Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Czy zakłady sportowe są legalne w Polsce?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: czwartek, 15 listopada 2018

Do brania udziału w grach hazardowych przyznaje się około 50% Polaków. Jedną z odmian gier hazardowych, która budzi największe emocje, są natomiast zakłady bukmacherskie. Czy w naszym kraju zakłady sportowe są legalne? Gdzie szukać bukmacherów działających zgodnie z prawem? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Co do zasady gry hazardowe w Polsce - w tym również zakłady sportowe - są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je podmioty posiadające wymagane prawem zezwolenia i koncesje. I tak działanie branży bukmacherskiej w naszym kraju uregulowała znowelizowana ustawa hazardowa, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. - Część nielegalnych podmiotów zdecydowała się opuścić nasz rynek, część firm niestety nadal oferuje swoje usługi wbrew polskiemu ustawodawstwu, aczkolwiek odnotowaliśmy dosyć istotny spadek szarej strefy - do białej strefy przeszło około 40% rynku - mówił agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Borkowski ze stowarzyszenia "Graj Legalnie". Jak zatem znaleźć legalnego bukmachera?

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - jak ich szukać?

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy hazardowej, legalnie w Polsce mogą działać jedynie operatorzy zakładów wzajemnych, którzy otrzymali licencję ministerstwa finansów. Zobowiązuje ona m.in. do posiadania siedziby na terenie Polski, opłacania tutaj 12% podatku obrotowego, a także weryfikowania wieku i tożsamości graczy - tak, by z usług korzystały jedynie osoby pełnoletnie. Informacje odnośnie przyznawanych koncesji - czy to na działanie w lokalach stacjonarnych czy w Internecie - resort finansów publikuje na swojej stronie internetowej. Szukając legalnego bukmachera w pierwszej kolejności należy więc zajrzeć na serwis ministerstwa, a później - bezpośrednio na stronę operatoraLegalni bukmacherzy publikują tam informacje o posiadanej koncesji MF, o jej numerze, dacie otrzymania i obowiązywania, czasem nawet umieszczają skany dokumentów. 

Bukmacherzy bez licencji resortu finansów, pod groźbą wysokich kar finansowych, jeszcze przed wejściem w życie ustawy hazardowej musieli wycofać się z Polski. Ich strony internetowe trafiają natomiast do specjalnego, powadzonego przez organy administracji państwowej rejestru - w ciągu 48 godzin od umieszczenia w rejestrze strona musi być zablokowana przez dostawcę Internetu. Wielu operatorów próbuje jednak omijać zakazy ministerstwa, np. zmieniając nazwy swoich domen. Należy na to zwracać szczególną uwagę, bo udowodniona gra u bukmacherów bez koncesji MF jest zagrożona karą grzywny także dla gracza. W 2018 r. może ona wynieść nawet ponad 3,6 mln zł!

Podsumowując - zakłady sportowe w Polsce są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je firmy bukmacherskie z pozwoleniem ministerstwa finansów. To ważne dla graczy z wielu względów. Legalni bukmacherzy muszą działać w oparciu o zaakceptowane przez resort regulaminy, mają też obowiązek utrzymywania stabilnej sytuacji finansowej - tak by gracz miał pewność, że bez problemu otrzyma ewentualną wygraną. Pełnej ochronie podlegają także jego wszelkie dane osobowe. Co więcej, grając tylko u legalnych bukmacherów klienci przyczyniają się do wzrostu ich przychodów - część z nich operatorzy przeznaczają np. na sponsoring klubów sportowych, a także organizację wielu promocji, z których znów korzystają gracze. Jak więc widać, warto grać legalnie!

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

Festiwal Food Trucków w Piasecznie

Festiwal Food Trucków w Piasecznie

Od 10 do 12 maja 2019 roku odbędzie się Zlot Food Trucków w...

Konkurs na Otwarcie sezonu food trucków w Piasecznie

Konkurs na Otwarcie sezonu food trucków w Piasecznie

10-12 maja (piątek, sobota, niedziela) skwer Stefana Kisielewskiego będzie...

Filmy wybrane na Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2019

Filmy wybrane na Piaseczyńskie Kino Plenerowe 2019

W wyniku głosowania mieszkańców, poznaliśmy tytuły filmów, które...

Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Dzień Społeczeństwa Informacyjnego...

Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

Flis Festiwal czyli Jarmark Kultury Urzecza

W weekend, 11 i 12 maja w Gassach nad Wisłą w gminie Konstancin-Jeziorna...

II Piaseczyńska Noc Muzeów

II Piaseczyńska Noc Muzeów

18 maja 2019 roku zapraszamy na II PIASECZYŃSKA NOC MUZEÓW...

Dziennikarstwo obywatelskie

Geopiknik

Geopiknik

Długo wyczekiwany GeoPiknik powraca! Coroczne święto studentów Wydziału...

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Podatek od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło dochodu Gminy i szansa na...

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Szanowni Mieszkańcy! Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Miasta i Gminy...

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Na czwartek, 29 listopada tego roku, zaplanowane jest otwarcie N-Parku na...

Zaduszki konstancińskie

Zaduszki konstancińskie

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński...