Masz talent do pisania i interesują Cię problemy naszej lokalnej społeczności? Chciałbyś/ałabyś przedstawić innym swoje przemyślenia i poglądy lub też zrobić relację z ważnego wydarzenia? Napisz do nas na kontakt@naszepiaseczno.pl i zacznij współtworzyć z nami jako dziennikarz obywatelski.
Utworzone: wtorek, 12 kwietnia 2022Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Co czwarty mieszkaniec regionu jest w wieku 60+. Tymczasem na Mazowszu działa tylko 61 gminnych rad senioralnych. Aby wesprzeć ich aktywność samorząd województwa uruchomił specjalny program "Mazowsze dla seniorów". Wnioski można składać do 29 kwietnia br.
Teraz nadszedł czas na seniorów - zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.- Zależy nam na tym, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, rozwijały swoje zainteresowania i cieszyły się pełnią życia. Pomoże w tym nasz nowy program, w ramach którego przeznaczamy z budżetu Mazowsza milion złotych dla gminnych rad senioralnych - dodaje.
Czym są rady seniorów?
Gminna rada seniorów reprezentuje interesy osób starszych i pełni funkcję doradczą, może jednak także tworzyć własne inicjatywy. W jej składzie zasiadają przedstawiciele osób starszych i organizacji działających na ich rzecz, np. stowarzyszeń czy fundacji, a także podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
- Seniorzy to coraz liczniejsza grupa w naszym społeczeństwie, a z drugiej strony często pomijana - zauważa radny województwa i przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej Piotr Kandyba. - Dlatego rady senioralne są tak ważnym i przydatnym wsparciem dla władz lokalnych. Zwracają uwagę na potrzeby i oczekiwania osób starszych, integrują ich środowisko i pomagają kształtować dyskusję tak, by głos seniorów został usłyszany - podkreśla.
Jak mówi przewodniczący Mazowieckiej Rady Seniorów Tadeusz Lempkowski, to czy rada seniorów działa i z jakim skutkiem, zależy od aktywności organizacji seniorskich oraz świadomości i otwartości władz samorządowych. - Celem rady seniorów powinno być przede wszystkim działanie na rzecz rozwiązań przyjaznych tej grupie wiekowej. Samorządowcy powinni także pamiętać, że takie rady są cennym źródłem wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają osoby starsze. Dziś ważne jest wzmocnienie ich w roli liderów lokalnych społeczności - dodaje.
Według danych z początku 2022 roku w województwie mazowieckim działa już 61 gminnych rad seniorów, a kolejne są w trakcie tworzenia.
Jak zdobyć środki?
W ramach programu "Mazowsze dla seniorów" można zdobyć dofinansowanie w wysokości nawet 20 tys. zł na pokrycie 80 proc. kosztów projektu. Każda gmina może złożyć jeden wniosek na jeden projekt swojej rady seniorów. W przypadku Warszawy po jednym wniosku może złożyć każda z dzielnic. Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów takich jak organizacja wydarzeń czy zakup potrzebnego sprzętu.
- To pierwsza, pilotażowa edycja programu, którą chcemy także zmotywować samorządy do tworzenia rad senioralnych - podkreśla Marzena Cendrowska, zastępca dyrektora departamentu zdrowia i polityki społecznej w urzędzie marszałkowskim. - Pracownicy urzędu marszałkowskiego chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące programu i możliwego wsparcia - dodaje.
Wnioski można składać od 4 do 29 kwietnia br. wyłącznie za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Szczegóły można znaleźć na stronie urzędu marszałkowskiego www.mazovia.pl oraz pod adresem e-mail zdrowie@mazovia.pl.
Komentarze