wielkie emocje związane z...