Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.

Czy zakłady sportowe są legalne w Polsce?

Kategorie: Aktualności
Utworzone: czwartek, 15 listopada 2018

Do brania udziału w grach hazardowych przyznaje się około 50% Polaków. Jedną z odmian gier hazardowych, która budzi największe emocje, są natomiast zakłady bukmacherskie. Czy w naszym kraju zakłady sportowe są legalne? Gdzie szukać bukmacherów działających zgodnie z prawem? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Co do zasady gry hazardowe w Polsce - w tym również zakłady sportowe - są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je podmioty posiadające wymagane prawem zezwolenia i koncesje. I tak działanie branży bukmacherskiej w naszym kraju uregulowała znowelizowana ustawa hazardowa, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. - Część nielegalnych podmiotów zdecydowała się opuścić nasz rynek, część firm niestety nadal oferuje swoje usługi wbrew polskiemu ustawodawstwu, aczkolwiek odnotowaliśmy dosyć istotny spadek szarej strefy - do białej strefy przeszło około 40% rynku - mówił agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Borkowski ze stowarzyszenia "Graj Legalnie". Jak zatem znaleźć legalnego bukmachera?

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - jak ich szukać?

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy hazardowej, legalnie w Polsce mogą działać jedynie operatorzy zakładów wzajemnych, którzy otrzymali licencję ministerstwa finansów. Zobowiązuje ona m.in. do posiadania siedziby na terenie Polski, opłacania tutaj 12% podatku obrotowego, a także weryfikowania wieku i tożsamości graczy - tak, by z usług korzystały jedynie osoby pełnoletnie. Informacje odnośnie przyznawanych koncesji - czy to na działanie w lokalach stacjonarnych czy w Internecie - resort finansów publikuje na swojej stronie internetowej. Szukając legalnego bukmachera w pierwszej kolejności należy więc zajrzeć na serwis ministerstwa, a później - bezpośrednio na stronę operatoraLegalni bukmacherzy publikują tam informacje o posiadanej koncesji MF, o jej numerze, dacie otrzymania i obowiązywania, czasem nawet umieszczają skany dokumentów. 

Bukmacherzy bez licencji resortu finansów, pod groźbą wysokich kar finansowych, jeszcze przed wejściem w życie ustawy hazardowej musieli wycofać się z Polski. Ich strony internetowe trafiają natomiast do specjalnego, powadzonego przez organy administracji państwowej rejestru - w ciągu 48 godzin od umieszczenia w rejestrze strona musi być zablokowana przez dostawcę Internetu. Wielu operatorów próbuje jednak omijać zakazy ministerstwa, np. zmieniając nazwy swoich domen. Należy na to zwracać szczególną uwagę, bo udowodniona gra u bukmacherów bez koncesji MF jest zagrożona karą grzywny także dla gracza. W 2018 r. może ona wynieść nawet ponad 3,6 mln zł!

Podsumowując - zakłady sportowe w Polsce są legalne, ale pod warunkiem, że oferują je firmy bukmacherskie z pozwoleniem ministerstwa finansów. To ważne dla graczy z wielu względów. Legalni bukmacherzy muszą działać w oparciu o zaakceptowane przez resort regulaminy, mają też obowiązek utrzymywania stabilnej sytuacji finansowej - tak by gracz miał pewność, że bez problemu otrzyma ewentualną wygraną. Pełnej ochronie podlegają także jego wszelkie dane osobowe. Co więcej, grając tylko u legalnych bukmacherów klienci przyczyniają się do wzrostu ich przychodów - część z nich operatorzy przeznaczają np. na sponsoring klubów sportowych, a także organizację wielu promocji, z których znów korzystają gracze. Jak więc widać, warto grać legalnie!

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz

Naszepiaseczno - lokalna społeczność

Najczęściej czytane

KAROL BIELECKI NA TURNIEJU SZCZYPIORNIAKA

KAROL BIELECKI NA TURNIEJU SZCZYPIORNIAKA

UKS Szczypiorniak działa z coraz większym rozmachem. Po zeszłorocznym...

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Na czwartek, 29 listopada tego roku, zaplanowane jest otwarcie N-Parku na...

GITARA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

GITARA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

23 listopada 2018 r. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza Państwa na koncert...

TARCZYŃSKIE ZADUSZKI JAZZOWE - Gniewomir Tomczyk / Project

TARCZYŃSKIE ZADUSZKI JAZZOWE - Gniewomir Tomczyk / Project

24 listopada 2018 r. na Zaduszki Jazzowe, które odbędą się w Gminnym...

Mistrzowie seksu - Marek Bukowski Show

Mistrzowie seksu - Marek Bukowski Show

14 grudnia zapraszamy na spektakl przeznaczony tylko dla dorosłych pt....

Mój przyjaciel film

Mój przyjaciel film

W sobotę 24 listopada 2018 r. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza do...

Dziennikarstwo obywatelskie

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Pierwszy N-Park w aglomeracji warszawskiej

Na czwartek, 29 listopada tego roku, zaplanowane jest otwarcie N-Parku na...

Zaduszki konstancińskie

Zaduszki konstancińskie

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński...

STO lat niepodległości na płycie

STO lat niepodległości na płycie

Młodzi hip-hopowcy z Góry Kalwarii nagrali płytę z okazji 100-lecia...

Weź udział w loterii i leć w tropiki!

Weź udział w loterii i leć w tropiki!

Na jesienne smutki najlepszy jest… wyjazd w ciepłe kraje! Spróbuj...

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój świętuje 40-lecie powstania tężni

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój świętuje 40-lecie powstania tężni

40 lat minęło jak jeden dzień! Tak mogą powiedzieć ci, którzy pamiętają...