Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Tłumaczenia przysięgłe z języka niemieckiego

Kategorie: Aktualności
Utworzone: poniedziałek, 23 lipca 2018

Specyfika zawodu tłumacza przysięgłego jest bardziej skomplikowana niż może to się laikowi wydawać. Aby parać się tą profesją trzeba czegoś więcej niż dobrej znajomości języka. Tłumaczenia przysięgłe różnią się też od zwykłych tłumaczeń. Czym są i komu są one potrzebne?

By to zrozumieć należy sobie uświadomić, że zawód tłumacza przysięgłego jest regulowany ustawowo. Tłumaczenia przysięgłe mogą wykonywać jedynie osoby, które podeszły i z powodzeniem zdały egzamin z umiejętności tłumaczenia zarówno z języka obcego, jak i z języka polskiego na język obcy. Warunkiem jest także m.in. posiadanie zdolności do czynności prawnych, ukończenie studiów wyższych i posiadanie obywatelstwa Polski lub jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, Konfederacji Szwajcarskiej lub na zasadzie wzajemności obywatelstwo innego państwa.

Samo tłumaczenie przysięgłe to tzw. tłumaczenie uwierzytelnione. Dokonać go może jedynie tłumacz wpisany na oficjalną listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. Bez tego usługi nawet najbardziej biegłego tłumacza nie zostaną uznane przez organy państwowe, a to właśnie o tłumaczenia różnego rodzaju dokumentów urzędowych i sądowych są proszeni tłumacze przysięgli.

Z usług tłumacza przysięgłego będzie trzeba skorzystać na przykład podczas składania w urzędzie dyplomów, świadectw, faktur, testamentów, dokumentów medycznych, finansowych czy procesowych. Są one też wymagane, gdy przerejestrowujemy samochód z zagranicy. Tłumacze przysięgli świadczą swe usługi zarówno na rzecz klientów indywidualnych, jak i instytucji czy firm. W praktyce z usług tłumacza przysięgłego trzeba skorzystać zawsze wtedy, gdy musimy posiadać profesjonalne tłumaczenie oficjalnego dokumentu, a do tego musimy potwierdzić jego wiarygodność i autentyczność. Warto przy tym dodać, że tłumacz przysięgły nie jest ograniczony tylko do wykonywania tłumaczeń przysięgłych. Może wykonywać także tłumaczenia zwykłe, nieuwierzytelnione, dzięki czemu nie trzeba zwracać się o pomoc do innego tłumacza np. przy przekładzie korespondencji biznesowej, towarzyszącej oficjalnym dokumentom urzędowym.

Choć tłumaczy przysięgłych jest wielu, zajęcia im nie brakuje. Często nawet mają jej tyle, że specjalizują się w translacji określonego rodzaju dokumentów lub w określonych branżach. Tłumacza przysięgłego nie jest jednak trudno znaleźć. W Piasecznie klienci szukający tłumaczeń z języka niemieckiego mogą np. skorzystać z usług Izabeli Niewiadomskiej, tłumaczki przysięgłej, nauczycielki i korepetytorki, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS, absolwentki Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku filologia germańska oraz Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Do niedawna prowadziła ona swoje biuro w Piotrkowie Trybunalskim. Dziś działa w Piasecznie, oferując każdemu swe wieloletnie doświadczenie, wiedzę i wysokie umiejętności tłumaczeniowe.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

KAROL BIELECKI NA TURNIEJU SZCZYPIORNIAKA

KAROL BIELECKI NA TURNIEJU SZCZYPIORNIAKA

UKS Szczypiorniak działa z coraz większym rozmachem. Po zeszłorocznym...

ODERWANIE. Wystawa fotografii lotniczej

ODERWANIE. Wystawa fotografii lotniczej

27 października 2018 r. Konstanciński Dom Kultury zaprasza na wernisaż...

Areszt dla 48- latka za usiłowanie zgwałcenia i rozbój

Areszt dla 48- latka za usiłowanie zgwałcenia i rozbój

Policjanci z komisariatu w Konstancinie- Jeziornie zatrzymali 48- letniego...

Wokół Sola LeWitta

Wokół Sola LeWitta

13 października w Galerii Lescer w Zalesiu Górnym zostanie otwarta...

Kolejne osoby zatrzymane przez piaseczyńskich kryminalnych

Kolejne osoby zatrzymane przez piaseczyńskich kryminalnych

W nocy z 5 na 6 października policjanci z wydziału kryminalnego z Piaseczna...

Podsumowanie głosowania na logo Piaseczna

Podsumowanie głosowania na logo Piaseczna

Zakończyło się głosowanie na logo dla gminy Piaseczno. W konkursie wygrało...

Dziennikarstwo obywatelskie

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój świętuje 40-lecie powstania tężni

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój świętuje 40-lecie powstania tężni

40 lat minęło jak jeden dzień! Tak mogą powiedzieć ci, którzy pamiętają...

Dzień sąsiada w Górze Kalwarii

Dzień sąsiada w Górze Kalwarii

W najbliższą sobotę, 13 października, zapraszamy na sąsiedzkie spotkanie...

Poszukiwany dom dla dwóch psów

Poszukiwany dom dla dwóch psów

Nasza czytelniczka, przejęta losem dwóch psów, postanowiła się nimi...

Słodka, interaktywna ciężarówka odwiedzi Mysiadło

Słodka, interaktywna ciężarówka odwiedzi Mysiadło

Już 22 i 23 września podczas Runmageddon przy Torze Motocrossowym Mysiadło...

Ostatnie pożegnanie Jerzego Boguta

Ostatnie pożegnanie Jerzego Boguta

Odszedł wyjątkowy człowiek, Jerzy Boguta – prezes FC Lesznowola –...