Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Czy zakłady sportowe są legalne w Polsce?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: czwartek, 15 listopada 2018

Do brania udziału w grach hazardowych przyznaje się około 50% Polaków. Jedną z odmian gier hazardowych, która budzi największe emocje, są natomiast zakłady bukmacherskie. Czy w naszym kraju zakłady sportowe są legalne? Gdzie szukać bukmacherów działających zgodnie z prawem? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Co do zasady gry hazardowe w Polsce - w tym również zakłady sportowe - są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je podmioty posiadające wymagane prawem zezwolenia i koncesje. I tak działanie branży bukmacherskiej w naszym kraju uregulowała znowelizowana ustawa hazardowa, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. - Część nielegalnych podmiotów zdecydowała się opuścić nasz rynek, część firm niestety nadal oferuje swoje usługi wbrew polskiemu ustawodawstwu, aczkolwiek odnotowaliśmy dosyć istotny spadek szarej strefy - do białej strefy przeszło około 40% rynku - mówił agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Borkowski ze stowarzyszenia "Graj Legalnie". Jak zatem znaleźć legalnego bukmachera?

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - jak ich szukać?

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy hazardowej, legalnie w Polsce mogą działać jedynie operatorzy zakładów wzajemnych, którzy otrzymali licencję ministerstwa finansów. Zobowiązuje ona m.in. do posiadania siedziby na terenie Polski, opłacania tutaj 12% podatku obrotowego, a także weryfikowania wieku i tożsamości graczy - tak, by z usług korzystały jedynie osoby pełnoletnie. Informacje odnośnie przyznawanych koncesji - czy to na działanie w lokalach stacjonarnych czy w Internecie - resort finansów publikuje na swojej stronie internetowej. Szukając legalnego bukmachera w pierwszej kolejności należy więc zajrzeć na serwis ministerstwa, a później - bezpośrednio na stronę operatoraLegalni bukmacherzy publikują tam informacje o posiadanej koncesji MF, o jej numerze, dacie otrzymania i obowiązywania, czasem nawet umieszczają skany dokumentów. 

Bukmacherzy bez licencji resortu finansów, pod groźbą wysokich kar finansowych, jeszcze przed wejściem w życie ustawy hazardowej musieli wycofać się z Polski. Ich strony internetowe trafiają natomiast do specjalnego, powadzonego przez organy administracji państwowej rejestru - w ciągu 48 godzin od umieszczenia w rejestrze strona musi być zablokowana przez dostawcę Internetu. Wielu operatorów próbuje jednak omijać zakazy ministerstwa, np. zmieniając nazwy swoich domen. Należy na to zwracać szczególną uwagę, bo udowodniona gra u bukmacherów bez koncesji MF jest zagrożona karą grzywny także dla gracza. W 2018 r. może ona wynieść nawet ponad 3,6 mln zł!

Podsumowując - zakłady sportowe w Polsce są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je firmy bukmacherskie z pozwoleniem ministerstwa finansów. To ważne dla graczy z wielu względów. Legalni bukmacherzy muszą działać w oparciu o zaakceptowane przez resort regulaminy, mają też obowiązek utrzymywania stabilnej sytuacji finansowej - tak by gracz miał pewność, że bez problemu otrzyma ewentualną wygraną. Pełnej ochronie podlegają także jego wszelkie dane osobowe. Co więcej, grając tylko u legalnych bukmacherów klienci przyczyniają się do wzrostu ich przychodów - część z nich operatorzy przeznaczają np. na sponsoring klubów sportowych, a także organizację wielu promocji, z których znów korzystają gracze. Jak więc widać, warto grać legalnie!

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

PILNE! Pomóżmy Michałowi!!!

PILNE! Pomóżmy Michałowi!!!

Michał uczeń klasy maturalnej piaseczyńskiego ogólniaka potrzebuje naszego...

Zatrzymani za kradzieże i włamania

Zatrzymani za kradzieże i włamania

Policjant z zespołu kryminalnego oraz dzielnicowy z Konstancina- Jeziorny...

Warsztaty sushi połączone z degustacją. ZAPISY!

Warsztaty sushi połączone z degustacją. ZAPISY!

16 lutego 2019 r. o godz. 16.00 GOK Lesznowola zaprasza na warsztaty sushi...

Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Piasecznie!

Oczy to podstawa. Bezpłatne badanie oczu w Piasecznie!

5 lutego wszyscy mieszkańcy Piaseczna będą mogli wykonać bezpłatne badanie...

Kasia Dereń walentynkowo

Kasia Dereń walentynkowo

Nie tylko dla zakochanych z okazji walentynek 16 lutego 2019 r. o godz. 18.00 w...

Dzielnicowy będąc po służbie ustalił, gdzie znajduje się skradziony nissan

Dzielnicowy będąc po służbie ustalił, gdzie znajduje się skradziony nissan

Dzielnicowy pełniący służbę na posterunku policji w Zalesiu Górnym,...

Dziennikarstwo obywatelskie

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Rozlicz swój PIT z korzyścią dla gminy w której mieszkasz

Podatek od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło dochodu Gminy i szansa na...

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Promocja 0 zł na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej

Szanowni Mieszkańcy! Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Miasta i Gminy...

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Na czwartek, 29 listopada tego roku, zaplanowane jest otwarcie N-Parku na...

Zaduszki konstancińskie

Zaduszki konstancińskie

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński...

STO lat niepodległości na płycie

STO lat niepodległości na płycie

Młodzi hip-hopowcy z Góry Kalwarii nagrali płytę z okazji 100-lecia...